Snapdragon 808 - Wydajność, czy warto? Polecane smartfony i tablety
Spis treści:
CPU Qualcomm Snapdragon 808 8992 – detale techniczne i możliwości
Układ Qualcomm Snapdragon 808 to sześciordzeniowy chipset. Jest zbudowany z czterech rdzeni Cortex-A53 oraz dwóch rdzeni Cortex-A57. Wszystkie rdzenie mogą funkcjonować jednocześnie, ponieważ CPU obsługuje technologię Multi-Processing. Silną stroną tego procesora jest również wydajna grafika (około 20% wydajniejsze niż w procesorze mobilnym Snapdragon 801). Szczegóły techniczne układu Qualcomm Snapdragon 808 8992:
- Ilość rdzeni: sześć, w tym dwa mocniejsze rdzenie Cortex-A57 oraz cztery rdzenie Cortex-A53.
- Grafika to: GPU Adreno 418 (600 MHz).
- Kontrolery pamięci: LPDDR3–933 o przepustowości 15 GB/s.
- Wsparcie dla Bluetooth 4.1 oraz łączności LTE w kategorii 6.
- To układ 64-bitowy.
- Taktowanie procesora: 2 GHz.
- Procesor Qualcomm Snapdragon 808 8992 został wytworzony w 20 nm procesie technologicznym.
Polecane smartfony
Przykładowe urządzenia z Qualcomm Snapdragon 808 8992:
To jeden z popularniejszych sześciordzeniowych procesorów w swojej klasie. Snapdragon 808 trafił do kilku ciekawych urządzeń mobilnych. Oto przykładowe jego zastosowania w praktyce:
- smartfon LG G4.
- smartfon LG Nexus 5X.
- smartfon LG V10.
- smartfon Xiaomi Mi4c.
Układ Qualcomm Snapdragon 808 8992 można pochwalić za wydajność i funkcjonalność. Mimo, że na rynku pojawiły się kolejne odsłony Snapdragona, CPU 808 to nie warto go z góry przekreślać, gdyż z całą pewnością jest wciąż godny uwagi. Oferuje całkiem przyzwoite parametry, a kosztuje mniej od najnowszych flagowców. Sześć rdzeni i wydajny układ graficzny to odpowiednie parametry nie tylko do zwykłego użytkowania smartfona, ale również do gier, zdjęć i aplikacji. Działa płynnie i pozwala na wielogodzinne użytkowanie każdego dnia.
Snapdragon 808 vs 810
Procesory Snapdragon są bardzo znane i popularne, chętnie stosowane zwłaszcza w smartfonach. Zarówno 808 jak i 810 poprawiły wydajność urządzeń, w których ich użyto i zapewniły płynną pracę. 810 wzbudziła jednak wiele kontrowersji, ponieważ choć jest to dobry procesor to szybko po jego premierze ukazały się opinie, że nagrzewa się on bardzo szybko, co przynosi szereg niepożądanych efektów. Firmę zalała niemała krytyka. Spowodowało to powstanie procesora Snapdragon 810 2.1, która okazała się zdecydowanie lepsza niż pierwowzór. Niektórzy specjaliści uważają, że sprawa temperatury procesora 810 jest rozdmuchana i przesadzona, ponieważ wcale nie utrudnia to codziennego, normalnego użytkowania telefonu. Wykorzystuje cztery rdzenie główne i cztery pomocnicze, więc nie można powiedzieć, że jest to złej jakości procesor – wręcz przeciwnie. Działa płynnie i bardzo dobrze sprawdza się w przypadku grania w gry, czy też oglądania filmów, obsługiwania aplikacji, słuchania muzyki.
Jeśli chodzi o Snapdragon 808 – opinie o nim są bardzo dobre i pochlebne. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, posiada bardzo dobre cechy techniczne. Choć prezentuje niewątpliwie bardzo dobry poziom, to jest troszkę mniej wydajny niż 810. Urządzenia na nim działające nie mają jednak problemów z częstym zawieszaniem się nawet w przypadku długotrwałego użytkowania. Trzeba przyznać, że oba procesory, choć upłynęło już kilka lat od ich premiery, wciąż zasługują na uwagę i są godne polecenia. Warto jednak pamiętać o tym, że podczas wyboru, np. telefonu czy tabletu procesor jest bardzo ważny, to jednak należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim jego aspektom.
Komentarze (0)