Smart TV WebOS – czy warto? Jakie funkcje? Najlepsze telewizory

| 5 Komentarzy
WebOS to technologia Smart TV w telewizorach LG. Sprawdź, jakie są funkcje tego systemu operacyjnego.

Smart TV to standard we współczesnych modelach telewizorów, które są dostępne na rynku. Mało kto wyobraża sobie już odbiornik bez dostępu do aplikacji i innych wygodnych funkcji. Poważnym graczem w walce o zainteresowanie konsumentów jest firma LG, która oferuje telewizory wyposażone w system WebOS, czyli osobny system operacyjny. Ma on zagwarantować użytkownikowi pełną swobodę korzystania z funkcjonalności koreańskich produktów, a także dać od siebie coś więcej, coś, czego nie zapewnia konkurencja. Czy tak jest w istocie?

Polecane telewizory Smart TV

WebOS – co to? Czy to system przyjazny użytkownikowi?

Na sam początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie wspomniany system WebOS jest. Jego historia sięga roku 2009, kiedy to pojawił się on na palmptopach amerykańskiej firmy Palm. Następnie był rozwijany na innych urządzeniach mobilnych (głównie tabletach), jednak nie spotkał się z uznaniem, dlatego firma postanowiła udostępnić jego kod publicznie. Skorzystało z tego LG, które w 2013 roku wykupiło pełną wersję programu. W ten sposób od 2014 roku wspomniany system można było spotkać w ich telewizorach. Należy dodać, że nazwa łączy słowo Web (ang. sieć, Internet) i skrót OS (ang. Operating System), czyli WebOS. Co to zatem za technologia? Jest to nic innego jak inteligentne oprogramowanie, za którego sprawą użytkownicy są w stanie między innymi korzystać z Internetu oraz licznych aplikacji.

Naturalnie technologia ta wciąż jest rozwijana dla użytkowników telewizorów LG. WebOS praktycznie co roku dostaje nową wersję, która ma usprawniać działanie całego systemu. Obecnie na rynku najwięcej jest urządzeń obsługujących WebOS 6.0 z 2021 roku, a także WebOS 5.0, który został wprowadzony jeszcze rok wcześniej. Ten rok przynosi natomiast kolejne zmiany, w kolejnych generacjach odbiorników LG można się spodziewać nowego systemu WebOS 22. Przy okazji aktualizacji warto jeszcze wspomnieć, że największe zmiany zaszły w 2015 roku, kiedy znacznie przyspieszono działanie systemu; a także w 2019, ponieważ wtedy wprowadzono m.in. sterowanie za pomocą głosu.

Telewizory LG stawiają przede wszystkim na prostotę użytkowania swojego systemu. W związku z tym WebOS robi wszystko, aby ułatwić użytkownikom zadanie. Wstępna konfiguracja sprowadzona została do absolutnego minimum – po uruchomieniu telewizora każdy przeprowadzany jest przez wszystkie podstawowe opcje za pomocą czytelnych ekranów, które krok po kroku wyjaśniają ich specyfikę. Podobnie wygląda sprawa w przypadku wszelkich zmian działania telewizora. Mowa tu między innymi o rozdzielczości, układzie ekranu czy timerze. Wszystko podane jest w intuicyjnym i prostym panelu z ustawieniami.

Bardzo dobrym wyjściem okazało się również zaprojektowanie wygodnego Menu Launchera, który w modelach sprzed 2021 roku występuje w formie paska nawigacyjnego pojawiającego się na dole ekranu. Uruchomić można go w każdym momencie poprzez wciśnięcie przycisku „home” na pilocie. Z jego poziomu użytkownik uzyskuje dostęp do usług i dodatkowych funkcji systemu, a to wszystko w bardzo przystępnej formie. Sytuacja zmienia się jednak wraz z wersją oprogramowania WebOS 6.0. Jest to kolejna rewolucyjna zmiana (podobnie jak we wspomnianym 2015 i 2019 roku), ponieważ producent zastąpił pasek nawigacji na pełnoekranowe menu. W tym przypadku widoczny jest cały panel z aplikacjami ułożonymi w postaci kafelków, co jest równie przystępnym rozwiązaniem dla każdego użytkownika.

