Samsung Galaxy Fold - rewolucyjny flagowiec ze składanym ekranem
Spis treści:
Pierwsze, testowe, egzemplarze modelu Galaxy Fold nie wytrzymywały składania i rozkładania. Samsung stwierdził problem i znalazł rozwiązanie. Zakładając, że nowa wersja Galaxy Fold jest w pełni sprawna technicznie, można postrzegać ten telefon za rewolucyjnego smartfona.
Polecane smartfony Samsung
Samsung Galaxy Fold: specyfikacja techniczna
Niebotycznie wysoka cena Samsunga Galaxy Fold każe oceniać go przez swój pryzmat. Telefon powinien się składać z najwyższej jakości podzespołów. Czy tak faktycznie jest?
Specyfikacja robi pożądane wrażenie i niejako uzasadnia wysoką cenę smartfona. Mózgiem smartfona Galaxy Fold jest popularny wśród smartfonów z wyższej półki Snapdragon 855 wraz z grafiką Adreno 640. Współpracują one z aż 12 GB pamięci RAM, co jest wartością zdecydowanie ponadprzeciętną. Na dane użytkownika przeznaczono 512 GB, które nawet podczas wieloletniego użytku smartfona będzie trudno zapełnić w całości. Smartfon podoła absolutnie każdej grze mobilnej, obsłuży i pomieści wiele aplikacji na raz oraz przechowa niezliczoną ilość zdjęć.
Skoro już o zdjęciach mowa: będzie można je wykonać jednym z pięciu obiektywów, jakie znalazły się na pokładzie modelu Galaxy Fold. Są wśród nich:
- główny tylny z matrycą 12 MP, o ogniskowej 27mm, z regulowaną przysłoną f/1.5-2.4 - świetny do zdjęć dziennych i nocnych,
- teleobiektyw tylny z matrycą 12 MP, o ogniskowej 52mm, z przysłoną f/2.4 - do zdjęć architektury lub odległych postaci przy dobrym świetle,
- ultraszerokokątny tylny z matrycą 16 MP, o ogniskowej 12mm, z przysłoną f/2.2 - do zdjęć grupowych lub krajobrazowych w różnych warunkach,
- główny przedni z matrycą 8 MP, o ogniskowej 26mm, z przysłoną f/1.9 - do zdjęć typu selfie w dzień lub w nocy,
- szerokokątny tylny z matrycą 5 MP, o ogniskowej 21mm z przysłoną f/2.2 - do grupowych zdjęć typu wefie.
Możliwości fotograficzne imponują. A co ze zdolnością nagrywania filmów? Samsung Galaxy Fold nagrywa wideo w 4K w 60 kl/s - filmy w tak wysokiej rozdzielczości i klatkarzu można wykadrować i spowolnić w postprodukcji. Można też nagrywać wideo w FHD w 60 lub 240 kl/s, albo w HD w nawet 960 kl/s (tryb super slow motion).
Galaxy Fold nada się nie tylko do nagrywania filmów, ale też do ich oglądania. W smartfonie zastosowano aż dwa ekrany. Do seansów przyda się ten większy, aż 7,3-calowy. To panel Dynamic AMOLED, który gwarantuje świetne nasycenie kolorów, pobiera mniej energii, emituje mniej szkodliwego światła niebieskiego oraz wspiera HDR10+. Drugi wyświetlacz to tzw. cover screen, czyli ekran dostępny przed rozłożeniem smartfona. To niewielki, bo o przekątnej 4,3 cala, panel typu Super Amoled, o proporcjach 21:9. Zapewnia szybki dostęp do powiadomień, oraz do nieskomplikowanej interakcji, np z komunikatorami, mapami czy mailem.
Warto wiedzieć!
Obecność dwóch ekranów, w tym jednego składanego, niesie za sobą wiele korzyści i nowych funkcjonalności. Przykłady? Korzystając z map na cover screen wystarczy otworzyć smartfon, żeby aplikacja od razu rozszerzyła się na 7,3 calowy ekran. Można w ten sposób zainstalować złożony smartfon na rowerze, a później rozłożyć go do użytku w samochodzie. Składany ekran umożliwia też korzystanie nawet z trzech aplikacji jednocześnie, co w standardowych smartfonach jest raczej niemożliwe.
Spory ekran oraz wydajne komponenty potrzebują dużo energii do działania. Producent zrozumiał to i zainstalował w modelu Galaxy Fold ogniwo o pojemności 4380 mAh. To jedna z większych dostępnych w smartfonach baterii, która starczy na komfortowe użytkowanie smartfona. W razie potrzeby będzie można go szybko naładować korzystając z ładowarki przewodowej lub bezprzewodowej - oba systemy wspierają szybkie ładowanie.
Uwaga!
Galaxy Fold to jedno z niewielu urządzeń z oferty Samsunga, które oferuje bezprzewodowe ładowanie zwrotne. Innowacyjna funkcja pozwala podzielić się energią baterii telefonu z innym urządzeniem wspierającym ładowanie indukcyjne. Co więcej, taka wymiana energii również nie potrwa długo, bo i tutaj zastosowano technologię szybkiego ładowania z mocą 9W.
Samsung Galaxy Fold: design urządzenia
Samsung twierdzi, że Galaxy Fold nie tworzy nowej kategorii, tylko definiuje ją na nowo. Futurystyczny wygląd urządzenia potwierdza ten fakt. Złożony Galaxy Fold przypomina telefony sprzed kilku lat - to przez duże ramki i stosunkowo niewielki do wymiarów i wagi wyświetlacz.
Tylną część cechuje maksymalnie minimalistyczne wzornictwo. Znalazły tam swoje miejsce trzy obiektywy i dioda doświetlająca. Całość jest błyszcząca i elegancka. Dostępne kolory obudów to: Space Silver (srebrny), Cosmos Black (czarny), Martian Green (żółto-zielony), Astro Blue (niebiesko-fioletowy). Wrażenia potęgują się jednak dopiero po rozłożeniu Samsunga Galaxy Fold. Oczom użytkownika ukazuje się wtedy ogromny, elastyczny, bezramkowy wyświetlacz. Miejsce zgięcia jest ledwo widoczne i nie przeszkadza podczas użytkowania smartfona.
Samsung Galaxy Fold: zalety i wady
Co przemawia za, a co przeciwko zakupowi rewolucyjnego telefonu Samsung Galaxy Fold? Oto krótkie podsumowanie jego wad i zalet.
Zalety i wady
Zalety
- wydajne podzespoły,
- wiele pamięci RAM,
- innowacyjny, składany wyświetlacz,
- zastosowanie panelu Dynamic AMOLED,
- duże możliwości fotograficzne,
- kompatybilność z Samsung DeX,
- szybkie ładowanie i ładowanie zwrotne.
Wady
- brak złącza Jack 3,5 mm,
- znaczna waga urządzenia,
- brak wododporności mimo wysokiej ceny,
- cena.
Samsung Galaxy Fold: czy warto go kupić?
Składany smartfon Samsung Galaxy Fold to świetne, wydajne i rewolucyjne urządzenie. Jest spora szansa, że zmieni sposób w jaki postrzegamy i w jaki korzystamy ze smartfonów. Większość z nas potraktuje go niestety raczej jako ciekawostkę. Powodem jest bardzo wysoka cena, oscylująca na kilka tysięcy złotych.
Samsung Galaxy Fold to smartfon dla użytkowników z zasobnym portfelem, otwartych na nowości i spragnionych innowacji.
Komentarze (0)