Sokowirówka czy wyciskarka – co wybrać?

| 1 Komentarz
Świeżo wyciskany sok to samo zdrowie. Co najlepiej kupić, by go uzyskać? Sokowirówkę czy wyciskarkę? Sprawdź.

Świeże soki owocowe i warzywne mają wiele witamin i minerałów, są smaczne i aromatyczne. Do ich przyrządzenia konieczny jest jednak odpowiedni sprzęt. Wybór może paść na sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową. Które urządzenie wybrać? Czym się różnią?

Polecane sokowirówki

Co lepsze – sokowirówka czy wyciskarka?

Interesują Cię sokowirówki Bosch lub sokowirówki Philips? A może szukasz wyciskarki w rozsądnej cenie? WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby spożywać dziennie przynajmniej 400 g owoców i warzyw – dzięki temu organizm otrzymuje niezbędną dawkę witamin i minerałów. Zamiast jednak nosić ze sobą produkty spożywcze do szkoły, pracy lub na uczelnię, o wiele łatwiej jest wycisnąć z nich soki i przerobić na łatwo przyswajalną płynną masę.

Wyciskarka wolnoobrotowa lub sokowirówka szybkoobrotowa to sprzęt, który pozwoli Ci sprawnie przyrządzić świeże i zdrowe soki owocowe oraz warzywne. Podjęcie decyzji co do tego, które z nich kupić, nie jest jednak łatwe. Oba typy urządzeń mają bowiem swoje mocne i słabsze strony. W wyborze może pomóc rzetelna analiza plusów i minusów każdego z nich, sprawdzenie, jakie są opinie w Internecie, a także zagłębienie się w ranking elektroniki. Dzięki niemu poznasz czołowych producentów oraz zapoznasz się dokładnie z każdym modelem.

Jakie są różnice między sokowirówką a wyciskarką?

Czym różnią się sokowirówki Bosch lub innej marki od wyciskarek wolnoobrotowych? Sokowirówka wykorzystuje siłę odśrodkową – to właśnie dzięki niej udaje się oddzielić od siebie sok z miąższem. Tymczasem wyciskarka to urządzenie uniwersalne, które pozwala zmiażdżyć nie tylko owoce, ale także warzywa oraz zioła i uzyskać z nich sok do picia. Warzywny lub owocowy napój to samo zdrowie – jest on sycący i pełen witamin oraz błonnika.

Czym jeszcze różnią się te dwa rodzaje sprzętów? Urządzenia te przyrządzają sok w różnym tempie – sokowirówka działa szybciej, w dodatku można do niej wrzucać owoce w całości. Tymczasem większość modeli wyciskarek wymaga wcześniejszego rozdrobnienia produktów. Różnice można dostrzec również w klarowności soku. Wewnątrz wyciskarki znajduje się specjalne sitko, które radzi sobie skutecznie z pulpą i drobinkami – dzięki temu pozyskany sok jest bardziej klarowny i delikatny.

Spójrz na sokowirówkę Philips – za około 300 złotych kupisz urządzenie, które posiada duży pojemnik i pozwala uzyskać do 1,5 litra soku bez konieczności opróżniania zbiornika na opady. Dodatkowo zostało ono opracowane z myślą o tym, by dało się je bezproblemowo czyścić. Dzięki gładkim powierzchniom i łatwo wyciąganym elementom sprzęt można umyć w zaledwie minutę. Wszystkie zdejmowane części można bezpiecznie myć w zmywarce.

Wiele modeli Philips posiada przezroczyste pojemniki, dzięki czemu można śledzić proces wyciskania soku. Od razu widać także, kiedy zbiornik z odpadami się napełni i trzeba go opróżnić. Standardowo stosuje się w nich również antypoślizgowe podstawy oraz zabezpieczenie przed kapaniem. Zintegrowana z urządzeniem blokada pozwala szybko przerwać wyciskanie soku i dzięki temu utrzymać kuchnię w czystości.

Jeśli chodzi o wyciskarki wolnoobrotowe, mocny elektryczny sprzęt kosztuje mniej więcej dwa razy tyle, co sokowirówka. W cenie wynoszącej około 700-900 złotych kupisz urządzenie, które wyciska do 80% zawartości owoców i warzyw, uwalniając do soku cenne składniki odżywcze i witaminy. Poradzi sobie ono zarówno z miękkimi owocami, jak i z twardymi składnikami, takimi jak np. buraki, warzywa liściaste czy też nasiona – wszystko, co da się zjeść, może posłużyć do zrobienia pysznego i zdrowego napoju.

Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej Philips da się przedłużyć świeżość soku – wystarczy go przechować w lodówce. Urządzenie pracuje cicho i jest bardzo łatwe w obsłudze oraz czyszczeniu. Po zdemontowaniu części możesz je umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce, a resztki miąższu po prostu wyrzucić do pojemnika na odpady. Producent poleca dodatkowo zainstalowanie aplikacji mobilnej – znajdziesz w niej przepis na idealny sok z wyciskarki oraz wiele porad związanych z użytkowaniem sprzętu.

Jakie są zalety i wady sokowirówki?

Jakie są największe zalety sokowirówki Tefal lub innej marki? Urządzenie to nie jest drogie – dobrej jakości sprzęt kupisz już za około 300 złotych. W zestawie ze sprzętem znajdziesz duży pojemnik na sok, możesz liczyć także na regulację prędkości oraz różne zabezpieczenia, takie jak blokada zapobiegająca kapaniu, czy też funkcja Safety Stop. Polega ona na tym, że silnik można włączyć tylko wtedy, gdy wszystkie elementy zostały prawidłowo zamontowane.

