S-video na HDMI – czy to jest możliwe? Jak wybrać?
Standard S-video powstał w celu uzyskania lepszej jakości obrazu analogowego, niż ma to miejsce przy zastosowaniu połączenia typu composite video. Cel ten osiągnięto dzięki rozdzieleniu sygnału wizji na dwie składowe – luminancji (odpowiadającej za jasność obrazu) i chrominancji (która określa nasycenie barw). Przesyłanie obu sygnałów oddzielnymi przewodami pozwoliło na rezygnację z zastosowania filtru dolnoprzepustowego, który jest używany w standardzie composite do redukcji zakłóceń pomiędzy składowymi video. Zabieg ten, umożliwił osiągnięcie wyższej rozdzielczości obrazu i lepszego nasycenia kolorów. Warto wiedzieć, że złącze S-video transmituje wyłącznie sygnał wizji, natomiast przesłanie audio wymaga zastosowania alternatywnego połączenia.
Zastosowanie złącza S-video
Standardowe S-video dedykowane było połączeniom analogowym między urządzeniami takimi jak: kamery video, magnetowidy, odtwarzacze DVD oraz komputery z monitorami i telewizorami. Złącze S-video wygląda identycznie jak 4 pinowy interfejs mini DIN, który jest najpopularniejszą wersją tego standardu. Wtyczki mini Din stosowano także do urządzeń kompatybilnych ze standardem S-video, chociaż niektóre z nich, w wersjach niestandardowych, oferowały także dodatkowe możliwości złącza componet video i wiele innych.
Niestandardowe wersje złącza stosowane były przez wielu producentów sprzętu elektronicznego. Więcej pinów pozwala na transfer dodatkowych danych. Do najpopularniejszych niestandardowych wersji mini Din należą złącza 7 i 9 pinowe. Popularne w latach 80-tych komputery, takie jak Atari 800 i Commodore 64 korzystały z rozdzielonego na luminancję i chrominancję sygnału wideo, zanim standard S-video oficjalnie zadebiutował w 1987 roku. Transfer sygnału, z interfejsu każdej z tych firm, na standardowy 4 pinowy interfejs S-video jest możliwy dzięki zastosowaniu zwykłych pasywnych przejściówek.
Polecane kable AV
Konwersja Hdmi na S-video
Konwersja sygnału cyfrowego do analogowego standardu S-video, wymaga zastosowania specjalnego adaptera aktywnego. Jest to dodatkowa przystawka wyposażona w zewnętrzne źródło zasilania i układ scalony odpowiadający za właściwe przetworzenie sygnału. Takie przystawki mogą działać w dwie strony, ale najczęściej spotyka się modele oferujące jednostronna konwersję sygnału. Adaptery dobrej jakości pozwalają na transfer między urządzeniami zarówno dźwięku jak i wideo. W wersjach, w których sygnał cyfrowy jest przetwarzany na analogowy wyjście najczęściej wyposażone jest w standardowy port S-video oraz dodatkowe cinche do transferu fonii.
Jak podłączyć Hdmi do S-video?
Do podłączenia urządzeń wyposażonych w te dwa interfejsy potrzebny jest tzw. adapter aktywny, przetwarzający sygnał cyfrowy do analogowego. Lepiej upewnić się przed zakupem czy możliwości konwertera odpowiadają naszym potrzebom, szczególnie jeżeli chodzi o kierunek konwersji. Jeżeli mamy już właściwy adapter to łączymy go z urządzeniem źródłowym np. odtwarzaczem DVD lub kamerą przewodem HDMI. Za pomocą przewodu S-wideo do adaptera podłączamy odbiornik np. w postaci analogowego telewizora. Większość konwerterów tego typu pozwala także na transfer audio, poprzez cinche. W ten sposób, z konwertera możemy podać do telewizora zarówno wizję i fonię. Jest to istotne, szczególnie gdy urządzenie źródłowe nie dysponuje dodatkowym interfejsem do transferu sygnału dźwiękowego.
Sygnał S-video może być transmitowany także złączem SCART (eurozłącze), Wymaga to zastosowania odpowiedniej przejściówki pasywnej i należy pamiętać o dodatkowych cinchach do transferu audio.
Komentarze (0)