Świder glebowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Świdry glebowe to narzędzia praktycznie niezastąpione, choć bardzo proste w swojej budowie i zasadzie działania.

Jednak jeśli spojrzeć na asortyment dołownic, szybko okaże się, że oferta jest rozbudowana i bez, nomen omen, zagłębienia się w klasyfikację, trudno będzie wybrać najlepszy świder.

Przeznaczenie wiertnicy

Wiertnice, zwane też dołownikami czy świdrami glebowymi, są bardzo wszechstronne, choć oczywiście do różnych zastosowań przydają się narzędzia o nieco innych parametrach. Bez wnikania w szczegóły można jednak przewidzieć, że przydadzą się na przykład przy kopaniu dołów na nasadzenia w glebie kamienistej lub przerośniętej grubymi korzeniami, do robienia otworów pod słupki ogrodzeniowe, a także przy niektórych pracach budowlanych.

Polecane świdry glebowe

Podział wiertnic

W użytku amatorskim w zdecydowanej większości przypadków wystarczają wiertnice obsługiwane przez jedną osobę.

  • Wiertnice ręczne. Tego rodzaju dołowniki to po prostu długie świdry z poprzecznym uchwytem, które wkręca się w ziemię ręcznie. Pozwalają na robienie otworów o średnicy od 8 do 20 centymetrów. Niewątpliwą zaletą świdrów ręcznych jest fakt, że ich eksploatacja jest zupełnie bezkosztowa. Tych narzędzi nie trzeba konserwować, a jedynym zabiegiem, jakiego czasem wymagają, jest oczyszczenie z resztek ziemi.
  • Dołowniki spalinowe. Te mogą robić otwory nieco szersze niż wiertnice ręczne i z pewnością wykonają zadanie znacznie szybciej, niestety za cenę zużycia paliwa i oleju, które trzeba w nich regularnie uzupełniać. W przypadku osób, które muszą wykonać otwory w glebie gliniastej lub zbitej, będzie to narzędzie zdecydowanie wygodniejsze niż ręczny dołownik, co jednak nie czyni z niego ideału. Ponieważ wiertnice nie są używane szczególnie często, gros narzędzi sprzedawanych każdego roku w sklepach to dołowniki ręczne.

Warto z kronikarskiego obowiązku wspomnieć o wiertnicach hydraulicznych. Te mogą wykonywać bardzo szerokie otwory, jednak sam ich zakup wymaga sporego nakładu finansowego, a konieczność użycia pojawia się rzadko, stąd traktować je należy jako dołowniki profesjonalne, raczej zbędne ogrodnikom-amatorom.

Jak używać wiertła do gleby?

Wydawać by się mogło, że są zastosowania, w których świder ręczny będzie bezradny, jednak bardzo często narzędzia tego typu wykazują się wręcz doskonałą wytrzymałością i mają większe możliwości, niż na to wygląda. Warunek jest jeden – gleba nie powinna być zbita, otwór musi prowadzić pionowo w dół, a świder w miarę możliwości powinien być oczyszczony z zabrudzeń po poprzednich otworach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dołownika?

  • Materiał. Świder musi być wykonany z twardego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału. Im większa moc wiertnicy, tym odporniejszy powinien być świder, ale już nawet w ręcznych dołownikach poza stalą trudno wskazać jakikolwiek materiał, który byłby równie taki i podobnie wytrzymały, aby znieść spore obciążenia, jakim będzie poddany.
  • Estetyka. Jeśli chodzi o warstwę malarską na świdrze, ma ona znaczenie tylko na kilku pierwszych dołach. W teorii świetnie chroni przed korozją, ale w praktyce rzadko wytrzymuje starcie z drobinkami piachu, żwiru, kamieniami i korzeniami. Z pewnością lepiej wygląda w sklepie, ale dla użyteczności nie ma wielkiego znaczenia.
  • Ergonomia. Zdecydowanie ważniejsza od estetyki. Wprawdzie niezależnie od tego, jak wygodne byłyby w sklepie uchwyty wiertnicy ręcznej, po kilku dołach i tak staną się przyczyną odcisków. Dobrze, aby były jak najdłuższe, co pozwoli robić doły z najmniejszą przyłożoną siłą, ale nie należy się łudzić, że świder wejdzie w zbitą ziemię jak w masło. Jeśli chodzi o dołowniki spalinowe, muszą one mieć uchwyty pozwalające na pewny chwyt. Dobrze też, jeśli choćby w minimalnym stopniu tłumiły drgania. Znów – nie są one wielkie, ale ich odczuwanie przy którymś z rzędu otworze zmienia się radykalnie.
  • Średnica. To ważny parametr, ale przede wszystkim dlatego, że zawsze trzeba mieć na względzie odrobinę zapasu – gleba będzie się zawsze obsypywała i świder do słupków musi zrobić otwór większy niż średnica słupka, żeby można go było wygodnie i poprawnie osadzić.
  • Ilość skrętów. Dłuższy ślimak to równiejsze prowadzenie, ale i większe opory przy wkręcaniu wiertła w glebę. Optymalna ilość skrętów zależy od pożądanej głębokości otworu – im głębszy ma być dół, tym więcej skrętów warto mieć do dyspozycji, ponieważ tym skuteczniej świder będzie odprowadzał glebę na zewnątrz.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.