Smartdom - co to jest? Czy warto?

| 0 Komentarzy
Zastanawiamy się nad koncepcją inteligentnego domu i wyjaśniamy, czy warto się nią zainteresować.

Smartdom był przez kilka-kilkanaście ostatnich lat bardzo intensywnie rozwijany. Ciągły postęp technologiczny, a także upowszechnianie się pewnych rozwiązań sprawiło, że koncepcja ta rozszerzała się, obejmując kolejne sfery naszego codziennego życia oraz mechanizmy wchodzące w skład systemów domowych.

Obecnie pojęcie inteligentnego domu jest niezwykle rozbudowane, dlatego przyjmuje on różne formy i sposoby wykonania. Wszystko to sprawia, że warto je pokrótce omówić, a także zastanowić się, co dokładnie obejmują.

Polecane urządzenia smartdom

Smartdom – co to znaczy?

Zgodnie z definicją, inteligentny dom jest budynkiem wyposażonym w zaawansowany, zintegrowany system automatyki, który ma zagwarantować mieszkańcom wysoką wygodę, a także ułatwić i przyspieszyć realizację wielu procesów oraz mechanizmów.

Wspomniana automatyka przekłada się na kompleksowe kontrolowanie urządzeń elektrycznych w obrębie jednego systemu. Dzięki temu można nimi sterować z poziomu jednego panelu, a same urządzenia są w stanie współpracować. Wszystko to przy zachowaniu odpowiedniego balansu między wydajnością a oszczędnością.

Inteligentny dom – elementy

Wiemy już, z czym mamy do czynienia. Warto teraz zastanowić się, jakie dokładnie mechanizmy i urządzenia mogą wchodzić w skład systemu smartdom. Jak nietrudno się domyślić, jest ich całkiem sporo.

  • System alarmowy. Jest to często podstawa inteligentnego domu. W ramach systemu, korzystamy z automatyki sterującej roletami, bramą wjazdową, czujnikami czy też oświetleniem, na przykład za sprawą symulowania obecności wówczas, gdy jesteśmy na wakacjach. A wszystko to przy użyciu jednego panelu kontrolnego lub aplikacji na urządzeniach mobilnych.
  • Oświetlenie. Poza symulowaniem obecności, skorzystać możemy także z włączników zmierzchowych, a także systemu łączącego bramę lub furtkę z oświetleniem. Gdy przekraczamy próg naszej posesji, system wysyła sygnał do oświetlenia, które zostaje uruchomione, kiedy wchodzimy do domu.
  • Automatyka pozwala na realizację zaprogramowanych harmonogramów działania urządzeń grzewczych. Mogą one zostać również połączone z oświetleniem. W energooszczędnych domach, najważniejszymi elementami tego systemu będą panele słoneczne. Zintegrować ze sobą możemy także kominek, pompy ciepła oraz ogrzewanie podłogowe.
  • Mowa o systemie audio, który zostanie rozlokowany w całym domu. Dzięki temu muzyka będzie za nami podążać, a ulubione piosenki uruchomimy za sprawą komend głosowych lub korzystając z urządzeń mobilnych.
  • Bezpieczeństwo. Bardzo szeroka kategoria, w której funkcjonuje niezwykle rozbudowany system, dający nam sporo możliwości. Może składać się on między innymi z wideodomofonów, którymi sterujemy za pomocą aplikacji na smartfonach, kamery rejestrującej osoby przekraczających furtkę, automatycznie zamykanych rolet, wspomnianego systemu alarmowego, a także wszelkiego rodzaju czujników. Całość może być programowana przy pomocy jednego panelu.
  • W ramach tego systemu stosowane są inteligentne gniazdka, czyli Smart Plug. Pozwalają one na wygodne sterowanie pracą urządzeń, a także zarządzanie pobieraniem energii. Do tego dochodzi możliwość realizowania harmonogramów pracy czy też zdalny dostęp do urządzeń.
  • Sprzęty elektroniczne. Ogromną wygodę gwarantuje również system, który pozwala zdalnie uruchamiać sprzęty audio, telewizory, ekspres do kawy i wiele innych urządzeń codziennego użytku.

Koncepcja inteligentnego domu zakłada, że będzie on w sposób automatyczny reagował na zaistniałą sytuację. Doskonale widać to chociażby w przypadku sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją. Gdy temperatura w domu spadnie, system automatycznie uruchamia grzanie. Analizowane są również inne parametry, takie jak zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, wilgotność, zadymienie czy też obecność kogoś niepożądanego – ciągłe monitorowanie pozwala uruchomić wentylację, alarm, klimatyzację i wiele innych urządzeń bez naszego udziału.

Zalety i wady inteligentnego domu

Przedstawione wyżej przykłady to oczywiście tylko część systemów, na jakie możemy się zdecydować. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w ramach smartdom zautomatyzować również trawnik, ogród czy też całą sieć internetową. Mając to wszystko na uwadze, warto przedstawić najważniejsze zalety inteligentnego domu, ale również wskazać na wady tego rozwiązania.

Smartdom – zalety i wady

Zalety

  • Możliwość połączenia wielu urządzeń i systemów w domu
  • Swoboda decydowania o sposobie ich działaniu
  • Automatyzacja – wiele procesów może dziać się bez naszego udziału
  • Możliwość uzyskania poważnych oszczędności na ogrzewaniu i poborze prądu
  • Większe bezpieczeństwo domowników, a także samego mienia
  • Możliwość łączenia i dzielenia konkretnych systemów

Wady

  • Wysokie koszty implementacji wielu rozwiązań
  • Konieczne jest stabilne, ciągłe zasilanie – ewentualna awaria uziemia cały system
  • Kłopotliwy montaż i instalacja

Smartdom – czy warto?

Korzyści wynikające z implementacji inteligentnego domu są bardzo zachęcające, jednak nadal trzeba pamiętać o tym, że przygotowanie wszystkich systemów może okazać się czasochłonne. Wszystko to sprawia, że należy zastanowić się, czy gra jest warta świeczki.

To oczywiście zależy. Jeśli bowiem nie będziemy korzystać z niektórych rozwiązań (np. ze sterowania urządzeniami elektronicznymi), ich implementacja nie ma sensu. Smartdom pozwala przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo i wygodę codziennego życia. Okaże się on więc przydatny wówczas, gdy zależy nam na integracji systemu alarmowego w taki sposób, abyśmy mogli mieć ciągły podgląd na to, co dzieje się w naszym domu. Do tego wszystkiego należy dodać również reagowanie na wszelkie zagrożenia, związane nie tylko z obecnością w domu osoby niepożądanej, ale również z nadmiernym poziomem dwutlenku węgla, rozszczelnieniem instalacji czy też zagrożeniem pożarowym. Pod tym względem smartdom okaże się wręcz nieoceniony.

Do tego dochodzi wspomniana już wygoda. Możliwość łatwego zarządzania ogrzewaniem czy oświetleniem, a także postawienie na automatyzację sprawia, że wiele codziennych spraw zostaje zrzucona z naszych barków. Opłacalność systemu smartdom wynika także z oszczędności, jakie możemy poczynić, na przykład w poborze energii elektrycznej czy też w ogrzewaniu.

Wszystko to sprawia, że smartdom wydaje się naprawdę interesującą koncepcją. Cały czas trzeba jednak pamiętać o tym, że jej realizacja wymaga czasu i pieniędzy. Wiele systemu warto zaplanować jeszcze na etapie budowy domu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.