Sprzęt szybkoobrotowy jest łatwy w obsłudze i pozwala szybko uzyskać sok z owoców. Co jeszcze przemawia za tym, by go kupić? Sokowirówka:

  • może posiadać duży otwór wlotowy, dzięki czemu da się do niej wrzucać owoce w całości;
  • posiada potężny silnik, dzięki czemu jest w stanie przerobić w krótkim czasie duże ilości warzyw i owoców;
  • pozwala przyrządzić dużą porcję klarownego soku.

Natomiast jeśli chodzi o wady sokowirówek, do jej zakupu mogą zniechęcić:

  • brak możliwości przyrządzenia napoju z warzyw liściowych, owoców jagodowych i ziół;
  • głośna praca;
  • kłopotliwe czyszczenie i konserwacja;
  • konieczność wypicia przygotowanego soku od razu po przyrządzeniu, ponieważ napój szybko się napowietrza i traci swoje walory odżywcze;
  • mniejsza klarowność soku.

Jakie są zalety i wady wyciskarki?

Aby wycisnąć sok z owoców lub warzyw, można używać także wyciskarki. Sprzęt wolnoobrotowy posiada wiele zalet, należy do nich przede wszystkim możliwość przechowania soku na później. Zaawansowana technologia pozwala na delikatne wytłaczanie soku z owoców i warzyw – dzięki temu można zachować jego naturalny smak i kolor, a także składniki odżywcze. Niska prędkość obrotów minimalizuje utlenianie, przez co sok jest trwalszy – można go trzymać w lodówce i spożyć w ciągu 48 godzin.

Bardzo ważną zaletą wyciskarki wolnoobrotowej jest także jej uniwersalność.. Sok można wycisnąć z miękkich i twardych owoców oraz warzyw, a także warzyw liściastych, świeżych ziół oraz ziaren. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wrzucić do środka sałatę, kapustę, soję, orzechy lub migdały. Tym samym codzienne menu poszerza się o zdrowe zupy, dania wegetariańskie oraz przekąski i desery na bazie świeżych warzyw i owoców.

Natomiast do minusów wyciskarki trzeba zaliczyć:

  • bardziej skomplikowany proces wyciskania – większość modeli wymaga wcześniejszego rozdrobnienia składników;
  • mniejszą klarowność soku;
  • wolniejsze działanie;
  • wyższą cenę – dobrą wyciskarkę da się kupić już za około 200-300 złotych, dostępne są także modele zaprojektowane tak, aby wyciskać z owoców i warzyw jak najwięcej wartości odżywczych, jednak kosztują one od 400 złotych w górę.

Czy sok z sokowirówki i wyciskarki ma tyle samo witamin?

Która z wymienionych maszyn jest najlepsza? Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa? W Internecie można się spotkać z opiniami mówiącymi o tym, że sok z wyciskarki ma o wiele więcej witamin niż ten z sokowirówki. Czy to prawda? Firma Philips postanowiła poznać odpowiedź na to pytanie i nawiązała współpracę z naukowcami z wiedeńskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Celem było wykazanie, które urządzenie pozwala uzyskać więcej witamin i minerałów.

Badania miały pokazać, które urządzenie jest najlepsze, a tymczasem, wykazały one, że zawartość witamin w sokach przygotowywanych w sokowirówce i wyciskarce jest zbliżona. Wyjątki można zaobserwować w następujących przypadkach:

  • sok pomarańczowy jest bogatszy w witaminę C, o ile pozyskano go z pomocą wyciskarki;
  • sok pomidorowy zawiera więcej witaminy E, jeśli jest wyciskany przez wyciskarkę wolnoobrotową;
  • dietetyczny sok (składniki: marchew i szpinak) ma więcej witaminy A, gdy jest przyrządzony w sokowirówce.

Odpowiedzi na pytanie, czy bardziej opłacalne jest kupienie wyciskarki, czy sokowirówki może dostarczyć analiza zawartości błonnika w pozyskanym soku. Błonnik to substancja, która wspomaga odchudzanie. Ukryty w owocach i warzywach składnik poprawia perystaltykę jelit, spowalnia wchłanianie się cukru i tym samym zapewnia dłuższe uczucie sytości. To nie koniec zalet błonnika. Jest on pożywką dla bakterii żyjących w jelitach, działa więc jak naturalny probiotyk i wzmacnia odporność.

Co zrobić, aby sok był nie tylko dobry, ale również bogaty w błonnik? Okazuje się, że sok z sokowirówki ma niższą zawartość składnika odżywczego niż ten wyciskany z wyciskarki. Niezależnie od tego, jaki sok pijesz częściej, jabłkowy czy marchewkowy, jeśli zależy Ci na dużej ilości błonnika w diecie, najlepiej używać wyciskarki wolnoobrotowej. Urządzenie to dokładnie miażdży miąższ i pozwala zminimalizować jego napowietrzenie i nagrzanie – dzięki temu zachowuje się więcej błonnika.

Inne kryterium, które może zaważyć o tym, jakie urządzenie kupisz, to konsystencja soku. W przypadku sokowirówek uzyskany napój ma bardzo klarowną konsystencję, co docenia wielu użytkowników, a zwłaszcza dzieci. Natomiast gęsty sok wyciśnięty z wyciskarki wolnoobrotowej preferują najczęściej dorośli, a w szczególności te osoby, które są na diecie lub dużo trenują. Jeśli wolisz soki gładkie, lepiej przygotować napój w sokowirówce. Natomiast gdy chcesz pozyskać z owoców i warzyw gęsty i sycący płyn, który zastąpi Ci drugie śniadanie, wybierz wyciskarkę.

Udostępnij
5,0
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ja mam taka dużą z Gorenje, mieli nawet szpinak i jest sporo soku. Mam model JC 805 E, droga nie jest a warto wydac na nia
Specjalista Morele | 22:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.