Sata II czy Sata III? Jaki kabel wybrać? Jaki najlepszy?

| 7 Komentarzy
Oferta przewodów SATA jest bardzo duża. Czym się różni standard SATA II od SATA III i jak wybrać odpowiedni kabel?

Kolejne generacje dysków i przewodów do połączenia ich z płytami głównymi potrafią wywołać zamieszanie na rynku. Choć standard SATA III jest już obecny w urządzeniach od dłuższego czasu, wciąż pojawiają się wątpliwości związane z tym, jaki kabel do nich zakupić. Podpowiemy, jaki przewód wybrać i czym się kierować podczas zakupu.

Polecane kable sygnałowe SATA

Jakie są różnice pomiędzy standardami SATA I, SATA II oraz SATA III?

Standard SATA zastąpił poprzedni interfejs – ATA. Przewody SATA są cieńsze, bardziej elastyczne, a same gniazda są przez to bardziej kompaktowe i zminiaturyzowane. Standard SATA doczekał się trzech generacji:

  • SATA I – najstarsza wersja. Umożliwia szeregową transmisję danych z przepustowością do 1,5 Gbit/s.
  • SATA II – to druga generacja standardu SATA. Umożliwia szeregową transmisję danych z maksymalną przepustowością do 3 Gbit/s.
  • SATA III – najnowsza generacja. Umożliwia transmisję z przepustowością do 6 Gbit/s.

Jak widać, dość istotne różnice w prędkości transferu danych dzielą poszczególne generacje standardu SATA. Nie zawsze jest to rozbieżność odczuwalna. Wiele zależy od tego z jakim dyskiem i z jaką płytą główną mamy do czynienia.

SATA II vs SATA III

Jak już zostało to wyjaśnione, standard SATA II zauważalnie odbiega od standardu SATA III. Różnice te są widoczne w prędkości transmisji danych.

SATA II vs. SATA III

SATA II

  • Złącze SATA II jest obecne w starszych płytach głównych i dyskach.
  • Zapewnia przepustowość do 3 Gbit/s.
  • Odpowiedni do komputerów ze starszymi podzespołami.

SATA III

  • Standard obecny w nowszych modelach płyt głównych, w nowszych dyskach HDD oraz SSD.
  • Zapewnia przepustowość do 6 Gbit/s.
  • Rekomendowany do komputerów nowszych, gdzie priorytetem jest wydajność.

Czy standardy SATA są ze sobą kompatybilne?

Wymiana dysku na nowszy i szybszy łączy się często z chęcią weryfikacji ogólnych osiągnięć sprzętu i ewentualnej wymiany innych podzespołów i akcesoriów. Bardzo częsta sytuacja to zestaw składający się ze starszej płyty głównej i nowszego dysku. Płyta bywa wówczas zgodna ze standardem SATA II, a dysk to już nowsza opcja – SATA III. Jak połączyć je ze sobą? Czy wystarczy zastosować stary przewód SATA, czy trzeba kupić nowy kabel?

  • Przewody SATA są ze sobą wstecznie kompatybilne. To oznacza, że można połączyć ze sobą urządzenia w standardzie SATA II, SATA I oraz SATA III.
  • Nowy dysk w standardzie SATA III podłączony do starszej płyty głównej nie będzie pracował na pełnych obrotach, ponieważ ostateczne tempo przesyłania danych zależy od najwolniejszego ogniwa w tym łańcuchu.

By połączyć ze sobą podzespoły posługujące się różnymi standardami SATA, nie trzeba wymieniać kabli w komputerze. Jeśli jednak zmieniliśmy podzespoły na takie, które posługują się wyłącznie interfejsem SATA III, warto przyjrzeć się specyfikacji stosowanych przewodów – w niej znajdziemy informację na temat tego, jakie wyniki osiągnął przewód w testach. Jeśli kiepskie, to warto przemyśleć kwestię wymiany kabla na model z wyższej półki o deklarowanej wyższej prędkości transferu danych.

Jak wybrać kabel SATA do dysku HDD?