Sterowanie WebOS TV za pomocą Magic Remote

Nawigacja po systemie WebOS odbywa się za sprawą specjalnego, dedykowanego pilota Magic Remote, który rozwijany jest przez LG od 2012 roku. Co wyróżnia go na tle innych pilotów? Przede wszystkim takie funkcjonalności jak sterowanie głosem i gestami (umożliwia to dołączony do zestawu akcelerometr), uniwersalność (można go stosować do innych urządzeń LG) oraz okrągły joystick, dzięki któremu istnieje możliwość między innymi szybkiego przełączania poszczególnych zakładek czy korzystania z kursora. Czujnik ruchu rozpoznaje gesty użytkownika, dzięki czemu po systemie WebOS użytkownik może się poruszać w praktycznie taki sam sposób, jak za pomocą myszki komputerowej.

Dzięki połączeniu nowoczesnych rozwiązań z tradycyjnymi przyciskami oraz odpowiedniemu zoptymalizowaniu wyglądu systemu, tak aby korzystał on z wszystkich możliwości Magic Remote, obsługa WebOS jest naprawdę prosta i wygodna. Pilot Magic Remote to bardzo praktyczne i komfortowe rozwiązanie, a dla jeszcze większego urozmaicenia możesz sięgnąć po klawiaturę bezprzewodową, którą można obsługiwać dzięki funkcji Bluetooth. Sprawdzi się to idealnie np. przy korzystaniu z przeglądarki internetowej. W tym miejscu warto dodać, że połączenie Bluetooth pozwala również na korzystanie z dodatkowych głośników, czy słuchawek.

W 2021 roku wprowadzono nie tylko wersję WebOS 6.0, ale także nowy pilot. Oferuje on nowe funkcje i szybsze nawiązywanie połączeń między telewizorem a innymi urządzeniami. To nie tylko nowe wzornictwo oraz wydzielone przyciski do najpopularniejszych aplikacji i serwisów streamingowych. Na uwagę zasługuje m.in. funkcja Magic Tap – dzięki niej możliwe jest szybkie udostępnianie materiałów z telefonu na telewizor lub odwrotnie. Wystarczy dotknąć pilota smartfonem posiadającym NFC.

LG WebOS – aplikacje i dostępne funkcje

Podstawową funkcjonalnością telewizorów LG z systemem WebOS jest przeglądarka internetowa, która pozwala odwiedzać dowolnie wybrane strony. Swoim działaniem bardzo przypomina to, co można znaleźć w komputerach. Sterowanie zdecydowanie ułatwiają komendy głosowe.

W ramach codziennego użytkowania firma LG chwali się również tak zwanym Live Menu. Jest to nic innego jak aktywne menu wyboru kanałów, które uruchamiane jest poprzez przesunięcie wspomnianego kursora. Znaleźć w nim można szczegółowe informacje na temat kanałów, nagrań oraz propozycje interesujących treści.

Kolejnym ważnym programem jest Smart Share, czyli odtwarzacz multimedialny. Za jego pomocą można bez problemów obejrzeć film, posłuchać muzyki czy przeglądać zdjęcia, także te znajdujące się na innych urządzeniach. Wyróżnia go przede wszystkim stabilność oraz szybkość działania. Równie bezproblemowo prezentuje się podłączanie do telewizora dysków zewnętrznych. Aby przenieść materiał na telewizor, wystarczy jedno kliknięcie przycisku. Nie można zapominać również o możliwości oglądania filmów w technologii 3D.

WebOS zapewnia użytkownikom dostęp do LG Store, gdzie znajdują się wszelkie płatne i bezpłatne aplikacje, gry, usługi VOD oraz treści 3D. Choć przez lata uznawano, że WebOS proponuje bardziej okrojoną listę aplikacji od np. Android TV czy Tizen, tak z perspektywy czasu sytuacja zmieniła się na lepsze. Oferta jest coraz bogatsza w przypadku WebOS. Aplikacje takie jak Netflix, Ipla, HBO Max, Spotify czy YouTube to oczywiście standard. Oprócz tego możemy znaleźć wiele innych bardziej i mniej popularnych propozycji. LG stale rozwija swój system i obecnie na tym polu prezentuje się bardzo dobrze.

WebOS 6.0 – co się zmieniło?

