Snapdragon 821 – Wydajność, czy warto? Polecane smartfony i tablety
Spis treści:
Procesory snapdragon wykorzystywane są przez większość producentów telefonów i mają spore poparcie twórców oprogramowania. Nieznacznie różni się od swojego poprzednika, którym był snapdragon 820 i – według Qualcomm – nie jest jego następcą, a jedynie nieco ulepszoną wersją. Wzrost o tylko jedną wartość (cyfrę z 0 na 1) świadczy o tym, że równice będą niewielkie i w istocie tak jest. Snapdragon 821 cechuje się o 10% większą wydajnością niż jego poprzednia wersja, wykorzystuje mniej energii, a taktowanie zwiększyło się z 2,2 do 2,4GHz, także układ graficzny został podkręcony o 100MHz. Premiera nowego, a raczej ulepszonego procesora miała miejsce w 2016 roku. Procesor snapdragon 821 nie należy do najnowszych, nadal jednak jest wykorzystywany w wielu modelalach smartfonów. Ale czy w dalszym ciągu jest on w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez nowe programy i aplikacje?
Polecane smartfony Samsung
Specyfikacja techniczna procesora Snapdragon 821
Proces technologiczny – 14 nm
Częstotliwość taktowania – 2300 MHz
Liczba rdzeni – 4
Liczba wątków – 4
Jednostka GPU – Qualcomm Ardeno 530
Obsługa 64-bit – tak
Data premiery – 10.01.2016
Snapdragon 821 to czterordzeniowy i czterowątkowy układ, który został wykonany w procesie litograficznym 14 nm. Taktowanie głównych rdzeni procesora wynosi 2300 MHz – w tej kategorii sprzętowej jest to wartość więcej niż przyzwoita, która powinna okazać się wystarczająca do obsługi wszystkich najważniejszych programów, aplikacji i gier.
Co prawda, spora część układów z tego segmentu dysponuje ośmioma fizycznymi rdzeniami, jednak warto zwrócić uwagę, że nie zawsze będzie to miało przełożenie na lepsze działanie konkretnych programów. W większości przypadku nie wykorzystują one bowiem wszystkich rdzeni, ich większa liczba będzie miała więc znaczenie pod kątem wielozadaniowości, związanej z obsługą kilku-kilkunastu programów naraz.
Omawiany procesor został wyposażony w jednostkę GPU Qualcomm Ardeno 530. Dysponuje ona taktowaniem rdzenia na poziomie 624 MHz. Obsługuje bibliotekę DirectX w wersji 11.1, OpenGL ES 3.1 AEP oraz OpenCL 2.0.
Wydajność procesora Snapdragon 821
Skoro znamy już dokładną specyfikację układu Snapdragon 821, warto przyjrzeć się wynikom uzyskiwanym przez niego w popularnych programach diagnostycznych. Pozwoli to na określenie jego rzeczywistych możliwości.
Geekbench 4.0 (tryb jednowątkowy) – 1685 pkt
Geekbench 4.0 (tryb wielowątkowy) – 4201 pkt
3DMark Ice Storm Unlimited Physics (1280x720) – 22353 pkt
Pod tym względem należy sklaryfikować go w okolicach procesora Exynos 7885 od Samsunga, który osiągał podobne rezultaty. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z bardzo przyzwoitym układem, spełniającym wszelkie wymagania stawiane przed urządzeniami znajdującymi się na szeroko pojętej średniej półce jakościowej.
Obydwa procesory snapdragon, zarówno 820 jak i 821, są do siebie dość podobne. W przypadku poprzedniego warto pamiętać o problemach z przegrzewaniem się niektórych modeli telefonów, podczas działania kilku aplikacji i grania, które dla wielu użytkowników było sporą wadą, ale niekoniecznie w przypadku nowej wersji procesora problem może się powtarzać.
Popularne smartfony i tablety z procesorem Snapdragon 821
Na koniec przygotowaliśmy krótką rozpiskę telefonów, które korzystają z omawianego procesora. Co istotne, na urządzenia Snapdragon stawia wiele producentów sprzętu. Spośród nich wymienić można między innymi HTC, LG, Asus, ZTE oraz Xiaomi.
LG G6 na początek smartfon kosztujący około 1800 złotych i należący do tak zwanej klasy premium. Poza omawianym procesorem, wykorzystuje on 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB wbudowanej pamięci, która jednak może zostać rozszerzona przy pomocy karty pamięci (aż do wartości 2 TB). Jest to 5.7-calowy telefon, który funkcjonuje w oparciu o system Android Nougat 7.0. Co ważne, posiada podwójny aparat główny (2x13 MPix) oraz aparat przedni (5 MPix).
Xiaomi Mi 5s bardzo popularne urządzenie w naszym kraju, którego stylistyka jest inspirowana iPhone’ami od Apple. Na rynku dostępny jest w kilku wersjach. Różnią się one między sobą przede wszystkim pamięcią RAM (od 3 do 4 GB) oraz wbudowaną przestrzenią dyskową (od 32 do 128 GB). Telefon posiada ponadto przyzwoity aparat główny (12 MPix). Nieco gorzej jest w przypadku aparatu przedniego (4 MPix). Kosztuje około 1100-1200 złotych.
HTC Google Pixel XL na koniec 5,5-calowy smartfon z wyświetlaczem AMOLED i ochroną Corning Gorilla Glass 4. Posiada on aż 4 GB pamięci RAM. Jeżeli chodzi natomiast o pamięć wbudowaną, to, w zależności od wersji, wynosi ona 32 lub 128 GB. Na pochwałę zasługują aparaty. Z tyłu zastosowana została matryca 12,3 MPix, natomiast z przodu 8 MPix. Cena? Od 2500 złotych.
Czy warto wybrać smartfon z procesorem snapdragon 821?
Qualcomm Snapdragon 821 montowany jest w wielu przyzwoitych urządzeniach, które zadowolą zarówno fana gier, klientów biznesowych, jak i miłośników robienia zdjęć. Sam procesor wyróżnia się dobrymi parametrami, które w dalszym ciągu wystarczają do obsługi najważniejszych programów i aplikacji. Nie jest to oczywiście najnowszy procesor, ale prawda jest taka, że w zasadzie dla przeciętnego użytkownika wskazanie, czym się różni nowy procesor snapdragon od starszych wersji, jest niemal niemożliwe. Można więc uznać, że jest to odpowiedni procesor dla wszystkich, którzy użytkują smartfon z normalnym natężeniem, z kolei bardziej zaawansowani użytkownicy powinni zainteresować się np. procesorem snapdragon 835.
Znajdziesz w Morele
Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy A - Samsung Galaxy M - Samsung Galaxy Z Flip - Samsung Galaxy Fold
Komentarze (0)