Szampon czy piana aktywna - co wybrać?
Spis treści:
Jeżeli podejmiemy błędną decyzją, możemy wyrządzić więcej szkód niż pożytku – zabrudzenia nie zostaną usunięte, a na powierzchni lakieru pojawią się smugi lub zadrapania.
Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru musimy przeanalizować wiele istotnych kwestii, które wpływają na przeznaczenie i skuteczność konkretnych środków. Pamiętać musimy także o tym, że oferta rynkowa rozmaitych kosmetyków samochodowych jest bardzo szeroka. Producenci co rusz prześcigają się w wymyślaniu receptur, które nie tylko doprowadzą do szybkiego usunięcia nawet największych zabrudzeń, ale również pozwolą dodatkowo uodpornić auto na wpływ czynników zewnętrznych oraz podnieść jego stronę wizualną.
Mimo wszystko, główny podział dotyczy dwóch głównych typów produktów. Mowa o aktywnej pianie i szamponie do samochodu. Każdy z tych środków ma swoich zwolenników, jednak pamiętać należy, że nie bez znaczenia jest to, na co się zdecydujemy. Żeby odpowiedzieć na postawione powyżej pytanie, musimy więc dokładnie przeanalizować oba rodzaje preparatów.
Co to jest szampon do samochodu?
Jest to nic innego, jak środek czyszczący występujący na rynku w postaci płynnej bądź skoncentrowanej. W każdym przypadku powinien on zostać w sposób odpowiedni rozcieńczony z wodą, tak aby możliwie jak najlepiej wniknąć w strukturę brudu i doprowadzić do jego usunięcia.
Co daje szampon?
Przede wszystkim czyści. Zanim jednak zdecydujemy się na jego użycie, powinniśmy dokładnie opłukać samochodów, dzięki czemu unikniemy ewentualnego porysowania karoserii poprzez wcieranie zaschniętych drobinek brudu. Szampon do samochodu może jednak dużo więcej – kupując tego typu preparaty, należy bowiem pamiętać, na rynku dostępne są zarówno środki tradycyjne, wykorzystywane wyłącznie do czyszczenia powierzchni karoserii, jak i produkty typu 2 w 1, które posiadają w sobie również wosk.
Szampon do samochodu – z woskiem czy bez?
Ostateczna decyzja zależy od tego, na czym nam tak naprawdę zależy. Środki tradycyjne wykorzystywane są bowiem przeważnie wtedy, gdy pojawia się konieczność usunięcia poważnych i zaschniętych zabrudzeń. Posiadają one bowiem jedynie środki czyszczące, które powinny poradzić sobie z takim zadaniem. Ewentualne woskowanie odbywa się przy użyciu osobnych wosków, dopiero po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu auta.
Preparaty 2 w 1 nie skupiają się wyłącznie na czyszczeniu i to może być ich wada. Dotyczy to zwłaszcza preparatów tanich i wątpliwej jakości. W większości przypadków wyrządzają one bowiem więcej szkód aniżeli pożytku. Nie tylko nie prowadzą do usunięcia brudu, ale również pozostawiają po sobie nieestetycznie wyglądające smugi.
Wszystko to sprawia, że godne polecenia są wyłącznie środki sprawdzonych producentów, za które należy zapłacić trochę więcej. Zawierają one w sobie wosk (bezbarwny lub koloryzujący), który nadaje karoserii połysku, a także uodparnia ją na osadzanie się rozmaitych zanieczyszczeń i wpływ czynników szkodliwych, zwłaszcza promieniowania UV.
Co ważne, na rynku znaleźć można również szampony z większa ilością dodatków. Wspomnieć można chociażby o preparatach z domieszkami elektrostatycznymi, które „odpychają” drobinki piasku, kurzu i błota. Zakupić można również szampony niepozostawiające smug oraz osuszające, które zdecydowanie skracają proces suszenia karoserii.
Co zamiast szamponu do samochodu?
Jak już wiemy, szampon to niejedyne dostępne na rynku rozwiązanie. Spora popularnością cieszy się bowiem piana aktywna, która może być wykorzystywana w różnego rodzaju myjkach ciśnieniowych i pianownicach.
Co to jest piana aktywna? Jak sama nazwa wskazuje, jest to środek zawierający wiele substancji aktywnych, które doskonale wnikają w brud. Podczas jej wykorzystania generowana jest spora piana, dzięki której usuwanie zanieczyszczeń staje się łatwiejsze.
Co daje piana aktywna?
Podobnie jak w przypadku szamponu, jej działanie skupia się przede wszystkim na skutecznym czyszczeniu. Podkreślić należy to, że na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do mycia wstępnego, usuwania poważnych zabrudzeń, a także służące do czyszczenia również innych powierzchni – na przykład części metalowych, aluminiowych, plastikowych, maszyn budowlanych i rolniczych, elewacji, dachów czy kostki brukowej. Często spotkać można się również z produktami dedykowanymi dla ciężarówek.
Piana aktywna może zawierać również rozmaite dodatki. Spośród nich wymienia się najczęściej jony srebra i miedzi, które zdecydowanie zwiększają skuteczność czyszczenia, a także wosk. Dzięki temu aktywna piana nie tylko czyści, ale również konserwuje i uodparnia lakier na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych oraz drobne uszkodzenia mechaniczne.
W przypadku zakupu piany aktywnej również nie powinniśmy decydować się na produkty najtańsze, wyprodukowane przez nieznane firmy. Ich działanie okaże się po prostu nieskutecznie, przez co będziemy zmuszeni myć samochód ponownie.
Szampon czy aktywna piana?
Dysponując już pełną wiedzą na temat obu omawianych środków czyszczących i pielęgnujących, możemy stwierdzić, który z nich okaże się odpowiedni i w jakich warunkach.
Szampon do samochodu polecany jest przede wszystkim wtedy, gdy do usunięcia mamy zabrudzenia o niskiej intensywności. Nie okaże się on zbyt pomocny na przykład podczas mycia ciężarówki, która wróciła z długiej trasy. Działanie szamponu nie jest zbyt intensywne, jego użycie wymaga również przeprowadzenia mycia wstępnego. Jego największą zaletą jest fakt, że może posiadać on szereg bardzo przydatnych dodatków. Nie jest tu mowa wyłącznie o wosku, ale również o składnikach odpychających brud i wodę, czy pozwalających na odświeżenie koloru lakieru.
Mówiąc krótko, szampon przyda się wtedy, gdy zależy nam przede wszystkim na warstwie wizualnej karoserii i szukamy środka, który dodatkowo zabezpieczy ją na przyszłość.
Aktywna piana wyróżnia się natomiast dużo intensywniejszym działaniem, dlatego bardzo często jest stosowana podczas usuwania poważnych zabrudzeń z tłuszczu, osadów asfaltowych, smoły czy nie owadów. Okaże się one również bardzo wygodna w użyciu dzięki umieszczeniu jej w myjce lub pianownicy. Co więcej, w większości przypadków może zostać ona wykorzystana także do skutecznego czyszczenia innych powierzchni, jak na przykład elewacji czy kostki brukowej. Z drugiej strony, posiada ona dużo mniej składników dodatkowych pielęgnacyjnych, dlatego trzeba zaopatrzyć się w nie osobno.
Komentarze (0)