Sony czy Nikon – którą lustrzankę wybrać? Jaka lepsza? Polecane modele
Zobacz również artykuły:
● Jak wybrać lustrzankę cyfrową?
● Smartfon do zdjęć. Jak wybrać smartfon z dobrym aparatem?
Lustrzanka Sony czy Nikon – co lepsze?
Nikon produkuje przede wszystkim aparaty i z tego jest znany. Sony natomiast trudni się też produkcją sprzętu grającego i innych urządzeń elektronicznych. Niepisana zasada jest taka, że jeżeli dany producent skupia się na konkretnym segmencie rynku, to zazwyczaj jest w stanie w jego obrębie zaoferować najlepsze rozwiązania. Tymczasem kiedy zajmuje się produkcją różnego rodzaju urządzeń, to nie wszystkie z nich są tak dobrze dopracowane. Tak samo jest też w tym przypadku. Zarówno Sony, jak i Nikon mają w swojej ofercie wiele różnych modeli lustrzanek, zarówno tańszych, jak i droższych. Jednakże to Nikon wiedzie prym. Jest bowiem firmą nastawioną przede wszystkim na produkcję aparatów. Z lustrzanek Nikon korzysta wielu profesjonalnych fotografów. Tymczasem z urządzeń Sony zdecydowanie mniejsza ich ilość.
Sony i Nikon – do czego lepsze?
Lustrzanki od Nikona z pewnością można nazwać bardziej profesjonalnymi. Co za tym idzie, są także droższe, dlatego też oferuje się je zaawansowanym fotografom, profesjonalnym twórcom obrazów i osobom, które chcą wkroczyć na ścieżkę profesjonalizmu. Duża ilość akcesoriów sprawia, że te aparaty można dowolnie rozbudować, a co za tym idzie można z nich stworzyć prawdziwe, fotograficzne kombajny.
Natomiast lustrzanki Sony, mimo że świetne, przez większą część osób uznawane są za mniej profesjonalne. Z uwagi na to, że są tańsze, oferowane są osobom początkującym oraz pół profesjonalistom. W ofercie Sony znajduje się mniej akcesoriów, a co za tym idzie, rozbudowanie lustrzanki będzie trudniejsze.
Najlepsze lustrzanki.
Sony i Nikon – ogólne porównanie
Jakich modeli by nie porównywać, to widzimy wyraźnie, że Nikon ma znacznie lepsze statystyki sprzedaży niż Sony. W oczach fotografów to zawsze Nikon będzie wiódł prym, bo lustrzanki od tego producenta są bardziej dopracowane, mają lepsze parametry, lepiej się je trzyma i tak dalej. Można powiedzieć, że na mają się one do Sony tak, jak Mercedes do Poloneza. Oczywiście są też odstępstwa od tej reguły, bo Sony tak samo potrafi skonstruować naprawdę dobre aparaty, ale już nie z taką renomą, jak Nikon.
Co brać pod uwagę podczas wyboru?
Jasne jest, że nie logo producenta będzie dla nas ważne podczas fotografowania, a same parametry lustrzanki. Dlatego też musimy brać pod uwagę przede wszystkim:
- Obiektywy – czy dana lustrzanka posiada tylko i wyłącznie jeden, uniwersalny obiektyw, czy też można dokupić do niej teleobiektyw lub obiektyw szerokokątny. Nie bez znaczenia są także ceny obiektywów. Jako klientom zależałoby nam na tym, żeby obiektywy były tanie, ale patrząc z perspektywy jakości, trzeba też znaleźć w doborze taki złoty środek, dzięki któremu obiektyw będzie zadowalał samym działaniem.
- Wizjer – sprawdzamy to, jak szeroki jest w danej lustrzance, jakie odwzorowanie posiada. Oczywiście przydaje się też elektroniczny wizjer, dlatego trzeba sprawdzić, czy dany model aparatu go posiada.
- Jakość nagrywania – przed zakupem sprawdzamy, w jakiej rozdzielczości lustrzanka nagrywa filmy oraz czy użytkownicy dostrzegają na nich duże szumy. Takich rzeczy można dowiedzieć się, studiując fora i fotoblogi.
- Mikrofon – sprawdzamy jak radzi sobie mikrofon wbudowany i czy do danego modelu lustrzanki dostępna jest szersza gama zewnętrznych mikrofonów.
- Format zapisu zdjęć – sprawdzamy, czy w danej lustrzance zdjęcia można zapisać zarówno w formacie JPG, jak i RAW.
- Mocowanie – oceniamy jakość mocowania, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z lustrzanki z akcesoriami.
- Akcesoria – właściwie ta część jest najważniejsze, bo to dzięki akcesoriom możemy rozbudować naszą lustrzankę. Powinno być dla nas ważne, czy dany producent posiada w ofercie akcesoria, które mogą być nam potrzebne i jakie będą ich średnie ceny. Warto zwrócić też uwagę na dostępność zarówno akcesoriów nowych, jak i używanych oraz na ich średnie ceny.
Komentarze (0)