Środki gryzoniobójcze - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Środki na gryzonie, czyli wszystkie te, które wykorzystuje się w procesie zwanym niezbyt precyzyjnie deratyzacją.

Mają za zadanie zabić gryzonie i uniemożliwić im przystąpienie do rozrodu – przynajmniej tak jest najczęściej.

Jak podzielić środki gryzoniobójcze?

Jak w większości decyzji zakupowych, rozważania należy rozpocząć od zapoznania się z ogólnym podziałem, który wskaże rozwiązania alternatywne. Jeśli chodzi o deratyzację, zasadniczo do wyboru są dwie metody:

  • eliminacja fizyczna, która jest możliwa dzięki różnego rodzaju pułapkom, stacjom deratyzacyjnym itd.;
  • eliminacja chemiczna, sprowadzająca się do podania właściwych środków chemicznych, które zadziałają toksycznie na gryzonie.

Na większą skalę można stosować również metody deratyzacji biologicznej poprzez ochronę lub reintrodukcję gatunków będących naturalnymi wrogami gryzoni, ale w warunkach domowych jest to możliwe bardzo rzadko (choć żywy jest wciąż skądinąd poprawny przykład kota zabijającego myszy).

Jak wybrać trutkę na myszy?

Większość stosowanych obecnie trutek na myszy, niezależnie od sposobu podania, bazuje na niezbyt zróżnicowanej chemicznie grupie związków o właściwościach antykoagulantów. Nie jest to z pewnością najbardziej humanitarny sposób tępienia gryzoni, które de facto wykrwawiają się wewnętrznie, ale za to bardzo skuteczny. Tak naprawdę jednak sama substancja czynna nie jest już czynnikiem różnicującym – większe znaczenie będzie miała forma podania.

  • Granulat na myszy i szczury: nieduże ziarna na myszy i szczury można rozsypać na stosunkowo dużym obszarze. Zwykle stężenie substancji chemicznej jest w nich stosunkowo niskie.
  • Płatki na myszy i szczury: wyższe stężenie wymaga precyzyjnej aplikacji, aby nie przekroczyć granic strefy sanitarnej.

W praktyce sposobem doboru trutki jest „przyzwyczajenie” gryzoni – jeśli wszyscy sąsiedzi stosują płatki, prawdopodobnie ziarna będą mniej skuteczne ze względu na silną neofobię u myszy.

Należy też dodać, że chemiczna deratyzacja jest traktowana jako ostateczność: w przypadku masowych inwazji gryzoni lub po wykazaniu nieskuteczności metod eliminacji fizycznej.

Jaka jest skuteczność trutki na szczury i myszy?

  • W zależności od preparatu, spożycie jednej porcji przez gryzonia powoduje śmierć od 80 do ponad 99% zwierząt. Niższe wartości obserwuje się jedynie w przypadku długotrwałego stosowani tej samej, źle dobranej metody deratyzacji chemicznej na jedną populację zwierząt.
  • Czy trutka na myszy zabije kota, psa albo człowieka? Ze względu na różnice wielkości zwierząt nie ma możliwości, aby trutka na szczury z równą skutecznością zabijała myszy, duże psy i człowieka. Dawka śmiertelna dla człowieka jest kilkanaście lub kilkadziesiąt razy większa niż dla myszy, niemniej trutka jest środkiem działającym na wszystkie zwierzęta, więc należy uważać ją za toksyczną. O ile duże zwierzęta, jak na przykład większe psy, po zjedzeniu niewielkiej ilości trutki mają szanse na przeżycie, to już mniejsze psy i koty nie są bezpieczne.
  • Jak długo działa trutka na szczury? Same toksyczne związki nie są szczególnie reaktywne i na powietrzu zachowują swoje właściwości od kilku do kilkunastu miesięcy, zanim wyraźnie spadnie toksyczność preparatu. Warto jednak zaznaczyć, że trwałość trutki będzie spadała w pomieszczeniach o dużej wilgotności i podwyższonej temperaturze.

Co zamiast trutki?

Ze względu na zagrożenia, jakie niesie ze sobą stosowanie trutki na szczury i myszy dla zwierząt i ludzi, warto rozważyć zastosowanie środków deratyzacji mechanicznej.

Klasyczna łapka na myszy albo bardziej zaawansowane technologicznie, choć działające na podobnej zasadzie stacje deratyzacyjne są zdecydowanie skuteczniejsze – zabijają one ponad 99% złapanych zwierząt. Oczywiście ich zastosowanie jest możliwe tylko w przypadku niezbyt dużych populacji, choć w przypadku większych powierzchni można zastosować większe stacje.

W celu odstraszenia gryzoni można zastosować też specjalne systemy głośników, brzęczyków i „pułapek” z substancjami odstraszającymi gryzonie, ważne jest też uszczelnienie budynków, usuwanie potencjalnych miejsc żerowania oraz resztek mogących stanowić pożywienie.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.