Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Sprzęt AGD do zabudowy - Jak wybrać? Co kupić?

| 3 Komentarze
Przegląd i kilka porad odnośnie rozmieszczenia AGD do zabudowy

Dzisiejsza kuchnia może wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Niemal każdy sprzęt AGD może zostać ukryty, dzięki czemu sama kuchnia staje się spójna i atrakcyjna wizualnie. Wystarczy wybrać urządzenie spełniające postawione mu kryteria, dokupić front i szafkę pasującą do pozostałych mebli. Jak jednak zabudować AGD? Jakie sprzęty mogą zostać ukryte przed gośćmi? Na co zwracać uwagę? Poniższy poradnik zawiera kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie wymarzonych urządzeń AGD do zabudowy.

Polecane lodówki do zabudowy

Zalety i wady sprzętu AGD do zabudowy

ZALETY

  • możliwość ukrycia sprzętu AGD
  • większe bezpieczeństwo, jeśli w domu mieszkają także dzieci
  • możliwość dopasowania frontów do stylistyki kuchni
  • estetyczny wygląd
  • możliwość zamontowania urządzeń (np. piekarnika) na różnych wysokościach

WADY

  • droższy
  • konieczność zakupu specjalnych mebli
  • mniejszy wybór modeli
  • mniejsza możliwość znalezienia niestandardowych wymiarów
  • większy kłopot przy przeprowadzce
  • problematyczne naprawy

Rodzaje sprzętu AGD do zabudowy

Piekarnik do zabudowy

Piekarniki do zabudowy można podzielić na dwa rodzaje:

  • piekarnik gazowy – piekarniki do zabudowy zasilane gazem są rzadko stosowane i jest wśród nich niewielki wybór. Można je podłączyć do butli bądź też sieci gazowej.
  • piekarnik elektryczny – jest to najpopularniejsza wersja piekarników do zabudowy. Najczęściej spotyka się urządzenia o standardowych wymiarach tj. 60x60x60 cm (wysokość x szerokość x głębokość). Zdarzają się jednak modele kompaktowe, których wysokość wynosi 45 cm. Pozostałe wymiary mogą różnić się u poszczególnych producentów, jednak najczęściej nie przekraczają 60 cm.

Piekarniki mogą grzać w sposób tradycyjny, rozprowadzając nagrzane powietrze wewnątrz urządzenia. Można również spotkać się z piekarnikami parowymi oraz z funkcją mikrofali.

Piekarniki do zabudowy mają widoczny front, dlatego też producenci dbają o to, by były atrakcyjne dla oka i dopasowały się do różnych stylów stosowanych w kuchni (retro, rustykalny, tradycyjny itp.).

Płyta indukcyjna do zabudowy

Niemal wszystkie płyty indukcyjne są przeznaczone do zabudowy. Większość z nich charakteryzuje się standardową szerokością wynoszącą 60 cm. Nie jest to jednak reguła, gdyż producenci starają się dopasować swoją ofertę do wymagań klientów. Dlatego też powstają modele kompaktowe o szerokości 30 cm (z dwoma polami) jak i szersze, których wymiar znacznie przekracza 60 cm (np. płyta z pięcioma polami o szerokości 90 cm).

Więcej na temat płyt indukcyjnych, ich parametrów oraz funkcji znajduje się w oddzielnym poradniku. Sprawdź >>

Okap do zabudowy

Okap bardzo często stanowi samodzielne urządzenie wiszące tuż nad kuchnią. Można jednak znaleźć okapy szafkowe, które (jak sama nazwa wskazuje) zostają ukryte w wiszącej szafce. Okap jest sprzedawany w formie wkładu oraz przewodu do wentylatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu żadna z części urządzenia nie jest widoczna dla gości.

Szerokość okapu powinna być dopasowana do szerokości kuchni (gazowej, elektrycznej, indukcyjnej), dlatego też najczęściej kupowany jest okap o szerokości 60 cm.

Pozostałe informacje na temat okapów znajdują się w oddzielnym poradniku. Sprawdź >>

Lodówka do zabudowy

Ze względu na duże rozmiary lodówki, warto zastanowić się, gdzie ma stanąć, a także jakie powinna mieć wymiary np. sugerując się rozmiarami szafek z wybranego zestawu mebli. Ważne, aby szafka na lodówkę miała specjalne kratki wentylacyjne, które zapewnią prawidłowy przepływ powietrza. Lodówki do zabudowy mają najczęściej standardową szerokość (od 54 do 56 cm) oraz głębokość (około 57 cm), dzięki czemu powinny pasować do większości szafek kuchennych.

