Stolik RTV - jaki stolik RTV wybrać?

| 0 Komentarzy
Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić podczas wyboru odpowiednio stolika RTV.

Odpowiednie usytuowanie telewizora i innych sprzętów RTV jest konieczne nie tylko ze względu na estetykę pomieszczenia, w którym się znajdują. Ma to wpływ bowiem na nasz komfort oglądania oraz bezpieczeństwo. Zbyt krótka półka, krzywy blat lub źle dobrany uchwyt mogą sprawić, że nasz zestaw z hukiem wyląduje na podłodze.

Wszystko to sprawia, że w takiej sytuacji warto decydować się na specjalne, dedykowane meble RTV, spośród których wymienić należy przede wszystkim rozmaite stoliki. Ich oferta rynkowa jest niezwykle szeroka, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Stolik RTV – na co należy zwrócić uwagę?

Zanim jednak dokonamy ostatecznego wyboru, warto przeprowadzić dokładną analizę możliwości, z jakich możemy skorzystać. Pamiętać należy bowiem, że telewizory różnych producentów mogą potrzebować nieco innych półek.

Związane jest to nie tylko z przekątną ich ekranu, ale również samą konstrukcją. Posiadają one podstawki o rozmaitych kształtach oraz rozstawieniach, dlatego w niektórych przypadkach standardowy stolik może okazać się nieodpowiedni. Do tego dochodzą również inne sprzęty, które montujemy do telewizora. Dekodery, modemy, konsole do gier, tunery – wszystko to również należy gdzieś umieścić, tak aby możliwe stało się ich podłączenie i komfortowe użytkownie.

Jaka wysokość i szerokość stolika RTV?

Zaczniemy od kwestii najważniejsze, która często jednak jest przez nas bagatelizowana. W efekcie, kupić możemy szafkę, która okaże się zbyt wąska lub za krótka, przez co telewizor po części wisi w powietrzu.

Żeby do takiej sytuacji nie dopuścić, przez wyborem szafki należy zmierzyć telewizor. Jeśli nie mamy pod ręką metrówki, zawsze możemy sprawdzić stosowne dane w specyfikacji urządzenia. Interesuje nas oczywiście szerokość podstawki (nie tylko samego telewizora!) oraz jej głębokość. Na tej właśnie podstawie dobieramy stolik RTV.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wielu producentów, zamiast konkretnych wymiarów, podaje informację dotyczącą tego, ilu calowy telewizor dany stoli jest w stanie pomieścić. Jak już jednak wspomnieliśmy, podstawki, na których montuje się urządzenia, są bardzo różne, dlatego nie należy kierować się wyłącznie taką informacją.

Jak natomiast wygląda sprawa wysokości? W dużej mierze zależy ona od rodzaju kanapy lub fotelu, na którym siedzimy podczas oglądania telewizji. Należy dopasować ja w taki sposób, aby środek ekranu znajdował się na wysokości naszego wzroku. Oczywiście każdy człowiek jest inny, dlatego należy traktować to jedynie orientacyjnie. Przyjmuje się, że wspomniana wysokość wzroku wynosi przeważnie 100-120 centymetrów.

Stolik RTV – z jakiego materiału powinien zostać przygotowany?

Pod tym względem oferta rynkowa jest mocno zróżnicowana. Najtańsze modele wykonywane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych lub materiałów drewnopodobnych, które wykazują się dość słabą wytrzymałością mechaniczną. W takich przypadkach niezwykle ważne jest to, aby sprawdzić maksymalny udźwig stolika, tak aby nie uległ on zniszczeniu.

Zdecydowanie lepszej jakości są drewniane stoliki RTV. Wykonuje się je z wielu gatunków drewna – najtańsze będą oczywiście modele sosnowe, jednak na rynku znaleźć można również produkty z drewna twardego (np. buku) oraz egzotycznego. Co jednak najważniejsze, stoliki drewniane są wykonywane w wielu kolorach i stylach, dzięki czemu łatwiej dopasujemy je do naszych wnętrz.

Atrakcyjnie prezentują się również stoliki szklane. Oczywiście wybrać należy modele dodatkowo wzmacniane, dzięki czemu szkło nie będzie tak podatne na rozbicie. Osobną kategorię tworzą również produkty metalowe, doskonale pasujące do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym.

Jaki stolik RTV pod telewizor? Konstrukcja

Wiemy już, z jakich materiałów stoliki są przygotowywane, a także jak ważne jest odpowiednie dobranie ich wymiarów. Warto teraz wspomnieć o tym, że na rynku znaleźć możemy produkty w różnych konfiguracjach.

Najprostsze będą oczywiście stoliki z podstawą i jednym blatem. Pozwolą na zamontowanie telewizora i nic poza tym. Jeśli więc korzystamy również z dekodera, konsoli do gier, tunera lub chcemy położyć na stoliku również inne urządzenia (na przykład zegar), warto decydować się na modele kilkupoziomowe. Co więcej, na rynku znajdują się także konstrukcje z wbudowanym uchwytem na telewizor oraz z maskownicą na przewody. Wybór jest więc bardzo szeroki.

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o wspomnianym już udźwigu. Dodać należy zarówno wagę telewizora, jak i wszelkich sprzętów dodatkowych, choć warto w tym miejscu zaznaczyć, że wielu producentów podaje udźwig osobno dla każdej półki.

Przypilnowanie kwestii udźwigu jest bardzo ważne. Zbagatelizowanie jej może skończyć się bowiem bardzo źle dla naszych urządzeń.

Ile kosztuje stolik RTV?

Ostateczny koszt omawianego produktu zależy od jego wymiarów, materiałów, z których został przygotowany, a także sposobu wykonania konstrukcji. Najtańsze stoliki zakupimy już za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy produkty bardziej rozbudowane mogą kosztować od 100 do nawet tysiąca złotych i więcej.

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, zawsze warto odpowiednio dopasować go do posiadanego przez nas sprzętu RTV.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.