Udostępnij
Skomentuj

Spadek wydajności laptopa w grach - jak to naprawić?

Nagłe pogorszenie płynności działania gier może oznaczać problemy sprzętowe lub z oprogramowaniem.

Oczywiście nie ma sensu panikować i wysyłać swojego sprzętu na gwarancję czy też do serwisu. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że powód takiej sytuacji jest prozaiczny, a rozwiązanie problemu znajduje się na wyciągnięcie ręki. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które mogą sprawić, że liczba klatek na sekundę w grach wróci do normy.

Polecane laptopy

Nagły spadek wydajności laptopa – nieaktualne sterowniki

Kwestia ta poruszana jest od wielu lat, jednak jak się okazuje, bardzo często ma spore znaczenie. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że regularne aktualizowanie sterowników w sposób znaczący wpływa na wydajność poszczególnych podzespołów.

Mowa tu zwłaszcza o karcie graficznej, która przecież jest najważniejsza podczas obsługi gier. Jeśli więc płynność działania gier spadła lub pojawiają się problemy z uruchomieniem niektórych z nich, pierwszą naszą czynnością powinna być właśnie aktualizacja sterowników. W tej kwestii zawsze warto być na bieżąco, dlatego w sytuacji, gdy na naszym ekranie pojawia się komunikat o dostępności nowych plików, nie bagatelizujmy go, tylko załączmy aktualizację, tak dla świętego spokoju.

Spadająca wydajność laptopa – zbyt wysokie temperatury

Gdy sprzęt się przegrzewa, spada jego wydajność, co możemy zaobserwować na przykład w grach. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, czy nasz układ chłodzenia działa w sposób prawidłowy, dobrym wyborem okaże się pobranie zewnętrznego programu, który sprawi temperatury poszczególnych podzespołów. Polecić można chociażby oprogramowanie SpeedFan.

Jeśli okaże się, że laptop nagrzewa się ponad miarę, warto zaglądnąć pod obudowę. Częstą przyczyną problemu jest bowiem zabrudzony wiatrak lub zużyta pasta termoprzewodząca. Przeczyśćmy wnętrz i zaaplikujmy nową dawkę pasty przy chłodzeniu procesora i karty graficznej. Efekt może nas naprawdę zaskoczyć.

W niektórych sytuacjach problem dotyczyć może wyłącznie gier. Obciążenie laptopa możemy ograniczyć na przykład przez sztywne zredukowanie liczby klatek na sekundę do 60. Płynność gry pozostanie bez zmian, natomiast układ chłodzenia będzie w stanie skuteczniej utrzymać temperaturę na niskim poziomie. Jak ograniczyć fpsy? Poprzez włączenie funkcji synchronizacji pionowej (VSync) w ustawieniach gry lub karty graficznej.

Gorsza wydajność w grach – niepotrzebne programy

Spadek wydajności laptopa podczas obsługi systemu operacyjnego, różnego rodzaju programów i gier często powodowany jest jego „zaśmieceniem” przez programy, które niepotrzebnie wykorzystują pamięć.

W pierwszym kroku powinniśmy udać się do panelu sterowania, a następnie do sekcji odinstaluj programy, by znaleźć na liście te, które są przez nas nieużywane. Następnie je oczywiście odinstalowujemy. Gdy się z tym uporamy, klikamy na pasku start prawym przyciskiem myszy i wybieramy menedżer zadań. W zakładce procesy ponownie szukamy programów, które są uruchomione, ale których obecnie nie potrzebujemy. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy zakończ zadanie.

Gdy lista niepotrzebnych procesów jest długa, nasz komputer zostanie solidne odciążony. Jeśli nie chcemy tej czynności powtarzać za każdym razem po uruchomieniu systemu, powinniśmy w menedżerze zadań udać się do zakładki uruchamianie. Znajdują się tam programy, które są włączane przy starcie systemu. Wybieramy te, które są niepotrzebne i klikamy wyłącz. Wszystko to sprawi, że pamięć naszego komputera zostanie zwolnione, dzięki czemu będzie mogła zostać przeznaczona na obsługę gier.

Co ważne, w Windowsie 10 możemy również uruchomić specjalny Tryb Gry, którego włączenie sprawi, że procesy systemowe będą obsługiwane przez inne rdzenie procesora niż gry. Żeby go uruchomić, wystarczy wybrać kombinację klawiszy Windows+G. Na ekranie pojawi się okienko, za pomocą wybierzemy stosowną opcję. W ten sposób możemy zwiększyć wydajność laptopa w grach.

Laptop stracił wydajność – problemy z dyskiem twardym i rejestrem

Czasem zapominamy, że wpływ na wydajność laptopa ma również jego dysk. Jeśli więc zostanie on w jakiś sposób spowolniony, odbije się to na całym sprzęcie. Gorsza praca dysku twardego może być spowodowana niektórymi programami lub po prostu zaśmieceniem go niepotrzebnymi plikami i aplikacjami. Problem ten rozwiązać może defragmentacja.

Jak ją wykonać? Wystarczy przejść do panelu sterowania, odszukać sekcję system i zabezpieczenia, a następnie opcję narzędzia administracyjne. Gdy naszym oczom ukaże się okno, na liście należy odnaleźć program defragmentacja i optymalizacja dysku. Na koniec wystarczy wybrać stosowne dyski i kliknąć optymalizuj.

Pracę dysku twardego i ogólnie systemu możemy zoptymalizować również przy użyciu specjalnych programów, takich jak chociażby CCleaner, PCBoost czy też Glary Utilities. Za ich pomocą możemy również wyczyścić rejestr.

W wielu przypadkach wydajność laptopa jest obniżana przez działanie niektórych programów lub w wyniku „zaśmiecenia” systemu. Zanim więc wykonamy formatowanie, zaniesiemy sprzęt do serwisu lub zaczniemy rozglądać się za nowymi podzespołami, wypróbujmy wyżej wymiecione metody. Mogą one bowiem rozwiązać problem.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.