Siemię lniane - właściwości, jak przygotować, przeciwwskazania

| 0 Komentarzy
Siemię lniane wykazuje pozytywny wpływ na włosy, pomaga na zaparcia czy chociażby przyspiesza odchudzanie.

Siemię lniane są to małe, brązowe lub złoto-brązowe nasiona, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, witamin oraz minerałów.

Len należy do najbogatszych źródeł roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3, zwanych kwasami alfa-linolenowymi (ALA). Innym wyjątkowym faktem dotyczącym nasion lnu jest to, że są one najważniejszym źródłem lignanów w diecie ludzi, siemię lniane zawierają około siedem razy więcej lignanów niż nasiona sezamu, które zajmują drugie miejsce pod względem zawartości lignanów.

Popularne zioła

Siemię lniane można spożywać w postaci niezmielonych nasion, ale organizm czerpie z nich dużo więcej korzyści gdy spożywamy je w postaci zmielonej. Spożywając całe nasiona lnu, nie gryząc ich przed połknięciem, nie czerpiemy z nich żadnych korzyści zdrowotnych, ponieważ nasze soki trawienne nie są w stanie strawić niezmielonego lnu.

Siemię lniane - właściwości

Nasiona lnu najczęściej stosuje się do produkcji oleju lnianego, który jest bardzo łatwo trawiony przez nasz organizm i stanowi dla nas skoncentrowane źródło zdrowych kwasów tłuszczowych.

Siemię lniane na układ sercowo-naczyniowy

Dużo się mówi w ostatnim czasie o właściwościach zdrowotnych płynących z tytułu suplementacji oleju z ryb i kwasów tłuszczowych omega-3, co jest jednym z powodów, dla których nasiona lnu, nasiona chia czy chociażby orzechy włoskie są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Olej rybi zawiera EPA i DHA, dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3 otrzymane tylko z pokarmów pochodzenia odzwierzęcego. Siemię lniane zawiera trzeci rodzaj kwasów tłuszczowych omega-3 - ALA, który działa nieco inaczej niż EPA oraz DHA.

Kwas alfa-linolenowy (ALA) jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym omega-3, który między innymi pomaga zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia, zmniejszyć stan zapalny, poprawić czynność płytek krwi, chronić tętnice czy zmniejszać arytmię mięśnia sercowego.

Siemię lniane na cholesterol

Dodanie zmielonych nasion lnu do diety może w naturalny sposób przyczynić się do zmniejszenia poziomu cholesterolu poprzez zwiększenie ilości tłuszczu wydalanego przez ruchy jelit. Zawartość rozpuszczalnego błonnika w siemieniu lnianym zatrzymuje tłuszcz i cholesterol w układzie pokarmowym, więc nie można go wchłonąć. Rozpuszczalne włókno lniane także zatrzymuje żółć, która jest wytwarzana z cholesterolu w pęcherzyku żółciowym. Żółć jest następnie wydalana przez układ trawienny, co zmusza organizm do wytworzenia większej ilości, zużywając nadmiar cholesterolu we krwi, a tym samym obniżając poziom cholesterolu.

Siemię lniane na żołądek

Jedną z najlepiej zbadanych właściwości nasion lnu jest jego zdolność do promowania zdrowia trawiennego. Kwasy tłuszczowe ALA w siemieniu lnianym mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i chronić wyściółkę przewodu pokarmowego. Okazało się, że nasiona lnu są korzystne dla osób cierpiących różne schorzenia trawienne. Dodatkowo promuje korzystną florę jelitową nawet u osób ze zdrowym i sprawnie działającym układem trawiennym. Włókno znalezione w nasionach lnu zapewnia pokarm dla przyjaznych nam bakterii w jelicie grubym, które pomagają w oczyszczaniu organizmu.

Siemię lniane jest bardzo bogate w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, co oznacza, że jest niezwykle przydatny w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit.

Warto wiedzieć!