Lodówki do zabudowy mają nieco mniejszą pojemność niż lodówki wolnostojące. Jednak duży wybór modeli powinien umożliwić dobranie wystarczająco dużej lodówki. Nie ma również problemu ze znalezieniem urządzenia wyposażonego w popularne funkcje jak kostkarka czy lodówki do zabudowy no-frost.

Zmywarka do zabudowy

Zmywarka, podobnie jak inne urządzenia do zabudowy, umożliwia schowanie wnętrza urządzenia i dopasowania frontu do stylistyki kuchni. Zmywarki do zabudowy można podzielić na dwie grupy:

  • częściowo zintegrowane – panel do sterowania jest widoczny na zewnątrz, a sam front jest proporcjonalnie mniejszy.
  • całkowicie zintegrowane – cały przód zmywarki, łącznie z panelem, jest ukryty za frontem.

Wysokość zmywarek standardowych wynosi 80 cm, natomiast szerokość 45 lub 60 cm. W przypadku modeli kompaktowych, zmywarka może być wysoka na 40-50 cm i szeroka na 60 cm. Ponadto w sprzedaży można spotkać się ze zmywarkami do wysokiej zabudowy – takie modele charakteryzują się wysokością około 90 cm.

Mikrofalówka do zabudowy

Mikrofalówki do zabudowy są wyposażone w specjalną obudowę, dzięki czemu mogą być dopasowane do wnęki lub półki w kuchni. Najczęściej są montowane w słupku razem z piekarnikiem. Warto pamiętać, że front mikrofalówki, podobnie jak piekarnika, będzie widoczny, dlatego też warto dopasować go do wyglądu pozostałych urządzeń AGD. Mikrofalówka może mieć różną szerokość oraz wysokość, dzięki czemu łatwiej znaleźć optymalny rozmiar i pojemność urządzenia.

Pralka do zabudowy

Jeśli w domu łazienka jest zbyt mała, by zmieścić pralkę, warto zastanowić się nad jej przeniesieniem do kuchni. Wtedy też idealnym rozwiązaniem staje się kupno pralki do zabudowy, choć ma ono swoje wady. Jedną z najważniejszych jest niewielki wybór modeli na rynku. Ponadto producenci oferują głównie pralki o standardowych wymiarach, ładowanych od frontu.

Rozmieszczenie i montaż sprzętu AGD do zabudowy

Piekarnik

Piekarnik do zabudowy może być zamontowany na trzy sposoby:

  • pod blatem – jest to rozwiązanie najczęściej i najchętniej stosowane. Piekarnik zostaje umieszczony w ciągu dolnych szafek. Nie musi jednak znajdować się tuż pod kuchnią (np. płytą indukcyjną), a nawet nie jest to wskazane ze względu na generowanie zbyt dużej ilości ciepła.
  • w słupku – piekarnik może znajdować się na różnych wysokościach, w jednym ciągu z mikrofalówką. Najczęściej nie ma nad sobą blatu, a szafkę lub inne urządzenie AGD.
  • na ścianie – jest to nietypowe rozwiązanie, w którym spód piekarnika jest opuszczany za pomocą windy.

Przed zakupem piekarnika do zabudowy, warto zastanowić się, w jaki sposób i w którym miejscu w kuchni zostanie zamontowany, tak by znaleźć odpowiedni model urządzenia w ofercie sklepu.

Płyta indukcyjna

Płytę indukcyjną montuje się na blacie. Może znaleźć się w dowolnym miejscu – ważne, by szafka znajdująca się tuż pod nią miała taką samą lub większą szerokość.

Lodówka

Choć płyty indukcyjne czy piekarniki elektryczne są bezpieczniejsze niż gazowe, nadal nie powinny stać przy samej lodówce.

Mikrofalówka

Mikrofalówkę do zabudowy najczęściej montuje się w słupku razem z piekarnikiem. Dzięki temu, całość wygląda estetycznie i nie rzuca się w oczy. Takie rozwiązanie ma dodatkowe zalety – urządzenia znajdują się na optymalnej dla dorosłego człowieka wysokości.

W przypadku każdego urządzenia AGD należy pamiętać o prawidłowej cyrkulacji powietrza, szczególnie w przypadku sprzętu wydzielającego duże ilości ciepła. Szafki powinny być wyposażone w odpowiednie otwory wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza. Dodatkowo należy przestudiować instrukcję w celu zapoznania się z wytycznymi producenta odnośnie szerokości, a także elementów konstrukcyjnych mebli, w których mają znaleźć się urządzenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Super! krótko i na temat. Dziękuję.
Bardzo ciekawy artykuł. Ja ostatnio wykańczałam sobie kuchnie i zakupiłam sobie nowa płytę electroluxa do zabudowy i prezentuje się rewelacyjnie. Jest wygodna i łatwa w czyszczeniu.
Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuję:)
Specjalista Morele | 13:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.