Dyski HDD mogą być zgodne z najnowszym standardem SATA III lub ze starszą wersją interfejsu, jednak w ich wypadku nie będzie to miało aż takiego znaczenia dla użytkownika. Dyski HDD są wolniejsze i nie wykorzystują w pełni potencjału, jaki ma w sobie najnowsza generacja SATA III, dlatego wiele osób nie zaprząta sobie głowy wybieraniem najlepszego przewodu – ważne, by posiadał wtyk SATA i miał odpowiednią długość. Warto też zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Rodzaje wtyków SATA – w sprzedaży można znaleźć proste kable z wtykami SATA po obu stronach, jak również z jedną wtyczką kątową, a także kable-przedłużki.
  • Długość przewodu – oferta kabli SATA jest na tyle szeroka, że raczej bez problemu dobierzemy przewód o preferowanej długości.
  • Kolor – może mieć znaczenie, jeśli kabel będzie stosowany do obudowy otwartej lub przeszklonej.
  • Zatrzaski na końcach – wydają charakterystyczne kliknięcie, które pozwala upewnić się, że kabel został prawidłowo wpięty. Zatrzaski są dodatkowym zabezpieczeniem przed przypadkowym wypięciem się kabla.
  • Cena – w przypadku kabla do dysku HDD nie ma sensu przepłacać.

Jaki kabel wybrać do dysku SSD?

Dyski SSD o wiele lepiej wykorzystują potencjał standardu SATA III. Są na tyle szybkie, by było widać różnicę pomiędzy standardem SATA II i III. W tym wypadku warto staranniej dobierać przewody i zwracać uwagę na te same kwestie, co przy zakupie kabla do dysku HDD, ale warto rozważyć zakup przewodu markowego, który może być staranniej wykonany i oferować jeszcze bardziej sprawne i niezawodne działanie.

Co jest potrzebne, by korzystać z SATA III?

By w pełni wykorzystać tę generację połączeń i cieszyć się maksymalną prędkością szeregowego transferu danych, należy złożyć zestaw składający się z:

  • płyty głównej z SATA 3,
  • dysku twardego obsługującego standard SATA 3 (najlepiej SSD SATA 3),
  • przewodu SATA do połączenia powyższych elementów.
3,2
17 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

Temat wielokrotnie wałkowany - wiele testów wskazuje jednak że stosowanie kabla SATA II do dysku SATA III nie powoduje utraty wydajności:
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SATA-3Gb-s-vs-6Gb-s-Cable-Performance-Revisited-183/
Raz że to prostacko sprawdzić, wystarczy wykonać test prędkości dysku SATA 3 na kablu "typu" SATA 2 i 3. I porównać osiągi.

Oczywiście Morele zrobiło wszystko, by wyjaśnić tak, żeby nic nie wyjaśnić. To znaczy najlepiej, by ludziska kupowali "specjalne" kable SATA 3. Tyle, że to nie HDMI i one niczym się nie różnią, poza jakością wykonania przez konkretnego producenta. Cenowo teraz to już chyba nic nie zmienia, ale niegdyś miało duże znaczenie. I niejeden wydał niepotrzebnie kasę...

Wydajnością różni się interfejs SATA I, II i III. Kable są identyczne, chyba że są to kable w odmianie tego standardu jak eSATA, xSATA itp.
Podzielam opinię kolego "yamata". W artykule same truizmy i napisany jest tak, by w rzeczywistości nic nie wyjaśnić.
Samo nasuwa się oczywiste pytanie, że Jeśli kable SATA 2 i SATA 3 mają różne właściwości, to po czym je odróżnić?
Na to podstawowe pytanie niestety odpowiedzi w artykule nie ma!
Jedyną różnicą pomiędzy kablami SATA II i SATA III jest cena. Reszta to marketing.
Xd kupiłem już 3 kable ale żaden mi nie działa mój dysk to dysk WD25000AAJS Ale chociaż jest na SATA
SATA I SATA II SATAIII mi nie działa no w sęsie nie wykrywa mi dysku WINDOWS ale KolibriOS TAK :D
Artykuł kompletnie do niczego. Nasuwa się jedno pytanie. Jaka jest różnica w wydajności kabli SATA 2 a SATA 3 tego samego producenta? Bo tego w "artykule" nie zawarto.
SATA I NAJLEPSZY Xdddddddddddddd
Specjalista Morele | 10:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.