Systemy filtrujące – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
Woda z kranu, choć jest zdatna do picia, nie zawsze wyróżnia się dobrym smakiem, przez co zazwyczaj jest przez nas spożywana niechętnie. W efekcie, kupujemy wodę butelkowaną, która jest dostępna w sklepach spożywczych.
Istnieje jednak prostszy i wygodniejszy sposób na to, aby móc na co dzień skorzystać ze zdrowej i smacznej wody. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, butelkę z filtrem lub specjalny system ciśnieniowy, który filtruje wodę w kranie.
Rozwiązania zastosowane w tego typu produktach sprawiają, że walory użytkowe wody zostają znacznie podwyższone, dzięki czemu sprawdza się zarówno do spożywania na zimno, jak i do gotowania. Filtry usuwają z wody chlor oraz substancje negatywnie wpływające na smak i zatrzymują drobne zanieczyszczenia, pochodzące np. z rur wodociągowych. Filtry dzbankowe redukują twardość wody, dzięki czemu podczas gotowania nie wytwarza się osad kamienny, który z kolei źle wpływa na funkcjonowanie naszych urządzeń kuchennych. Natomiast, filtr znajdujący się w butelce sprawia, że woda jest smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu cennych minerałów, takich jak wapń i magnez.
Polecane dzbanki i butelki filtrujące BRITA
System filtrujący BRITA – jak wybrać?
Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się oferta systemów filtrujących firmy BRITA. Występują one w wielu odmianach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
- Dzbanek filtrujący. Sprawdzi się u kogoś, kto ceni sobie dobrze wyparzoną, aromatyczną kawę lub herbatę oraz przygotowuje posiłki w domu. Gorące napoje przygotowane na bazie wody filtrowanej zyskują pełnię aromatu i pozbawione są nieapetycznego osadu (który może być spowodowany przez twardą wodę), a potrawy stają się smaczniejsze. Dzbanki filtrujące są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, każdy model występuje w mniejszej i większej wersji pojemnościowej.
- Butelka filtrująca. Dzięki niej nie musisz kupować kolejnych butelek z wodą, kiedy poczujesz pragnienie – możesz napełnić ją gdziekolwiek jesteś. Butelka filtruje wodę podczas picia i zmienia zwykłą kranówkę w czystą i smaczną filtrowaną wodę. Filtr do butelki znajduje się pod zakrętką inna bieżąco redukuje chlor oraz zanieczyszczenia, dzięki czemu możesz mieć pewność, że pijesz czystą, świeżo przefiltrowaną wodę.. Butelka z filtrem dostępna jest w dwóch wersjach: elegancka, przezroczysta oraz wersja sportowa w ciemnym kolorze, przypominająca bidon. Obie wersje butelek mają zakrętki w czterech energetycznych kolorach do wyboru.
- Karafki filtrujące. Zostały stworzone z myślą o osobach, które lubią pić w domu wodę na zimno. Działają w oparciu o takie same wkłady, jak butelki filtrujące, dzięki którym woda jest oczyszczona i smaczna, a do tego niepozbawiona minerałów. Karafki filtrujące świetnie sprawdzą się podczas codziennego użytkowania, jak również będą się pięknie prezentować np. podczas przyjęcia, z uwagi na swój elegancki design. Wykonane są z przezroczystego materiału przypominającego szkło. Oprócz posiadanych walorów estetycznych, są też bardzo praktyczne – można je myć w zmywarkach. Entuzjastów picia zimnej wody ucieszy fakt, że karafka mieści się na półce w drzwiach lodówki.
- Baterie z filtrem wody. Warto wspomnieć również o ciśnieniowych systemach filtrujących, które montowane są pod blatem kuchennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się czystą, filtrowaną wodą do picia prosto z kranu! Filtry, które stosowane są w systemach podzlewowych, tak samo jak filtry dzbankowe, redukują twardość wody, usuwają z niej chlor i metale ciężkie oraz zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne. Jednak systemy ciśnieniowe wyróżnia to, że nie trzeba czekać aż woda się przefiltruje – to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie!, Dostępne są trzy rodzaje systemów: dodatkowy kranik z filtrowaną wodą (obok posiadanej baterii kuchennej), bateria trójdrożna - z której może lecieć zarówno woda filtrowana jak i użytkowa oraz głowica z filtrem montowana do posiadanej baterii (z tym że filtr w tym systemie nie zmiękcza wody).
