Środki do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji – jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Klimatyzacja to standardowe wyposażenie wielu samochodów. Jest szczególnie przydatna podczas upałów.

Obniża bowiem temperaturę panującą w kabinie samochodu, zwiększając w ten sposób komfort podróżowania. Aby jednak prawidłowo działała, wymaga odpowiedniej konserwacji przy użyciu specjalistycznych środków. Jakich preparatów należy zatem używać do jej czyszczenia?

Regularne przeglądy klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie nie tylko poprawia komfort jazdy, obniżając temperaturę wewnątrz pojazdu, ale także osusza szyby i zmniejsza wilgotność powietrza. Co więcej poprawia koncentrację kierowcy, sprawiając że panujący na zewnątrz upał mu nie doskwiera, co przekłada się na większe bezpieczeństwo podróżowania. Zapewnienie sprawnie działającej klimatyzacji powinno należeć zatem do podstawowych obowiązków każdego kierowcy.

W tym celu należy dokonywać regularnych przeglądów stanu klimatyzacji w odpowiednim warsztacie. Niewłaściwa eksploatacja układu chłodzenia może bowiem doprowadzić do jego awarii, co da się wykluczyć właśnie poprzez systematyczne przeglądy – wykonywane co najmniej raz do roku. Pozwolą one na całkowite pozbycie się zanieczyszczeń z układu klimatyzacji. W ich trakcie uzupełnia się również płyny oraz wymienia się zużyte filtry.

Dzięki tym działaniom możemy być pewni, iż klimatyzacja będzie prawidłowo działała. Co więcej uchronimy układ chłodzenia przed awarią, której koszty naprawy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych, na przykład, gdy z powodu niewłaściwej eksploatacji zniszczeniu ulegnie sprężarka.

Na jakie preparaty do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji warto się zdecydować?

Wykonywanie corocznych przeglądów to jednak nie jedyna czynność, która zapewnia sprawność działania klimatyzacji. Wiele zależy bowiem od codziennej eksploatacji układu chłodzenia. Warto się również przygotować na samodzielne i systematyczne czyszczenie klimatyzacji za pomocą specjalistycznych preparatów.

Oto środki, które koniecznie powinny znaleźć się na garażowej półce z kosmetykami do pielęgnacji samochodu:

