Środek pleśniobójczy - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Fragmenty grzybni zawsze pozostają w materiale, z którego pleśń była usuwana, w skoro grzyb pojawił się raz, znaczy to, że warunki dla jego rozwoju są w danym miejscu sprzyjające i problem będzie nawracał. Do likwidacji pleśni służą więc nie tylko metody mechaniczne, ale także specjalne preparaty chemiczne.
Preparaty w płynie
Do zastosowań domowych w zupełności wystarczają gotowe preparaty w płynie. Do małych plam dobre są półlitrowe butelki ze spryskiwaczami(spray pleśniobójczy), natomiast jeśli problem jest poważniejszy, warto zaopatrzyć się w większy zbiornik i oddzielnie spryskiwacz. Rzadko spotykane są w handlu półprodukty – substancje, które dopiero trzeba rozpuścić w wodzie. Należy też wyraźnie odróżnić farby pleśniobójcze od preparatów odgrzybiających. Te pierwsze przydadzą się po usunięciu pleśni, żeby zabezpieczyć się przed powtórnym pojawieniem się jej, ale same w sobie nie zabiją rozrośniętej kolonii.
Preparaty pleśniobójcze - skład i działanie
Większość preparatów grzybobójczych działa dzięki zawartości aktywnych form tlenu, zwykle cząsteczek rodnikowych, które stopniowo zabijają komórki grzybowe, łącznie z dużą częścią struktur przetrwalnikowych, co dość skutecznie zapobiega ponownemu pojawieniu się pleśni. Niektóre środki dodatkowo wzbogacone są cząsteczkami koloidalnego srebra o właściwościach biobójczych lub bardziej złożonymi związkami, które w różny sposób oddziałują na komórki grzybowe.
Co ważne, niektóre z pleśniobójczych związków, w tym najpopularniejsze formy aktywnego tlenu, mogą byś szkodliwe także dla mineralnych i organicznych podłoży i powodować na przykład odbarwienia lub złuszczanie powłok ze ściany, dlatego zawsze należy zweryfikować, czy dany preparat można stosować na konkretnym materiale.
Środek do usuwania pleśni - jak nanosić?
- Po wstępnym przygotowaniu powierzchni, a więc usunięciu grzyba i najczęściej również wierzchniej warstwy farby, fugi lub tynku za pomocą twardej szczotki, szczotki stalowej lub innych materiałów ściernych ściana musi zostać dokładnie wysuszona.
- Na niewielkie ogniska pleśni należy nałożyć cienką warstwę preparatu, korzystając z pompki do spryskiwania. Większe powierzchnie maluje się preparatami za pomocą pędzla.
- Każdy preparat musi mieć czas na zadziałanie. W zależności od typu środka może on wynosić od 30 sekund do kilkudziesięciu minut. W przypadku rozwiniętych skupisk grzybów warto zabieg powtórzyć, aby dotrzeć do wszystkich komórek grzybowych.
- Po naniesieniu preparatu należy odczekać odpowiedni czas, aby powierzchnia całkowicie wyschła.
- W zależności od typu powierzchni niekiedy należy przed jej ponownym wykończeniem zastosować warstwę preparatu ochronnego.
Dodatkowe uwagi do wyboru
- Preparaty grzybobójcze są toksyczne również dla ludzi – nie należy ich wdychać ani przebywać w ich oparach, dlatego czasem warto wybrać te, które unoszą się w powietrzu jak najkrócej.
- Każdy środek pleśniobójczy jest opisany i na etykiecie wyszczególnione jest, do jakich powierzchni może być stosowany.
- Niektóre silnie działające preparaty wykorzystują jako substancje czynną związki aromatyczne. W zastosowaniach domowych najczęściej wystarczające są bezwonne preparaty z cząsteczkami aktywnego tlenu lub koloidalnym srebrem.
- Nie opłaca się wybierać największych dostępnych opakowań – szczególnie reaktywne formy tlenu w niedługim czasie po otwarciu stracą swoją moc i preparat przestanie być skuteczny.
Komentarze (0)