Wymienne wkłady filtrujące – jak wybrać?
Produkty, takie jak dzbanki, butelki, karafki, a nawet systemy połączone z bateriami, wymagają regularnej wymiany filtra, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie wody. Szeroka oferta rynkowa może jednak sprawiać trudności w doborze właściwych filtrów do posiadanych sprzętów.
Największy wybór na rynku jest wśród filtrów do dzbanków – każdy producent dzbanków oferuje do nich wkłady wymienne, które mogą różnić się parametrami i kształtem. Co istotne, podczas doboru konkretnego produktu należy upewnić się, czy filtr pasuje do posiadanego przez nas dzbanka. W przypadku dzbanków BRITA kwestia wyboru filtra jest ułatwiona - producent oferuje jeden uniwersalny wkład pasujący do wszystkich jego dzbanków aktualnie dostępnych na rynku.
Zupełnie innymi produktami są filtry do butelek i karafek - mają kształt dysku i wykonane są z naturalnego surowca, jakim jest węgiel aktywny. Podobnie jak w przypadku filtrów do dzbanków, warto sprawdzić, do jakich butelek i karafek są przystosowane Na rynku znajdziemy również wkłady filtrujące do baterii, które są przystosowywane do konkretnych systemów ciśnieniowych. Taki wkład przeważnie jest montowany w szafce pod zlewem, pozostaje więc niewidoczny na co dzień. Marka BRITA oferuje dwa rodzaje wkładów - jeden z nich jest przeznaczony to twardej wody, drugi do wody miękkiej lub uprzednio zmiękczonej – wkłady te są dedykowane do konkretnych systemów.
Niezależnie od tego, jakiego produktu szukamy, zawsze warto dokładnie przejrzeć jego specyfikację. Mowa tu nie tylko o dopasowaniu do konkretnego dzbanka, butelki, karafki czy systemu, ale również o istotnych parametrach, wpływających na sposób działania wkładu oraz jego wydajność.
System filtrujący BRITA – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Skoro wiemy już, na jakie korzyści możemy liczyć korzystając z systemów filtrujących wodę, a także jaki jest podział oferowanych produktów, możemy przejść do wskazania kilku istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem ostatecznego zakupu.
- Pojemność całkowita. Dobór konkretnych rozwiązań jest zależny oczywiście od indywidualnych preferencji użytkownika, a także zastosowania produktu. Butelki i karafki są dostępne w jednym wariancie pojemności (kolejno 0,6l oraz 1,3l), natomiast dzbanki można zakupić w wersjach standardowych 2,4l, a także XL, o pojemności około 3.5l.
- Kolor. Dotyczy on przeważnie samego uchwytu, pokrywy dzbanka lub zakrętki butelki. Obudowy produktów są wykonane z przezroczystych materiałów (oprócz sportowej wersji butelki filtrującej, która wykonana jest z elastycznego plastiku w ciemnym kolorze). Na jakie kolory możemy się zdecydować? W przypadku dzbanków między innymi na niebieskie, białe, czarne, grafitowe, fioletowe i różowe; w przypadku butelek na limonkowe, niebieskie, różowe, fioletowe.
- Budowa. W przypadku dzbanków warto zwrócić uwagę między innymi na sposób nalewania wody oraz uchwyt. Wszystkie dzbanki oraz karafki są również wyposażone w elektroniczne wskaźniki, które informują o konieczności wymianu wkładu filtrującego. Wersja sportowa butelki (fill&go Active) różni się od zwykłej (fill&go Vital) tym, że można ją ścisnąć jak bidon, dzięki czemu picie z niej jest łatwe i wygodne np. podczas treningu.
