Światła do jazdy dziennej - jak wybrać? Jakie najlepsze?
Spis treści:
Tych produkowanych i sprzedawanych na terytorium Unii Europejskiej, w tym także Polski. Nie oznacza to jednak, iż właściciele starszych pojazdów są zmuszeniu do ich montażu. Jakie jednak są zalety ich stosowania i kiedy można ich używać?
Co dają światła do jazdy dziennej?
Wprowadzony w 2007 roku w Polsce nakaz poruszania się samochodem z włączonymi światłami mijania przez cały rok, niezależnie od pory dnia, wzbudził wśród kierowców mieszane reakcje. Część właścicieli pojazdów chwaliła reformę, twierdząc, że przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa a drodze.
Z kolei jej przeciwnicy wskazywali, że doprowadzi jedynie do wzrostu kosztów eksploatacyjnych samochodu, przyczyniając się do zwiększonego zużycia paliwa oraz dodatkowo obciążając akumulator, który zwłaszcza w przypadku starszych samochodów i tak już pracuje na najwyższych obrotach. Kontrowersje budziło również to, iż światła mijania używane za dnia, nie zawsze służyły poprawie bezpieczeństwa na drodze.
Skłoniło to koncerny samochodowe do szukania nowych rozwiązań, które wyeliminują defekty świateł mijania. Tak powstały DRL-y (daytime running lights), czyli światła do jazdy dziennej. Są one fabrycznie montowane we wszystkich nowych modelach samochodów wprowadzanych na europejski rynek od 7 lutego 2011 roku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy zainstalowali je także w starszych modelach. Co daje zastosowanie DRL-ów?
Oto najważniejsze zalety świateł do jazdy dziennej:
- poprawa widoczności, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo na drodze,
- niewielkie zużycie prądu,
- mniejsze obciążenie akumulatora w porównaniu ze standardowymi światłami mijania używanymi za dnia,
- mniejsze zużycie paliwa,
- automatyczne włączanie się świateł po uruchomieniu zapłonu, dzięki czemu nie musimy o tym pamiętać (warunkiem jest odpowiednie podłączenie świateł),
- odpowiednia barwa światła, która nie oślepia innych kierowców.
Z tych względów warto używać DRL-ów. Nawet jeżeli nasz samochód nie jest fabrycznie wyposażony w światła do jazdy dziennej LED, powinniśmy zdecydować się na taką opcję. Przekonać nas mogą walory estetyczne samochodu. Dzięki takim światłom pojazd nabiera nowoczesnego wyglądu.
Co więcej diody LED charakteryzują się zdecydowanie większą trwałością niż standardowe żarówki, dzięki czemu ryzyko ich przepalenia jest mniejsze. Nie musimy ich zatem często wymieniać, co stanowi nie tylko oszczędność dla naszego budżetu, ale sprzyja również ochronie środowiska. Pozostaje nam jedynie pytanie, jakie światła do jazdy dziennej kupić?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru DRL-ów?
Reflektory do jazdy dziennej możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje standardowe lampy LED przeznaczone do jazdy dziennej. Charakteryzują się one przede wszystkim niskim zużyciem energii oraz nieskomplikowanym montażem. Ich zaletą jest również to, iż są dostępne w wielu kształtach. Na rynku znajdziemy między innymi:
- światła do jazdy dziennej prostokątne – cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. Wszystko za sprawą podłużnego kształtu, który bardzo ciekawie się prezentuje. Do ich instalacji zazwyczaj wykorzystuje się wnęki montażowe przygotowane z myślą o podpięciu halogenów.
- światła do jazdy dziennej okrągłe – również cieszą się uznaniem wśród posiadaczy samochodów i podobnie jak te prostokątne mogą być umieszczane we wnękach montażowych.
- oczka LED – cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród kierowców, jednak także są stosowane.
Drugi typ świateł do jazdy dziennej stanowią lampy dwufunkcyjne, które montuje się miejsce lamp przeciwmgłowych. Dzięki różnym wersjom z łatwością dopasujemy ich kształt do fabrycznych otworów. Na rynku świateł wyróżnia je przede wszystkim dwufunkcyjność – z jednej strony są to światła przeciwmgłowe, z drugiej pełnią rolę świateł do jazdy dziennej, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiednich modułów sterujących. Charakteryzują się one także atrakcyjnym wyglądem.
