Słuchawki dla gracza - jakie najlepsze? Jak wybrać? Polecane modele.
Spis treści:
Słuchawki dla gracza to kolejne, obok myszki gamingowej i klawiatury gamingowej, akcesorium, które jest niezbędne podczas wirtualnych potyczek. Dla graczy sieciowych będzie to sprzęt wykorzystywany przede wszystkim do komunikacji z innymi członkami drużyny (słuchawki z mikrofonem), dla pozostałych kluczowe okaże się wzmocnienie doznań gwarantowanych przez przygotowaną ścieżkę dźwiękową, a także odizolowanie się od odgłosów dochodzący z otoczenia, by można było skupić się wyłącznie na grze.
Polecane słuchawki gamingowe
Wybór słuchawek jest obecnie tak ogromny, że trudno określić, który model będzie najlepszy dla konkretnego gracza. Najważniejsze to oszacować własne potrzeby i poszukać rozwiązania, które spełni te oczekiwania. W niniejszym poradniku doradzamy, czym kierować się podczas zakupu słuchawek gamingowych.
Jakie słuchawki dla gracza?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek, jednak przez graczy wykorzystywane są przede wszystkim modele nauszne. Dlaczego? Ponieważ pozwalają odciąć się od dźwięków otoczenia, przeważnie zapewniają również odpowiednią głośność i głębię dźwięku. Wszystko to pozwala skupić się wyłącznie na grze.
Słuchawki gamingowe douszne mogą być zróżnicowane pod względem budowy. Na rynku dostępne są modele otwarte, które zapewniają spory przepływ powietrza i naturalny dźwięk, słuchawki półotwarte, a także zamknięte, zdecydowanie przeważające w kategorii słuchawek do grania. Wynika to ze wspomnianej wcześniej izolacji narządu słuchu od dźwięków z zewnątrz. Dzięki temu nie musimy przejmować się muzyką słuchaną przez domowników, krzykami zza okien czy też innymi dźwiękami, które mogą rozpraszać podczas rozgrywki.
Choć słuchawki gamingowe nauszne dominują, niektórzy producenci decydują się również na przygotowanie gamingowych słuchawek dokanałowych oraz dousznych. Do kogo są one kierowane? Przede wszystkim do graczy, którym przeszkadza ciężar urządzeń dousznych (przeważnie są one bardzo masywne). Sprawdzą się także podczas rozgrywki mobilnej, na przykład przy użyciu laptopa, smartfona czy też tabletu.
Bardzo istotną kwestią przy wyborze słuchawek dla gracza jest także ich wielozadaniowość. Często miłośnicy gier komputerowych wykorzystują ten sprzęt również do słuchania muzyki, oglądania i nagrywania filmów, dlatego warto wybrać dobrej jakości słuchawki, które będą umożliwiały zastosowanie ich również do innych celów. Który model wybrać? Słuchawki douszne, dokanałowe czy nauszne? Jest to kwestia indywidualna, zależna również od istotnych parametrów technicznych, o której będzie mowa w dalszej części tekstu.
Przewodowe czy bezprzewodowe słuchawki dla gracza?
Kupując słuchawki gamingowe, staje się nie tylko przed wyborem pomiędzy sprzętem nausznym, dousznym a dokanałowym. Należy również zastanowić się nad rodzajem zastosowanego połączenia z konsolą lub komputerem. W tym elemencie do wyboru są słuchawki przewodowe i bezprzewodowe. W tych drugich komunikacja może odbywać się poprzez Bluetooth lub sygnał radiowy.
- Słuchawki gamingowe przewodowe – mogą być wyposażone w złącze USB lub mini jack 3,5 mm. Bardziej polecane i oferujące lepszą jakość dźwięku są słuchawki na USB. Posiadają one własny układ audio, umieszczony we wtyczce lub przewodzie, dzięki czemu mogą być stosowane w komputerze bez karty dźwiękowej. Słuchawki dla graczy na USB często oferują dźwięk przestrzenny.
Sprzęt wyposażony we wtyczki mini jack 3,5 sprzedawany jest w dwóch wersjach – z jednym wtykiem 4-polowym umożliwiającym przesyłanie dźwięku stereo i sygnału z mikrofonu oraz z dwoma osobnymi wtykami 3-polowymi.
- Słuchawki gamingowe bezprzewodowe – dwoma najczęściej stosowanymi technologiami bezprzewodowego przesyłu dźwięku w słuchawkach dla graczy są fale radiowe oraz Bluetooth, choć te pierwsze są już rzadko spotykane. Wynika to między innymi z różnica w jakości dźwięku – słuchawki radiowe przesyłają sygnał analogowo, a więc czasem występują zakłócenia w transmisji, natomiast słuchawki Bluetooth, bazują na transmisji cyfrowej i oferują o wiele lepszą jakość przesyłanego sygnału.