  • pianka grzybobójcza – dzięki preparatowi tego typu szybko i sprawnie wyczyścimy klimatyzację. Jej unikalny skład sprawia, że bardzo dobrze radzi sobie ona z usuwaniem zarodników grzybów, kurzu, pleśni oraz innych zanieczyszczeń, które w trakcie użytkowania samochodu gromadzą się w układzie chłodzenia. Przeprowadzane za pomocą pianki odgrzybianie samochodu sprawia, że jesteśmy mniej podatni na wszelkiego rodzaju alergie i infekcje wywołane przez bakterie i wirusy przedostające się do kabiny pojazdu przez kratki wentylacyjne. Jest to szczególnie istotne, jeśli jesteśmy alergikami bądź podróżujemy z dziećmi i osobami o obniżonej odporności. Dzięki zastosowaniu pianki grzybobójczej wyeliminujemy również brzydkie zapachy. Z powyższych względów warto stosować piankę kilka razy w roku lub przynajmniej w sytuacji, gdy w kabinie pojawi się nieprzyjemny zapach. Stanowi on bowiem pierwszą oznakę tego, iż w układzie chłodzenia doszło do rozwoju grzybów i pleśni. Systematyczne stosowanie pianki grzybobójczej jest o tyle łatwe, iż jej aplikacja nie jest skomplikowana. Znakomita większość preparatów to sprężona substancja, która jest zamknięta w puszcze wyposażonej w aplikator. Ma on postać kilkudziesięcio centymetrowej rurki, którą podczas czyszczenia wprowadza się do kratek wentylacyjnych. Po włożeniu aplikatora można rozpocząć dozowanie preparatu. Aby pianka dobrze się rozprzestrzeniła, należy powoli wyciągać rurkę z kratki. Pozwala to na wyeliminowanie toksyn znajdujących się w kanałach wentylacyjnych, co jest niezwykle ważne, jednak nie usuwa pleśni, grzybów i zanieczyszczeń z całego układu chłodzenia, na przykład z parownika. Jest to zatem idealny sposób, aby pozbyć się toksyn w sposób doraźny.
  • preparaty chemiczne rozprowadzane przez ultradźwięki – w porównaniu z zastosowaniem pianki grzybobójczej użycie preparatów chemicznych rozprowadzanych przez ultradźwięki jest o wiele bardziej efektywne w czyszczeniu i dezynfekcji układu chłodzenia. Dociera bowiem głębiej, skutecznie niwelując pleśń, grzyby, toksyny i wszelakie zanieczyszczenia zalegające w klimatyzacji. Metoda ta wymaga jednak zastosowania specjalistycznego urządzenia, określanego mianem czajnika. Sprzęt ten należy wypełnić specjalistycznym płynem chemicznym, a następnie ustawić go wewnątrz samochodu w taki sposób, aby aplikator urządzenia był skierowany w miejsce, w którym układ chłodniczy zasysa powietrze. Po odpowiednim umiejscowieniu sprzętu pozostaje nam jedynie włączyć klimatyzację, ustawić zamknięty obieg powietrza, a następnie uruchomić urządzenie, pozostawiając je w kabinie na kilkanaście minut. W ten sposób wewnątrz samochodu wytworzona zostaje para zawierająca w swym składzie substancje czyszczące, które dezynfekują cały układ chłodzenia, niszcząc bakterie, wirusy, grzyby, pleśń oraz zanieczyszczenia. Na koniec pozostaje nam jedynie dobrze wywietrzyć samochód. W tym celu wyciągamy urządzenie i włączamy klimatyzację, ustawiając pracę w układzie otwartym. Jeśli zależy nam także na pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu, „czajnik” należy wypełnić preparatem chemicznym, przeznaczonym do usuwania brzydkiej woni i powtórzyć całą procedurę, pamiętając o dokładnym wywietrzeniu kabiny samochodowej po wykonanym zabiegu. Warto mieć na uwadze także to, iż tylko wybrane środki chemiczne są przeznaczone do stosowania w urządzeniach ultradźwiękowych.

Odgrzybianie ozonem

Zdecydować możemy się również na odgrzybianie ozonem. Jest to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna metoda czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji. W celu jej przeprowadzenia musimy jednak zakupić specjalną wytwornicę ozonu dostosowaną do użycia w samochodzie. Tego typu produkty są dostępne na rynku.

Dzięki temu, iż jedną z właściwości ozonu jest wysoka zdolność utlenienia, doskonale nadaje się on do czyszczenia klimatyzacji. Niszczy bowiem w skuteczny sposób wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, grzyby, wirusy, toksyny i drobnoustroje. Eliminuje również kurz oraz nieprzyjemne zapachy, które skutecznie obniżają komfort jazdy.

Aby wyczyścić i zdezynfekować klimatyzację wystarczy umieścić wytwornicę ozonu w kabinie samochodowej, włączyć nawiew w obiegu wewnętrznym, uruchomić urządzenie, a następnie opuścić pojazd, szczelnie zamykając za sobą drzwi i pozostawiając całą pracę do wykonania utleniającemu się ozonowi.

Już po kilkunastu minutach będziemy mogli cieszyć się czystą i zdezynfekowaną klimatyzacją, czego objawem będzie niezwykła świeżość panująca wewnątrz kabiny. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich toksyn, nawet tych, które zalegają w głębokich warstwach układu chłodniczego. Zaletą tej metody pozbywania się drobnoustrojów i zanieczyszczeń jest także to, iż nie jest konieczne stosowanie żadnych dodatkowych środków czyszczących czy chemikaliów.

Oprócz systematycznego czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji niezwykle ważną kwestią jest jej właściwa eksploatacja. Pamiętać musimy przede wszystkim o tym, aby w jej używaniu nie następowały zbyt długie przerwy. Warto ją zatem uruchamiać także zimą, na przykład do osuszania szyb. Dzięki temu zapewnimy jej bezawaryjne działanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.