Śledzie do namiotu - jakie wybrać wkręcane czy plastikowe?

| 0 Komentarzy
Bezpieczeństwo i solidne przymocowanie namiotu do podłoża to kluczowe kwestie, które pojawiają się przy okazji biwaków czy nocowania pod namiotem.

Niestety niektóre namioty w zestawie mają niskiej jakości lub nieefektywne śledzie, które nie dają gwarancji niezawodności i rzetelnego zaczepu namiotu. Jakie zatem są alternatywy dla standardowych śledzi? Czy są one lepsze od standardowych, najtańszych modeli ? Praktyczne porady i wskazówki w dalszej części.

Śledzie wkręcane

Śledzie wkręcane to wersja 2.0 tych zwykłych. Ich konstrukcja jest przystosowana do wkręcania w ziemię. Niektóre modele przypominają śrubę, a jeszcze inne korkociąg. Mimo pewnych różnorodności zasada jest taka sama dla całej grupy. Gwintowany trzon umieszcza się w ziemi przy pomocy rękojeści lub specjalnego klucza. Śledzie takie oprócz części głównej mają specjalny uchwyt na linkę, do którego się nią mocuje. Taki rodzaj uchwytów występuje w różnej wielkości czy kształcie, co umożliwia komfortowe dopasowanie ich do terenu, czy wybrać najpraktyczniejsze modele do transportu.

Podłoża, w jakich można je stosować to kolejny plus. Piach, ziemia czy żwir nie staną na przeszkodzie wkręcanym śledziom. Oprócz tego, że lepiej spisują się w bezpośrednim pojedynku z tradycyjnymi śledziami, to są również skuteczniejsze w trudnym terenie od tych standardowych.

Koszt takiego egzemplarza jest nieco wyższy od tradycyjnego, ale można znaleźć modele w atrakcyjnej cenie. Suma, jaką trzeba wydać na pojedynczy śledź to kilka – kilkanaście złotych.

Ich wielkość w pewnych przypadkach może być też nieco większa, ale jeśli zależy nam na wadze czy łatwości w transporcie, możemy wybrać śledzie skręcane wykonane z aluminium lub te mniejsze. Połączy to dobre właściwości użytkowe z funkcjonalnością.

Plusy: Głównym plusem jest solidne mocowanie do podłoża w wielu warunkach. Na pochwałę zasługuje również fakt łatwości demontażu.

Najlepsze akcesoria namiotowe

Śledzie plastikowe

Śledzie plastikowe to bardzo ciekawa alternatywa dla tych metalowych. Wykonane są w całości z plastiku i łączą w sobie dobre właściwości z lekką wagą. Kolejnym plusem jest design. Obecnie w branży turystycznej przywiązuje się dużą wagę do estetyki i dba o najmniejsze szczegóły, którymi z pewnością są śledzie do namiotów.

Koszty takich śledzi są porównywalne do tych tradycyjnych i nie wyróżniają się ani na plus, ani na minus. Dostępność może być nieco mniejsza – szczególnie w sklepach z małym asortymentem, ale w sklepach specjalistycznych, marketach sportowych czy internecie jest zadowalający. Zwłaszcza w sieci znajduje się wiele modeli w różnych kolorach, kształtach czy wielkościach.

Gdzie stosować ? To główne pytanie przy wyborze takiego rodzaju mocowania. Doskonale sprawdzą się w ziemi i trawie. Jeśli planujemy rozbić namiot w takim miejscu, śmiało możemy zdecydować się na lekką alternatywę w postaci plastikowych śledzi. Nieco mniej efektywne mogą spisywać się w podłożu piaskowym, chociaż metalowe też nie lubią takiego gruntu. Wybór solidnej konstrukcji może z powodzeniem służyć przez kilka lat.

Plusy: Zdecydowanym plusem jest ich waga. Estetyczne malowania i wzory powodują przyjemny efekt wizualny.

Czy warto testować alternatywne rozwiązania?

Odpowiedz na to pytanie — jest twierdząca. Pierwszym „za” jest cena takich powyższych śledzi. Są to małe sumy, więc nie musimy obawiać się o utratę dużej sumy w trakcie nieudanego eksperymentu. Drugim powodem, dla którego warto sprawdzić nowe wersje śledzi — jest ich skuteczność. Jeśli przypadną nam do gustu i spełnią nasze oczekiwania, to otrzymamy w zamian znacznie lepszy sposób mocowania namiotu.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.