Nasiona lnu są uważane za jeden z najlepszych naturalnych środków na zaparcia.

Siemię lniane na włosy

Nasiona lnu są bardzo korzystne dla naszych włosów. Dzięki siemieniu lnianemu nasze włosy stają się bardziej błyszczące, mocniejsze, odporniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Kwasy tłuszczowe ALA zawarte w nasionach lnu korzystnie wpływają na stan włosów, dostarczając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, które pomagają zmniejszyć suchość i łuszczenie skóry głowy.

Siemię lniane na skórę

Siemię lniane idealnie się nadaje do poprawy zdrowia naszej skóry, paznokci oraz oczu. Wystarczy tylko łyżka zmielonego lnu dodana do jednego posiłku w ciągu dnia aby poprawić stan naszej skóry czy paznokci. Olej z nasion lnu może być również stosowany miejscowo jako środek nawilżający, przenika do naszej skóry i zmniejsza jej suchość.

Siemię lniane na odchudzanie

Z racji tego, że nasiona lnu są pełne zdrowych tłuszczy oraz błonnika, pomagają nam dłużej odczuwać uczucie sytości, co oznacza, że przebywanie na deficycie kalorycznym wcale nie będzie wielkim wyzwaniem i utrata zbędnych kilogramów przyjdzie nam z łatwością.

Tłuszcze ALA mogą również przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej, która może stać na przeszkodzie utraty masy ciała. Wystarczy dodać łyżkę mielonego lnu do dowolnego posiłku w ciągu dnia aby czerpać z niego wyżej wymienione korzyści.

Siemię lniane - tabela wartości odżywczych

Profil wartości odżywczych siemienia lnianego sprawia, że należy on do jednego z najbardziej odżywczych pokarmów na całym świecie

Siemię lniane - jak przygotować do spożycia?

Najwięcej korzyści z spożywania nasion lnu będziemy czerpać podczas spożywania ich w wykiełkowanej postaci. Moczenie siemienia lnianego, a następnie kiełkowanie eliminuje kwas fitynowy i w znacznym stopniu zwiększa wchłanianie minerałów.

Zaleca się moczyć przed spożyciem nasiona lnu przez co najmniej 10 minut w ciepłej wodzie lub przez dwie godziny w zimnej wodzie.

Należy pamiętać o tym, że nasiona po wymoczeniu należy przed jedzeniem zmielić ponieważ całe nasiona przechodzą przez nasz system trawienny w nienaruszonej postaci, co się z tym wiążę - nie czerpiemy żadnych korzyści z ich spożywania.

Nasiona lnu najlepiej mielić bezpośrednio przed jedzeniem aby nie spędziły zbyt dużo czasu na powietrzu ponieważ psują się i tracą cenne kwasy tłuszczowe omega-3.

Warto wiedzieć!

Spożywaj 2-3 łyżki stołowe dziennie siemienia lnianego, aby czerpać z tego tytułu jak najwięcej korzyści zdrowotnych.

Siemię lniane - jak przechowywać?

Zaleca się przechowywanie całych nasion lnu w nieprzeźroczystym pojemniku w lodówce lub zamrażarce.

Siemię lniane - skutki uboczne

Wprowadzenie do diety lnu może krótkoterminowo wywołać niepożądane skutki uboczne, do których możemy zaliczyć wzdęcia, gazy, dyskomfort w jamie brzusznej, zmniejszony apetyt, luźne stolce oraz potencjalne zmiany hormonalne.

Siemię lniane - przeciwwskazania

Należy pamiętać, że siemię lniane działa jak rozcieńczalnik krwi, więc osoby biorące jakiekolwiek leki rozcieńczające krew, np. aspirynę, powinny unikać spożywania nasion lnu.

Unikać nasion lnu należy również w przypadku raka piersi lub macicy. Trzeba też zachować ostrożność jeśli posiadamy wysoki poziom cholesterolu i zażywamy leki obniżające jego poziom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.