Stelaż podtynkowy czy kompakt WC - co lepsze?

| 0 Komentarzy
Wybór między stelażem podtynkowym a klasycznym kompaktem WC często jest złudnie prosty.

Tymczasem owa prostota wynika z faktu, że wiele osób dokonując wyboru nie bierze pod uwagę wszystkich cech, którymi oba te rozwiązania się różnią. Warto jednak poświęcić więcej czasu na wybór lepszej opcji, tym bardziej że nie da się jednoznacznie wskazać, który wariant jest zawsze korzystniejszy – wszystko zależy od sytuacji i indywidualnych preferencji oraz możliwości.

Łatwość utrzymania czystości

Pod względem higieny zestaw podtynkowy jest rozwiązaniem korzystniejszym. Stelaż podtynkowy WC od zewnętrznej strony to tylko płaska powierzchnia i gładka, wisząca muszla WC. Kompakt jest trudniejszy do utrzymania w czystości, nawet jeśli to będzie kompakt WC i odpływ pionowy. Stelaże dobrze dobrane nie tworzą trudno dostępnych płaszczyzn – nawet te bardziej skomplikowane modele z wymyślnymi, designerskimi przyciskami, są projektowane w taki sposób, aby można je było łatwo umyć, zetrzeć kurz i utrzymać w higienicznej czystości.

Oszczędność miejsca

Rozwiązania dla małych łazienek to przede wszystkim stelaż podtynkowy narożny i narożny kompakt WC. W obu przypadkach efektywniej wykorzystaną przestrzeń można uzyskać dzięki stelażowi, natomiast w tym przypadku przewaga nie jest aż tak duża, natomiast barwo wyraźnie zmienia się cena. Również stelaż podtynkowy slim, a więc o mniejszej głębokości, jako rozwiązanie do małych łazienek sprawdza się lepiej, ale należy pamiętać, że i on jest droższy, a alternatywą dla niego mogą być zminiaturyzowane kompakty WC.

Możliwości jest tu jednak kilka, szczególnie jeśli chodzi o stelaże podtynkowe:

  • stelaż podtynkowy niski o zmniejszonej wysokości można zabudować dostępną, wygodną półką;
  • stelaż podtynkowy slim nie utworzy półki, ale zajmie mniej cennej przestrzeni;
  • stelaż podtynkowy narożny pozwoli zagospodarować nieustawną łazienkę.

W przypadku kompaktów możliwości oszczędzania miejsca jest nieco mniej – są oczywiście spłuczki węższe, płytsze i ogólnie mniejsze, ale ze względu na konieczność montażu na tynku zawsze zajmą one więcej miejsca niż dobrze dobrany stelaż. Trzeba przy tym wiedzieć, jak dobrać stelaż podtynkowy WC, ponieważ nie każdy w dowolnym miejscu można zamontować, a kompakty są pod tym względem bardziej uniwersalne.

Ceny

Kompakt WC ceny ma zawsze niższe niż kompletny stelaż razem z zabudową i miską ustępową podobnej klasy. Tutaj nie ma wątpliwości – gdyby jedynym czynnikiem decydującym o wyborze jednego z tych dwóch rozwiązań miała być kwota zostawiana w kasie sklepu, to stelaż podtynkowy byłby niekorzystnym rozwiązaniem. Przedziały cenowe dla obu typów produktów są bardzo szerokie, ale ogólnie rzecz biorąc, za cenę całego kompaktu WC można kupić sam stelaż WC, bez miski ustępowej, mechanizmu spłukującego i zabudowy oraz przycisku.

Montaż, regulacja i konserwacja

Jeśli chodzi o łatwość montażu, zdecydowanie należałoby postawić na dobrze dobrany kompakt WC. Tutaj nawet wymiana miski ustępowej nie stanowi większego problemu, można to zrobić szybko i bez specjalnych narzędzi oraz bez konieczności zdejmowania jakiegokolwiek innego elementu wyposażenia. W przypadku stelaży WC już tak łatwo nie jest – montuje się je najczęściej albo przy okazji kapitalnego remontu, albo w trakcie budowy łazienki, ponieważ montaż stelaża jest dość inwazyjny i wymaga skucia tynku oraz wykonania odpowiedniego otworu. Raz zamontowany stelaż jest jednak łatwy w regulacji. Aby wyregulować pracę mechanizmu spłukującego, wystarczy zdjąć sam przycisk. Jak wyregulować kompakt WC? Tutaj sprawa może być skomplikowana, ponieważ same mechanizmy spłukujące są dość różne i nie każdy można, nawet mają do niego łatwy dostęp, sprawnie wymienić lub naprawić.

Ani stelaż WC, ani kompakt WC nie wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych. Właściwie użytkowane, zabezpieczone zaworem z sitkiem są praktycznie bezawaryjne, choć zwykło się uważać, że stelaże podtynkowe są trwalsze – nie jest to jednak różnica znacząca.

Jakość produktów

Ciekawą kwestią może być porównanie jakości – o ile bowiem w przypadku kompaktów WC faktycznie można trafić na produkty tak niskiej jakości, że w zasadzie nie warto ich polecić, to w przypadku stelaży sprawa jest bardziej skomplikowana – same stelaże zwykle wiele się między sobą jakością nie różnią i tego nikt nie wymaga. Różnice dotyczą na przykład kupowanej oddzielnie zabudowy i mechanizmu spłukującego – tutaj oczywiście można się zastanawiać, jaka firma najpełniej zrealizuje nadzieje pokładane w wygodnej zabudowie, ale generalnie rzecz biorąc w rozsądnym przedziale cenowym jakość jest porównywalna i dobra. Oczywiście – kupując zabudowę w najniższej cenie nie należy liczyć na duża trwałość ani zbyt dopracowaną estetykę. Sam stelaż, jeśli tylko wymiary się zgadzają, można wybierać z niższych półek cenowych, zwracając uwagę tylko na to, aby spłuczka była jednoczęściowa – to minimalizuje możliwość powstania przecieków. Poza tym jakość zarówno kompaktów WC, jak i stelaży podtynkowych w średnich przedziałach cenowych jest zadowalająca.

Estetyka

O gustach się nie dyskutuje, natomiast o estetyce, jako wartości w pewnym sensie użytkowej – już można. Mając kiedy zamontować stelaż podtynkowy, a więc na wczesnym etapie prac budowlanych czy remontowych, można to zrobić właśnie ze względu na estetykę – ukryty syfon, rezerwuar wodny i praktycznie cała instalacja od wiszącej muszli WC to estetycznie dopracowane rozwiązania, których nie ma nawet najlepiej przemyślany projekt kompaktu WC. Ze względu na technikę montażu ten element uchodzi za mniej estetyczny. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że dobrze wykończona muszą od kompaktu będzie wyglądała lepiej niż muszla wisząca najniższej jakości z kiepsko dobraną deską itd. Jeśli jednak porównywać produkty tej samej klasy, to wskazanie, choć niezbyt pewne, pada jednak na zestaw podtynkowy.

Co lepsze: stelaż podtynkowy czy kompakt WC?

Podstawową zaletą kompaktu jest jego zdecydowanie niższa cena oraz możliwość instalacji również w ukończonych łazienkach bez potrzeby demolowania wykończenia. Jeśli jednak jest taka możliwość techniczna, a inwestorowi zależy na estetycznym i zajmującym mniej miejsca wykończeniu, a jednocześnie budżet inwestycji jest większy, wówczas warto poważnie zastanowić się nad zakupem stelaża podtynkowego.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.