Siatka leśna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wbrew nazwie, siatkę leśną stosuje się nie tylko wokół upraw leśnych, ale także w hodowli zwierząt.

I to niekoniecznie niebezpiecznych, ale przede wszystkim uciążliwych, potencjalnych szkodników ogrodu: zajęcy, kur czy kaczek. W każdym przypadku jednak można zdecydować się na wybór nieco innej siatki leśnej.

Siatka leśna – czym jest i jak wygląda?

Siatka leśna to rodzaj ogrodzenia siatkowego o specyficznej budowie – oczka dolne są najczęściej mniejsze niż górne, choć różnice w wielkości to kwestia dość dowolna. Choć całość wygląda dość zwyczajnie, jest to stosunkowo skomplikowana konstrukcja, której kluczowym elementem są druty poziome. Muszą być one wykonane ze stali wysokowęglowej o dużej wytrzymałości na rozciąganie. Siatki leśne są wymiarowane w specyficzny sposób: podaje się zawsze 3 liczby, np. 160/23/15 (to jedna z częściej stosowany w warunkach domowych siatek leśnych), co należy rozumieć jako siatkę o wysokości 160 cm, 23 drutach poziomych opartych na druty pionowe rozmieszczone co 15 centymetrów. Zwykle za tym oznaczeniem pojawia się też słowny opis średnicy drutu: Light, Medium, Super, co odpowiada w przybliżeniu średnicy drutów 1,6; 2; 2,5 mm.

Jaka siatka na jakie zwierzęta?

  • jaka siatka leśna na sarny: 200/25/15 Medium;
  • jaka siatka leśna na zające: 160/23/15 Light, przy czym ważne jest, aby do wysokości 80 cm odstęp między poziomymi drutami nie przekraczał 5 cm;
  • jaka siatka leśna na dziki: 160/23/15 Medium, ale tylko pod warunkiem, że populacja zwierząt nie jest duża. Dla sporego stadka dzików z młodymi nawet drut 2,5 mm nie będzie wielką przeszkodą, więc w takich sytuacjach należy zaopatrzyć się w najmocniejszą dostępną na rynku siatkę.
  • jaka siatka leśna dla kur: w zupełności wystarcza 160/23/15 Light, jak na zające, z zastrzeżeniem, że tu już nie trzeba tak bacznej uwagi zwracać na zagęszczenie dolnych drutów poziomych.

Warto czasami sięgnąć po siatki wyższe i zakopać je na głębokość 10-20 centymetrów w gruncie. Zapobiegnie to podkopywaniu ogrodzenia. Podobny manewr opłaca się zastosować też przy kurniku, ponieważ kury z upodobaniem grzebią właśnie w pobliżu siatki. Wyższe siatki stosuje się także tam, gdzie zimy są śnieżne, ponieważ pokrywa śniegu zmniejsza efektywną wysokość siatki leśnej.

Jak jeszcze ochronić rośliny?

Sama siatka leśna chroni do pewnego stopnia przed wejściem na teren większych zwierząt, ale jej wytrzymałość jest ograniczona, więc w niektórych sytuacjach warto stworzyć drugą linię obrony i młode drzewka ogrodzić siatką rabatową. Siatka rabatowa to bardzo drobna siatka, którą rozpina się tylko na minimalnym obwodzie, chroniąc pojedyncze rośliny. Dzięki temu np. zające nie będą mogły podejść do drzewka w celu obgryzania kory.

Jaka siatka leśna najlepsza?

Abstrahując od dobrania odpowiednich wymiarów siatki, bardzo ważne jest, aby kupować tylko solidnie ocynkowane siatki leśne. Będą one przynajmniej stykały się z podłożem, a często będą wręcz zakopane, więc ochrona przed korozją jest bardzo ważna. Wielu ekspertów doradza i tak dodatkowe zabezpieczenie tej części siatki, która ma znaleźć się pod powierzchnią gruntu, ale cynkowanie jest podstawowym sposobem ochrony siatki, więc na tym się nie oszczędza.

Siatka leśna musi być solidnie wykonana: ponieważ na słupkach środkowych nie jest dobijana, aby zachować elastyczność, sama konstrukcja siatki musi zapewniać jej umiarkowaną sztywność: na tyle dużą, aby zachowała kształt i na tyle małą, aby nie zmniejszać odporności na zerwanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.