Spłowiałe plastiki – jak odnowić?
Spis treści:
Mają one wiele zalet, w tym jedną najważniejszą – są odporne na korozję. Jednak wraz z postępem czasu i zwiększającą się liczbą przejechanych kilometrów tracą one swoją świetność i płowieją. Jak je odnowić?
Zalety plastików
Oprócz tego, iż plastikowe elementy nadwozia są odporne na szkodliwe działanie rdzy, wykazują również szereg innych zalet. Należy do nich między innymi wygoda w użytkowaniu. Są odporne na wgniecenia powodowane odpryskującymi spod kół kamieniami oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Cechują się trwałością oraz długą żywotnością.
Polecane opalarki
Co więcej są łatwe w czyszczeniu, co pozwala zachować ich estetyczny wygląd na dłużej. Z łatwością możemy pozbyć się z nich zabrudzeń, używając w tym celu jedynie wody z domieszką płyny do naczyń. Aby prezentowały się jeszcze ładniej, możemy zastosować specjalistyczny preparat nabłyszczający do plastików.
Są odporne na działanie większości czynników atmosferycznych, jednak nie na promieniowanie słoneczne, które powoduje, iż tracą one swój blask i blakną. Spłowiałe lusterka, zderzaki, listwy nie prezentują się najlepiej, zwłaszcza jeśli dbamy o wygląd naszego samochodu i jego karoseria jest w nienagannym stanie. Sfatygowane plastikowe elementy nadwozia i zadbany, błyszczący lakier to kontrastowe zestawienie, którego na pewno chcielibyśmy uniknąć.
Nie tylko promieniowanie słoneczne odbiera plastikom estetyczny wygląd. Nie możemy zapomnieć, że pomimo swej odporności na uszkodzenia mechaniczne, z uwagi na swoją lokalizację są one narażone na powstawanie różnego rodzaju otarć i rys. Wszystko to sprawia, że trudno nam utrzymać plastikowe elementy nadwozia w nienagannym stanie. Są jednak na to sposoby.
Jak poprawić wygląd plastików?
Co do zasady wyróżniamy dwie metody, które pozwalają przywrócić plastikom dawną świetność:
1. Użycie opalarki – urządzenie to pozwala podgrzać powierzchnię plastiku, w ten sposób niwelując drobne przetarcia i zarysowania. Opalarką dysponuje każdy warsztat samochodowy. Możemy zatem zlecić wykonanie tej usługi fachowcom. Tańszym rozwiązaniem jest zakup opalarki i samodzielne podgrzanie poniszczonej powierzchni plastików. Urządzenie to na pewno przyda się w naszym przydomowym warsztacie, służąc nie tylko do odnowy elementów nadwozia.
Jak odrestaurować za pomocą opalarki?
Opalarka jest prosta w użyciu. Jedyne, co musimy zrobić, to równomiernie podgrzać plastikową powierzchnię. Już po chwili zauważymy, że wierzchnia jej część ulega stopieniu. Dzięki temu drobne rysy i zadrapania przestają być widoczne, a plastik odzyskuje ciemną barwę.
Zastosowanie opalarki to jedna z najtańszych opcji odnowy plastików, którą z łatwością przeprowadzimy samodzielnie, jeśli dysponujemy takowym urządzeniem. Używając tego sprzętu musimy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli podgrzewamy powierzchnię fakturowaną. Jeżeli opalimy ją za mocno, stopi się, tracąc bezpowrotnie swój estetyczny wygląd.
Zanim przystąpimy do zabiegu opalania, warto zdemontować plastikowe elementy, co ułatwi wykonywanie prac. Jeśli jednak nie chcemy demontować tych części lub z jakiś z względów nie możemy, musimy uważać, aby nie podgrzać zbyt mocno lakieru karoserii lub go nie porysować. Nie tylko wpłynie to negatywnie na wygląd samochodu, ale również może doprowadzić do uszkodzenia elementów nadwozia.
2. Użycie czernidła do plastików – to kolejny sposób odnowy spłowiałych plastików. W metodzie tej wykorzystuje się specjalne preparaty chemiczne. Mają one za zadanie nadać plastikowej powierzchni intensywniejszego koloru. Co więcej zabezpieczają podłoże przed dalszym blaknięciem powodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe.
Zalet stosowania tych preparatów jest więcej. Ochraniają one plastikowe elementy nadwozia przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych oraz konserwują je, sprawiając, że wolniej się starzeją. Dodatkowo zmniejszają widoczność zadrapań i otarć.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Znajdziemy je na stacjach paliw oraz w sklepach z kosmetyką do aut. Zanim jednak zastosujemy dany produkt, warto zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Sposób użycia większości preparatów tego typu jest taki sam, niemniej warto się upewnić.
Prace renowacyjne rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia plastikowych elementów z zanieczyszczeń. W tym celu możemy użyć wody z domieszką płynu do mycia naczyń, który pozwoli nam również na odtłuszczenie powierzchni. Następnie umytą część wycieramy do sucha za pomocą ściereczki wykonanej z mikrofibry, irchy lub bawełny. Możemy również pozostawić powierzchnię aż sama wyschnie.
W kolejnym kroku przystępujemy do równomiernego naniesienia czernidła do plastików. Najpierw aplikujemy je na gąbkę bądź czystą szmatkę (z mikrofibry, irchy lub bawełny), a następnie rozprowadzamy i wcieramy czernidło w odświeżany element.
Zaletą czernideł jest również to, iż można je stosować nie tylko do odnawiania elementów plastikowych, ale również gumowych. Z łatwością przywrócimy zatem estetyczny wygląd wszelkiego rodzaju uszczelkom, przewodom w komorze silnika, a nawet oponom.
Stosowanie plastikowych elementów należy obecnie do rzadkości, jednak w modelach ekonomicznych wciąż są spotykane. Aby odświeżyć ich wygląd, nie potrzeba dużych nakładów czasu, pieniędzy i wysiłku, co dla osób, które lubią dbać o nienaganną prezencję samochodu, jest dobrą wiadomością.
Komentarze (0)