Słuchawki bezprzewodowe gamingowe okażą się bardzo wygodne, gdyż nie krępują ruchów przewodem. Trzeba pamiętać jednak o tym, że są one narażone na opóźnienia przesyłu sygnału. Choć z reguły są one minimalne, w niektórych grach (zwłaszcza sieciowych) mogą zadecydować o porażce. Do tego dochodzą ograniczenia związane z maksymalnym czasem pracy i zasięgiem. Warto więc decydować się na słuchawki do gier przygotowane przez uznane firmy.
Które słuchawki dla gracza najlepsze?
Jeżeli zależy Wam na stabilnym połączeniu, bez jakichkolwiek opóźnień i ryzyka wyładowania akumulatora, powinniście celować w przewodowe słuchawki dla graczy. Modele bezprzewodowe spodobają się natomiast osobom, które mają dość płatających się przewodów. To jednak nie rozwiązuje całej sprawy. Wpływ ocenę słuchawek gamingowych powinny mieć bowiem także parametry techniczne. Uwagę należy zwrócić w szczególności na:
- pasmo przenoszenia – częstotliwość dźwięku wyrażona w hercach (Hz). Producenci podają wartość minimalną, która jest odpowiedzialna za dźwięki niskie (basy) oraz maksymalną, wskazującą na dźwięki wysokie. Standardowe słuchawki dla gracza wyróżniają się pasmem przenoszenia z zakresu od 20 do 20 000 Hz. Dla osób o szczególnie wrażliwym słuchu polecane są modele o znacznie szerszym zakresie, na przykład od 5 do 30 000 Hz;
- zniekształcenia harmoniczne – są ujęte w parametrze TDH, w większości dostępnych na rynku modeli poziom zniekształceń mieści się w normie, a więc w przedziale 0,1%-0,5%;
- waga – bardzo istotne kryterium dla gracza. W ciężkich słuchawkach można odczuwać znaczny dyskomfort;
- poziom natężenia dźwięku (SPL) – czyli po prostu głośność słuchawek. Im parametr będzie wyższy, tym głośniej będzie można odtwarzać dźwięk. Większość dostępnych na rynku słuchawek oferuje poziom natężenia dźwięku około 100 dB. Na głośność słuchawek wskazuje również impedancja, czyli warto wskazująca, ile energii potrzeba, by uzyskać wybrany poziom głośności. Im więc niższa impedancja, tym głośniejsze słuchawki.
- zintegrowany mikrofon – nie jest konieczny we wszystkich grach, ale często bardzo się przydaje. Jeśli wybrany model słuchawek spełnia określone oczekiwania, ale nie posiada mikrofonu, nic straconego. Można zawsze zastosować oddzielny mikrofon przypinany do ubrania lub kabla od słuchawek.
Słuchawki gamingowe z mikrofonem okażą się niezbędne podczas rozgrywek online, w trakcie których konieczna jest ciągła komunikacja z członkami drużyny, na przykład po to, aby omówić aktualną strategię;
- karta dźwiękowa USB – opcja, która pozwala poprawić jakość dźwięku przy słabej karcie dźwiękowej w komputerze. Niektóre modele słuchawek dla graczy mają możliwość odtwarzania dźwięków w jakości 5.1, 7.1, a nawet 9.1. Takie słuchawki pozwalają na lepsze oddanie przestrzeni w dźwiękach, ale w wielu modelach z niższej półki może być to parametr podawany „na wyrost”.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek gamingowych?
Przedstawione wyżej parametry są bardzo ważne, ponieważ wskazują na możliwości omawianych urządzeń. Nie należy zapominać także o kwestiach, które przez wiele osób są często pomijane lub bagatelizowane.
Mowa na przykład o długości przewodu w słuchawkach. Jeśli będzie zbyt krótki, swoboda ruchów podczas grania będzie mocno ograniczona. Zwłaszcza wówczas gdy komputer znajduje się daleko od miejsca, w którym siedzimy. Problem ten występuje rzadziej, gdy gramy na laptopie, jednak także wtedy warto zakupić model z odpowiednio długim kablem. Dobre słuchawki przewodowe powinny być wyposażone w kabel o długości co najmniej 1,2-1,3 m. Bez problemu znajdziemy również urządzenia z przewodami ponad 2-metrowymi.
