Silikon sanitarny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
W miejscach takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia każdy detal wykończenia ma znaczenie.

I bynajmniej nie chodzi tutaj jedynie o estetykę, ale także o funkcjonalność, bo o tej czasem decydują szczegóły, którym zwykle nie przypisuje się większej wagi. Bo czy rodzaj wybranego silikonu może wpłynąć na wygląd i funkcjonalność aranżacji? Jak najbardziej.

Dlaczego używać silikonów sanitarnych?

Choć wyglądają tak samo, jak silikony uniwersalne, silikony sanitarne wyróżniają się jedną podstawowa cechą – jest nią dodatek substancji grzybobójczych, które, mimo że stanowią znikomy procent składu całego preparatu, w sposób drastyczny wpływają na jego użyteczność.

Silikony sanitarne utrudniają kolonizację grzybom i bakteriom, co opóźnia pojawienie się nieestetycznych nalotów. Poza tym dobrze chronią przed wilgocią, więc poprawnie ułożona spoina jest bardzo trwała i nie należą do rzadkości sytuacje, w których dochodzi do odspojenia lub pogorszenia wyglądu fug, a silikon dalej wygląda i trzyma się znakomicie.

Silikon sanitarny nie przewodzi prądu elektrycznego, dlatego można nim zabezpieczać również punkty elektryczne – nie ma ryzyka porażenia.

Rodzaje silikonów sanitarnych

Silikony sanitarne nie są jednorodną grupą produktów. Można wyróżnić dwie duże kategorie, które różnią się od siebie mechanizmem utwardzania spoiny.

  • Silikony o utwardzaniu kwaśnym są stosowane do uszczelniania połączeń między porowatymi i nieporowatymi materiałami wykonanymi ze szkła, ceramiki, stali, a także do powierzchni glazurowanych i emaliowanych. Są to najczęściej używane silikony sanitarne, które cechują się bardzo wysoką skutecznością w opóźnianiu kolonizacji grzybowej.
  • Silikony neutralne mają węższe zastosowanie, ponieważ używa się ich prawie wyłącznie do uszczelniania połączeń między elementami wykonanymi z różnego typu tworzyw sztucznych. Również mają właściwości grzybobójcze, natomiast w praktyce wykorzystuje się coraz częściej fakt, że obojętny odczyn jest korzystniejszy w połączeniach różnych materiałów. Wciąż silikony tego typu stanowią mniejszość używanych produktów, natomiast należy rozważyć ich zakup przy łączeniu elementów metalowych – kwaśne środowisko może przyspieszać ich korozję, zwłaszcza gdyby spoina okazała się nieszczelna.

Czy kolor ma znaczenie?

W aranżacjach wnętrz kolor zawsze jest ważny. Dotyczy to również materiałów wykończeniowych, do których zalicza się silikony sanitarne.

  • Większość dostępnych w sprzedaży silikonów tworzy białe spoiny. To najbardziej uniwersalne i chętnie stosowane rozwiązanie w łazienkach wszystkich stylów.
  • Biały silikon jednak nie wszędzie dobrze się prezentuje. Do uszczelniania elementów chromowanych, wykonanych z glazury czy szkła warto sięgnąć po silikon sanitarny przezroczysty. Bezbarwny silikon hydrauliczny tworzy przejrzystą spoinę, szczególnie jeśli będzie ona dość cienka.
  • W sklepach dostępne są też silikony sanitarne kolorowe: brązowe, szare, a nawet zielone. Im bardziej egzotyczny kolor, tym trudniej go znaleźć, ale teoretycznie można silikon pomalować. Teoretycznie, ponieważ trzeba do tego celu użyć specjalnej farby, a i tak trwałość nie będzie duża. W dodatku trzeba liczyć się z ryzykiem utraty właściwości biobójczych, dlatego warto znaleźć czas na poszukiwania kolorowego silikonu.

Czy silikon sanitarny jest szkodliwy?

Silikon sanitarny neutralny wydziela mniej związków aromatycznych niż kwaśny, więc jest potencjalnie mniej szkodliwy. Na szczęście związki wydzielane przez niezaschniętą spoinę nie są szczególnie toksyczne i przy normalnym użytkowaniu nie trzeba się chronić przed nimi inaczej, niż zapewniając odpowiednią wentylację.

  • Silikon sanitarny po zaschnięciu nie wykazuje właściwości toksycznych przy normalnej ekspozycji. Teoretycznie przy połknięciu fragmentu spoiny mogłyby pojawić się problemy żołądkowe, ale prawdopodobnie też nie doszłoby do poważniejszych konsekwencji.
  • Silikon sanitarny nie nadaje się do konstruowania akwariów, ponieważ zawarte w nim związki przeciwgrzybicze, choć nie szkodzą w niewielkich stężeniach ludziom, zaburzają równowagę w środowisku wodnym i w sposób bezpośredni działają szkodliwie na organizm ryb i innych zwierząt morskich. Do uszczelniania akwariów stosuje się wyłącznie silikony akwarystyczne.

Ogólne wskazówki stosowania

  • Silikon sanitarny cechuje się bardzo dużą przyczepnością, dlatego powierzchni spajanych nie trzeba matowić – da się w ten sposób dobrze uszczelnić nawet płaszczyzny szklane.
  • Przed nałożeniem silikonu należy – jeśli są obecne – usunąć stare warstwy uszczelniające. Wprawdzie silikon łazienkowy i tak by do nich przylegał, ale osłabione byłoby jego działanie grzybobójcze.
  • Powierzchnie łączone muszą być czyste i suche – pozwoli to skrócić czas twardnienia spoiny, który wynosi od kilkunastu do 24 godzin.
  • Silikon sanitarny można stosować również poza łazienką i kuchnią – tylko w tych miejscach nie należy stosować silikonów innych niż sanitarne.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.