Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać?
Spis treści:
Szczotkowanie zębów do podstawowa i najważniejsza czynność pielęgnacyjna. Higiena jamy ustnej pomaga utrzymać uzębienie w dobrym stanie, ale bardzo ważną kwestią jest to, jaką szczoteczką do zębów się posługujemy. Wybór jest spory, dlatego warto dowiedzieć się więcej o szczoteczkach do zębów, poznać różnice pomiędzy modelami sonicznymi i elektrycznymi.
Polecane szczoteczki soniczne
Co lepsze – szczoteczka soniczna czy obrotowa?
Interesują Cię szczoteczki elektryczne Philips lub szczoteczki elektryczne Braun? I słusznie! Manualna klasyczna szczoteczka jest dość tania, ale nie myje zębów tak dokładnie, jak modele korzystające z nowszych technologii. Dlatego też przed zakupem konkretnego modelu warto rozważyć, który typ szczoteczki będzie stanowił najlepsze rozwiązanie dla poszczególnych członków rodziny.
Klasyczne szczoteczki do mycia zębów posiadają włosie, które usuwa szczątki jedzenia oraz płytkę nazębną jedynie powierzchownie. Tymczasem zęby można czyścić o wiele skuteczniej, dzięki szczoteczkom elektrycznym lub sonicznym. Wśród szczoteczek elektrycznych można wyróżnić szczoteczki rotacyjne, wyposażone w głowice, które obracają się z bardzo dużą prędkością. Ich włosie jest profilowane, po to, aby jak najlepiej wyczyścić jamę ustną.
Poza obrotowymi urządzeniami możesz kupić także sprzęt soniczny. Ten nowy typ szczoteczki wyróżnia wydłużona głowica oraz wykonywanie drgań, podczas których emitowane są fale dźwiękowe. To właśnie ten pulsacyjny system pozwala usunąć dokładnie zanieczyszczenia. Spośród dostępnych na rynku szczoteczek możesz wybrać takie, które pracują w różnych trybach – np. daily i sensitive. Dostępny jest także tryb wybielający. Aby zdecydować, co jest lepsze, szczoteczka soniczna czy elektryczna szczoteczka obrotowa, trzeba dokładnie przeanalizować ich zalety i wady.
Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?
Czym różnią się szczoteczki elektryczne Oral-B, na przykład szczoteczki elektryczne dla dzieci, od szczoteczek sonicznych? Modele elektryczne wykonują ruch obrotowy, tymczasem soniczne – pulsacyjny i wymiatający, przez co skuteczniej usuwają płytkę nazębną. Różnica dotyczy także tego, że technologia soniczna polega na emitowaniu ultradźwięków, które tworzą mikro bąbelki. Piana wnika we wszystkie zakamarki w jamie ustnej i wymiata z nich osad oraz pozostałości po płytce nazębnej.
Co jeszcze różni elektryczny i soniczny typ szczoteczki do zębów? Modele soniczne są polecane dla dziecka, ponieważ są delikatniejsze w użytkowaniu. Mogą z nich korzystać także osoby, których dziąsła są bardzo wrażliwe i zdarza im się często krwawić. Odmienna jest także głośność – niezależnie od tego, czy jest to szczoteczka soniczna na baterie, czy posiada napęd akumulatorowy, który trzeba co jakiś czas ładować, pracuje ona ciszej. Generowany dźwięk jest przyjemny dla ucha i przypomina bzyczenie owada.
Inne cechy, które odróżniają zwykły model szczoteczki elektrycznej od nowszych sonicznych urządzeń to:
- cena – szczoteczka elektryczna obrotowa to tani sprzęt. Można je kupić w zwykłych sklepach i supermarketach. Koszt zakupu szczoteczki elektrycznej wynosi około 80-200 złotych, tymczasem model soniczny to wydatek rzędu około 200-1000 złotych,
- szybkość działania – szczoteczki elektryczne wykonują około 5-8 tysięcy ruchów na minutę, tymczasem modele soniczne osiągają w tym samym czasie nawet 30-90 tysięcy ruchów.
Jakie są zalety szczoteczki sonicznej?
Jakie są największe zalety technologii sonicznej? Szczoteczka soniczna Xiaomi lub innej marki jest:
- delikatna dla dziąseł,
- dokładna dzięki wykonywaniu ruchów pulsacyjnych i wymiatających oraz produkowaniu za pomocą ultradźwięków aktywnej piany,
- skuteczna w oczyszczaniu z płytki nazębnej dzięki dużej prędkości pracy,
- wyposażona w różne tryby, dzięki którym można nie tylko usuwać osad nazębny, ale także wybielać zęby oraz masować dziąsła.