Które światła do jazdy dziennej wybrać?
Wybierając reflektory do jazdy dziennej, należy zwrócić uwagę nie tylko na typ świateł i ich wygląd, ale również parametry, takie jak:
- homologacja – każda część zestawu świetlnego musi mieć oznaczenie homologacji E z numerem identyfikacyjnym danego państwa europejskiego (w Polsce jest to E20), a także symbol certyfikatu RL z numerem. W przeciwnym razie w trakcie kontroli drogowej możemy zostać ukarani mandatem. Zatrzymany zostanie również dowód rejestracyjny pojazdu.
- lumen – czyli inaczej mówiąc – miernik strumienia świetlnego. Im jest on wyższy, tym światło jest mocniejsze. Za najlepsze zestawy oświetleniowe uznaje się te mające około 800 lumenów.
- stabilizator napięcia – powinna być w niego wyposażona żarówka LED, co ograniczy ryzyko jej przepalenia w wyniku wahań napięcia w instalacji elektrycznej samochodu. Jeżeli dany zestaw nie ma takiej ochrony, z łatwością możemy dokupić do niego stabilizator napięcia.
- konstrukcja – lampa powinna znajdować się w metalowej, hermetycznej obudowie wyposażonej w duży radiator. Dzięki temu będzie wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo taka konstrukcja zapewni optymalne odprowadzanie nadmiaru ciepła.
- współczynnik wodoszczelności – określa on odporność świateł na działanie wody. Jest to niezwykle ważne, gdyż światła do jazdy dziennej zazwyczaj umieszczane są w miejscach narażonych na szkodliwy wpływ wody, na przykład w zderzaku. Najlepiej decydować się na światła ze współczynnikiem IP 67. Cyfra 6 informuje o tym, iż dany produkt jest odporny na wnikanie płynu, z kolei cyfra 7 oznacza, iż światła są odporne na zalanie wodą.
Zasada montowania świateł do jazdy dziennej
Reflektory do jazdy dziennej możemy zamontować samodzielnie. Musimy jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach związanych z ich instalacją. Lampy do jazdy dziennej muszą być umieszczone:
- na wysokości 25-130 cm od ziemi, licząc od dolnej krawędzi lampy,
- symetrycznie względem osi pojazdu,
- na tej samej wysokości,
- przynajmniej 60 cm od siebie,
- nie dalej niż 40 cm od obrysu pojazdu.
Wyjątek stanowią samochody węższe niż 130 cm. W takim wypadku odległość pomiędzy lampami może być mniejsza – wystarczy 40 cm. Warto również pamiętać, że jednym z wymogów prawidłowego zamontowania świateł do jazdy dziennej jest to, aby włączały się one wraz z przekręceniem kluczyków w stacyjce.
Jakie żarówki do jazdy dziennej?
Jeżeli jesteśmy posiadaczami starszego samochodu i nie chcemy montować dodatkowego oświetlenia, pozostaje nam jedynie poruszanie się z włączonymi światłami mijania. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy skazani na korzystanie jedynie z fabrycznych rozwiązań. Zmieniając żarówki, możemy bowiem manipulować parametrami oświetlenia.
Musimy jednak uważać, czy wybierając żarówkę o zwiększonej mocy i intensywniejszym świetle, nie doprowadzimy do sytuacji, w której zwiększy się pobór energii, co doprowadzi do obciążenia akumulatora. Jeżeli szukamy urozmaicenia, wybierajmy zatem produkty uznanych marek.
Światła do jazdy dziennej – cena
Główny wydatek związany z instalacją świateł do jazdy dziennej to lampy z okablowaniem. Ceny zestawów oświetleniowych zaczynają się już od kilkunastu złotych, jednak za produkty najwyższej jakości trzeba zapłacić kilka set złotych (nawet powyżej 500 złotych). Na sprzęcie tym nie warto jednak oszczędzać. Tanie produkty dają bowiem mało intensywne światło, które ma niewielki zasięg.
Komentarze (0)