Strug elektryczny - jak wybrać? Który najlepszy?

| 0 Komentarzy
Strug elektryczny jest jednym z podstawowych urządzeń przeznaczonych do obróbki drewna.

Strug elektryczny – co to jest i jak działa?

Jednostką napędzającą wał z nożami jest w strugu elektrycznym silnik o mocy zwykle mieszczącej się w przedziale od 0,5 do 1 kW. Szerokość robocza strugów nie pozwala na wygodną pracę nad szerokimi elementami, np. powierzchnią skrzyń lub mebli, za to doskonale sprawdza się przy obróbce pojedynczych desek.

Jak wybrać moc strugu?

Moc silnika napędzającego walec roboczy jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o wyborze urządzenia. Teoretycznie im większa moc, tym lepiej, bo mocniejsze strugarki pozwalają wygodniej i szybciej pracować z twardymi gatunkami drewna, jednocześnie wykazując się większą żywotnością. Warto jednak pamiętać, że wzrost mocy nominalnej nie przekłada się wprost na możliwości pracy, ponieważ silniejsze strugi zwykle są cięższe, nieco trudniejsze w prowadzeniu, a przede wszystkim wyższy jest ich koszt eksploatacji, na co zwracają uwagę przede wszystkim hobbyści. Nie ma sposobu na to, aby jednoznacznie określić optymalną moc – z pewnością jednak strugi o mocy poniżej 400 W dostępne w ofercie niektórych budżetowych producentów są mało uniwersalne, natomiast te najmocniejsze znajdą zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych zakładach stolarskich i ciesielskich.

Kilka propozycji wyboru strugarki

  • Podstawową wersją może być urządzenie o mocy ok. 500 W głębokości strugania 1-2 mm i prędkości obrotowej w okolicach 15000 obr/min. Jest to strug, który pozwoli na hobbystyczne wykańczanie elementów drewnianych i będzie rozsądnym kompromisem między jakością i wydajnością.
  • Strug elektryczny ciesielski do zastosowań hobbystycznych i pół-amatorskich powinien cechować się przede wszystkim większą dokładnością jeśli chodzi o głębokość skrawania. Najbardziej precyzyjne urządzenia mogą strugać do głębokości 0,1 mm, ale już na poziomie 1 milimetra dokładność powinna być zadowalająca.
  • W przypadku zastosowań profesjonalnych najważniejszym parametrem charakteryzującym strugarki staje się moc. Granica 1000 W nie jest nieprzekraczalna – im wyższa moc, tym szybsza i wydajniejsza praca, jednak należy liczyć się z tym, że urządzenia o takiej mocy nominalnej będą dość trudne do prowadzenia.

Alternatywa dla strugarki

Strugarka zwykle jest rozwiązaniem alternatywnym wobec szlifierki taśmowej. Kryteria wyboru są jednak wbrew pozorom dość proste, a urządzenia te nie są swoimi idealnymi funkcjonalnymi odbiciami.

Funkcje dodatkowe

  • Felcowanie. Niektóre modele strugarek elektrycznych umożliwiają felcowanie, czyli wycinanie rowków lub wpustów w elementach drewnianych. Sprowadza się to do głębszej obróbki miejscowej danego fragmentu. Strugi elektryczne z felcowaniem mogą wycinać zagłębienia mniej więcej do 10 mm (w zależności od modelu).
  • Struganie powierzchni płaskich jako opcja dodatkowa pojawia się w niektórych modelach strugów elektrycznych do krzywizn. Ich odmienna konstrukcja (konieczność ekspozycji noża dla zwiększenia precyzji pracy) oznacza, że nie zawsze można nimi obrabiać elementy płaskie.

Strugi elektryczne stołowe

Strug stołowy nie wymaga trzymania urządzenia w dłoni, jednocześnie wymuszając konieczność precyzyjnego przesuwania struganego materiału. Są to urządzenia zasadniczo cięższe, większe i mające większa moc od strugów ręcznych, ale nie są przenośne. Z tego powodu nadają się przede wszystkim do pracy w jednym miejscu, ale za to ich wytrzymałość pozwala na długotrwałą eksploatację bez konieczności konserwacji wykraczającej poza normalne zabiegi: wymianę noży, ich ustawienie itp. Co do zasady są to strugi szerokie, szersze od ręcznych.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.