Dobry sprzęt soniczny potrafi kosztować dużo, jednak jego zaletą są liczne udogodnienia. Szczoteczka soniczna może zostać wyposażona w wiele ciekawych funkcji, np. timer, który sygnalizuje zalecany czas na szczotkowanie zębów – w szczególności model dziecięcy powinien posiadać taką opcję. Niektóre szczoteczki posiadają także wbudowane sensory, które dostosowują tryb czyszczenia do stopnia nacisku głowicy na zęby.
Wspólną cechą wszystkich szczoteczek sonicznych jest tworzenie aktywnej piany, która pozwala rozprowadzić pastę do zębów po całej jamie ustnej oraz wiele różnych końcówek do wyboru, tak aby ze sprzętu mógł korzystać każdy. W zestawie może się znaleźć nawet czubek ortodontyczny – model rodzinny, który posiada taką głowicę, jest zalecany dla dzieci, które noszą na zębach aparat.
Jakie są zalety szczoteczki elektrycznej?
A co, jeśli chodzi o zalety szczoteczki elektrycznej? Tutaj też można wymienić dużo korzyści. Modele elektryczne są bardzo proste w użyciu i umożliwiają mycie zębów za pomocą wielu różnych technik. Wykonują one więcej ruchów niż ich manualny tradycyjny odpowiednik, dzięki czemu nie tylko dokładniej czyszczą, ale także pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Dodatkowo obrotowa głowica masuje dziąsła i dzięki temu – poprawia ich ukrwienie.
Komu szczególnie poleca się szczoteczkę elektryczną a komu soniczną?
Pierwsza szczoteczka elektryczna pojawiła się w 1939 roku w Szwajcarii, tymczasem pierwsze projekty modeli sonicznych ujrzały światło dzienne dopiero po roku 1990. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Soniczne szczoteczki do mycia zębów działają szybciej, są dokładniejsze i posiadają wiele udogodnień, takich jak np. wymienny lub podwójny koniec. Którą technologię wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie należy do prostych.
Zarówno tradycyjny model szczoteczki elektrycznej, jak i nowoczesne szczoteczki soniczne posiadają wiele zalet. Ich wspólne cechy to:
- przydatne wskaźniki – zarówno szczoteczki soniczne dla dzieci, jak i dla dorosłych można spokojnie polecać te szczoteczki wyposażone w timer oraz takie ze wbudowanym wskaźnikiem poziomu naładowania,
- wiele różnych trybów czyszczenia – od tradycyjnego, przez delikatny do wybielającego i masującego,
- wrażliwe sensory – czujniki monitorują siłę nacisku szczoteczki na zęby.
Wybór szczoteczki do zębów bardzo indywidualną kwestią – szczoteczkę soniczną można polecić osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach lub noszących aparat ortodontyczny. Można ją również wykorzystywać do tego, aby oczyszczać zęby u dzieci. Niestety modele soniczne nie są polecane w sytuacji, gdy szyjki zębowe są bardzo odsłonięte lub wystąpiła paradontoza.
Ze względu na to, że istnieje kilka rzadkich chorób uzębienia, które wykluczają możliwość użytkowania szczoteczek sonicznych, przed ich zakupem jest wskazana konsultacja u lekarza stomatologa. Tymczasem w przypadku szczoteczek elektrycznych pulsacyjno-rotacyjnych nie ma żadnych przeciwwskazań, by je stosować. Niezależnie od tego, czy ząb jest stały, czy mleczny, można ich bezpiecznie używać. Nawet jeśli szyjki zębowe są mocno odsłonięte.
Modele soniczne są droższe od elektrycznych. Ostateczna decyzja zależy więc nie tylko od preferencji, ale także budżetu. Dla osób, które szukają czegoś jeszcze bardziej nowoczesnego, dobrym rozwiązaniem może się okazać szczoteczka korzystająca z technologii 3D, czyli wykonująca ruch oscylacyjny, rotacyjny i pulsacyjny. Taki sprzęt rozbija skutecznie płytkę nazębną oraz wymiata i usuwa nagromadzony osad i inne zanieczyszczenia.
Znajdziesz w Morele
Irygatory do zębów - Szczoteczki soniczne Oclean - Szczoteczki magnetyczne - Szczoteczki soniczne Philips - Szczoteczki soniczne Oral-B
Komentarze (0)