Analiza powyższych parametrów pozwoli nam dokonać właściwego wyboru, dzięki któremu zakupimy nie tylko produkt skuteczny, ale również wygodny w użyciu i atrakcyjny pod względem wizualnym.
Który filtr do wody wybrać? Do wszystkich nowych modeli dzbanków pasuje wkład wymienny BRITA MAXTRA+, którego wydajność wystarcza na przefiltrowanie aż 100 litrów wody. Do butelek i karafek filtrujących dedykowany jest filtr w kształcie krążka – BRITA MicroDisc, wystarcza on na przefiltrowanie aż 150 litrów wody. Według zaleceń producenta, zarówno wkłady dzbankowe, jak i dyski filtrujące powinny być wymieniane max. co 4 tygodnie (w przypadku wkładów dzbankowych uzależnione jest to w dużym stopniu od twardości wody).
System filtrujący BRITA – jaki najlepszy?
Jak już wspominaliśmy, oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu możemy skorzystać z rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzeb i wymagań. Jeżeli zależy nam na oczyszczaniu wody na bieżąco i nie chcemy korzystać z dodatkowych produktów, najlepszym wyborem okażą się filtry podłączane do baterii kuchennych. Ze względu na sposób działania, wydają się najwygodniejsze w użyciu.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku tego typu systemów trzeba się liczyć jednorazowo z większym wydatkiem. Osoby, które nie chcą na początek zbyt dużo zainwestować, powinny rozejrzeć się za dzbankiem filtrującym z linii BRITA fill. Dla osób chcących zakupić swój pierwszy dzbanek, producent przygotował podstawowy. Ekonomiczny model BRITA Aluna, które ma prostą budowę i jest łatwe w użyciu. Wyposażony jest w specjalny wskaźnik Memo, informujący o konieczności wymiany filtra na nowy. Najbardziej zaawansowanym modelem jest BRITA Elemaris – dzbanek ten ma ergonomiczny kształt, system wygodnego nalewania wody, antypoślizgową podstawę i wygodny uchwyt. Dodatkowo, wyposażony jest w zaawansowany wskaźnik Meter, który nie tylko odmierza czas użytkowania, ale również mierzy ilość i jakość przefiltrowanej wody.W ofercie producenta znajdują się również dzbanki o klasycznym designie (BRITA Marella), a także wyróżniające się nowoczesnym wzornictwem – dobrym na to przykładem jest model BRITA Style, który na dodatek został wyposażony w LEDowy wskaźnik zużycia wkładu SmartLight - oprócz odliczania czasu, mierzy ilość przefiltrowanej wody. Oba modele posiadają uchylną klapkę wlewu, co znacznie ułatwia nalewanie wody z kranu
Dla niektórych ogromne znaczenie ma nie tylko skuteczność działania systemu, ale również design produktu. W takim przypadku dobrze sprawdzi się karafka filtrująca z linii fill&serve.
Butelki filtrujące z linii fill&go, to rozwiązanie kierowane do osób aktywnych, które chcą mieć dostęp do czystej wody w każdym miejscu – podczas biegania, jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni, czy po prostu w podróży.
Produkty filtrujące – jaka cena?
Koszt zakupu uzależniony jest oczywiście od typu interesującego nas produktu i poziomu jego zaawansowania. Butelki filtrujące zakupimy za około 50 złotych – zapewnią nam one odpowiednie nawodnienie w każdej sytuacji.
Jeśli chodzi o dzbanki, są one oferowane w przedziałach cenowych od około 50 złotych do 120 złotych. Natomiast, za karafki zapłacimy około 80 złotych.
Najdrożej wypadają podzlewowe systemy ciśnieniowe (baterie z filtrem). Np. model BRITA WD 3020 LED (bateria trójdrożna) kosztuje obecnie około 1100 złotych. Niezależnie od wybranego produktu, możemy liczyć na skuteczną filtrację – czysta woda smakuje znacznie lepiej, wpływa ona również na nasze zdrowie. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się tego typu produktami.
Komentarze (0)