Jeśli zastanawiacie się, jakie słuchawki bezprzewodowe do gier okażą się najlepsze, powinniście sprawdzić takie parametry jak maksymalny czas pracy oraz zasięg. Nawet najlepsze słuchawki okażą mało przydatne, jeśli będą działać 2-3 godziny. Zasięg rzadko okazuje się zbyt mały – w końcu odległość od komputera bądź telewizora rzadko wynosi więcej niż 2-3 metry. Zakupiony sprzęt może nam jednak posłużyć również do innych czynności (np. słuchania muzyki), dlatego warto wrócić na to uwagę. Polecane słuchawki bezprzewodowe zwykle mogą oddalić się od urządzenia docelowego na odległość większą niż 5 metrów.
Do czego słuchawki dla gracza?
Czy słuchawki gamingowe nadają się także do słuchania muzyki albo streamingu? To wszystko zależy od konkretnego modelu. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby doskonałe słuchawki muzyczne stosować do gier i odwrotnie.
Najważniejsze to sprawdzić ich parametry techniczne, możliwości dźwiękowe, posiadany mikrofon i pozostałe opcje. Generalna zasada, jak w przypadku każdego sprzętu, jest taka – dobrze jest postawić na produkt dobrej jakości, renomowanej firmy, który faktycznie działa zgodnie z podanymi parametrami. Dobrej jakości słuchawki dla graczy doskonale sprawdzą się również podczas oglądania filmów. Zapewniają one bowiem głęboki dźwięk wysokiej jakości.
Jakie słuchawki dla gracza do 200 zł?
W przypadku sprzętu komputerowego jakość zazwyczaj idzie w parze z ceną. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na najdroższe gadżety. Podpowiadamy więc, na jakie słuchawki gamingowe do 200 zł warto zwrócić uwagę.
Wśród najczęściej wybieranych modeli w naszym sklepie znalazły się słuchawki marek Sharkoon, HyperX oraz Creative. Słuchawki Sharkoon SGH1 kosztują około 120 zł i wyróżniają się lekką konstrukcją, specjalną sprężynową budową, wygodnymi dużymi nausznikami, wbudowanym pilotem na kable z wyciszeniem mikrofonu, pasmem przenoszenia 20-20000 Hz, czułością 98 dB i wtykiem mini jack 3,5.
Stylowe słuchawki gamingowe HyperX Cloud Stinger Core charakteryzują się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale również funkcjonalnością – niewielką wagą (215 g), mikrofonem z funkcją redukcji szumów, pasmem przenoszenia 20-20 00 Hz oraz czułością na poziomie 99 dB. Cena modelu Cloud Stinger to niecałe 150 zł.
Największą czułością – na poziomie 105 dB, spośród wszystkich wymienionych modeli wyróżniają się słuchawki Creative Sound Blaster Blaze. Są lekkie, zapewniają potężny dźwięk, mają duże 40-milimetrowe przetworniki FullSpectrum idealnie odtwarzające dźwięk strzałów i wybuchów. Słuchawki posiadają pasmo przenoszenia w przedziale 20-20000 Hz, gniazdo mini jack 3,5 i zintegrowany mikrofon.
- SteelSeries. Firma specjalizująca się w dostarczaniu sprzętów gamingowych. W ofercie znaleźć można zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe. Wyróżniające się wzmacnianymi obudowami i parametrami technicznymi dostosowanymi do potrzeb konkretnych grup graczy. Jeśli chodzi o zakres cenowy, wynosi on od 200 zł to ponad tysiąca zł.
- Logitech. Amerykańsko-szwajcarska firma, która jest jednym z liderów na rynku urządzeń peryferyjnych. Przygotowuje popularne słuchawki z mikrofonami, zapewniające stabilną komunikację z innymi graczami.
- Genesis. Firma jest mocna w segmencie tanich słuchawek gamingowych. Będą to przede wszystkim urządzenia przewodowe, korzystające ze złącza Mini Jack lub USB.
- Razer. Doskonale znany producentów sprzętu gamingowego. W segmencie słuchawek oferuje urządzenia o dynamicznym designie i wzmocnionych konstrukcjach. Razer dostarcza także dokanałowe słuchawki gamingowe.
Jeśli nadal zastanawiacie się, jakie urządzenia warto wybrać, sprawdźcie nasz ranking słuchawek dla graczy. Zawiera on urządzenia cieszące się dużą popularnością wśród klientów sklepu. Słuchawki zajmujące najwyższe pozycje w zestawieniu zdobyły uznanie doskonałym stosunkiem jakości do ceny, wzmocnionymi obudowami czy też wysokimi parametrami technicznymi. Z pewnością warto przyjrzeć się im bliżej.
Znajdziesz w Morele
Słuchawki z mikrofonem - Słuchawki SteelSeries - Słuchawki Logitech - Słuchawki Razer - Słuchawki Genesis
Komentarze (3)