Jak zostało wspomniane, WebOS 6.0 przyniósł dość istotną zmianę w postaci nowego Menu Launchera. Panel z aplikacjami na całym ekranie niewątpliwie jest wygodny w użytkowaniu, jednak zwolennicy telewizorów LG, przy zmianie urządzenia będą musieli przyzwyczaić się do tej modyfikacji. W przypadku WebOS 5.0 i starszych wersji stawiano jedynie na pasek nawigacji. Nie jest to jednak jedyna zmiana.

Dla producenta najważniejsze jest intuicyjne i wygodne korzystanie z opcji Smart TV, jakie oferuje WebOS. W związku z tym zapewniono szybszy dostęp do najczęściej używanych aplikacji, a także usprawniono wyszukiwanie poprzez rekomendacje (które są oparte na preferencjach użytkownika i historii przeglądania). Jeśli często korzystasz z asystenta głosowego, to warto dodać, że w WebOS 6.0 wprowadzono także nowe komendy, które ułatwią wyszukiwanie.

Na podstawie analizy preferencji użytkownika jest też funkcja Next Picks. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które często mają problem ze znalezieniem filmu, serialu lub programu na wieczorny seans. Next Picks na podstawie danych historii oglądania poleci Ci kilka opcji – programy lecące na żywo w telewizji, propozycje z VOD, czy chociażby najczęściej używane przez widzów aplikacje.

WebOS Smart TV – zalety i wady

Naturalnie każdy system operacyjny ma swoje zalety i wady – niezależnie czy mówimy o WebOS, Tizen Samsung, Android TV czy innym Smart TV. Najważniejsze, aby plusów było więcej, a wszelkie niedociągnięcia były jedynie mankamentami, które nie będą odbierały przyjemności z oglądania. Warto zatem podkreślić, jak wygląda sytuacja telewizorów LG z WebOS.

Zalety i wady Smart TV z systemem WebOS

  • Proste, intuicyjne sterowanie,
  • rozbudowany Menu Launcher,
  • nowoczesny Magic Remote,
  • sprawnie działająca przeglądarka internetowa i odtwarzacz multimedialny,
  • łatwość podłączania urządzeń zewnętrznych.
  • Mniejszy zasób aplikacji w porównaniu do np. Android TV,
  • pilot Magic Remote nie wszystkich może przekonać,
  • system głosowy miewa problemy z rozpoznaniem języka polskiego.

Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z bardzo nowoczesnym systemem o szerokich możliwościach. Producent stale pracuje nad poszerzeniem listy gier i aplikacji. Wraz z nowymi modelami telewizorów LG WebOS dostaje aktualizacje z licznymi zmianami usprawniającymi użytkowanie. W związku z tym ich produkty mogą być znakomitą propozycją dla osób wymagających od Smart TV zaawansowanych opcji przy jednocześnie intuicyjnym korzystaniu.

5,0
5 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

W tym systemie nie ma przeglądarki internetowej a jeśli jest to w niektórych modelach na pewno nie we wszystkich
mam telewizor lg55lh6047 i jest przeglądarka i to bardzo intuicyjna i szybka. co prawda nie obsługuje flasha ale filmiki można oglądać w html5
Witam, właśnie kupiłem LG 49lh630v i zaczynam go testować, już zauważyłem brak flasha co niestety nie odtworzy nam filmików przez przeglądarkę. Wiem, że to nie komputer ale inni producenci już mają flash od dawna z tego co wiem. Chyba, że się mylę i aż tak go jeszcze nie poznałem.
Dziwne również na LG plus widzę wersję 3.2, a po gdy wezmę aktualizacje widzę 4.3 i mimo że pobiore to nie mogę zainstalować przez telefon. Pozdrawiam
Mam WebOs i niestety jestem niezbyt zadowolony. Cały soft działa mega wolno. Orgonomiczność dostępu do ustawień TV budzi wiele wątpliwości. Co z tego że system daje różne bajery, skoro jest kłopot z podstawami.
Jakieś cztery lata temu kupiłem TV LG ze smartem. Jestem bardzo zadowolony, pomimo takiego upływu czasu, aktualizacje cały czas wychodzą . Polecam.
Specjalista Morele | 19:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.