Szelki do nauki chodzenia dla dziecka - które wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Maluchy zaczynają stawiać pierwsze kroki około dwunastego miesiąca życia. Jak wybrać szelki do nauki chodzenia?

W nauce chodzenia mogą pomóc pchacze, chodziki oraz specjalne szelki. Co na temat tych ostatnich sądzą rodzice, jak działają szelki do nauki chodzenia i czy warto w nie inwestować, czy może lepiej pozwolić dziecku samodzielnie postawić pierwsze kroki?

Szelki do nauki chodzenia - jak to działa?

Szelki najczęściej mocuje się w kroku i w pasie dziecka. Niektóre tego typu akcesoria mocuje się pod pachami lub zakłada na ramiona. Szelki mocowane w kroku i w pasie mają specjalny uchwyt, za który trzymają rodzice, natomiast do szelek mocowanych na ramionach i pod pachami podpina się specjalną smycz. Szelki w żaden sposób nie powinny ograniczać swobody ruchów malucha. Do ich głównych zadań należy:

  • pomoc w nauce chodzenia
  • pomoc w utrzymaniu równowagi przez dziecko
  • zabezpieczenie dziecka przed upadkiem

Oprócz tego, dzięki szelkom, rodzic może mieć wyprostowaną sylwetkę, ponieważ nie musi schylać się do dziecka. Rodzice zastanawiają się często od kiedy szelki do nauki? Tego typu akcesoriów można używać od 6go miesiąca życia. Niektóre szelki przeznaczone są dla dzieci od 8go miesiąca życia. Szelek można używać do około 14go-16go miesiąca życia.

Jakie szelki do nauki chodzenia wybrać?

Bardzo popularne są szelki zapinane w pasie i w kroku. Utrzymują one dziecko w bezpiecznej pozycji, pozwalając mu na naukę chodzenia. Szelki zapinane pod pachami i na ramionach często wykorzystywane są raczej do tego, aby mieć dziecko blisko siebie i rodzice przeważnie zapinają je dzieciom, które już samodzielnie chodzą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szelek? Przede wszystkim na ich rozmiar. Producenci zawsze podają dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są szelki. Niektóre modele dedykowane są dzieciom od 6go do 12go miesiąca życia, inne od 8go do 14go miesiąca. Producenci podają także maksymalną wagę dziecka. Zapinanie szelek cięższym dzieciom może wiązać się z ryzykiem podarcia szelek.

Jak założyć szelki do nauki chodzenia?

Założenie szelek jest bardzo proste. Przekłada się je w kroku malucha i zapina w pasie za pomocą klamerek. Szelki montowane pod pachami i na ramionach zakłada się jak plecak. Długość szelek można regulować. Szelki powinny być dokładnie przypięte do ciała dziecka, jednak nie powinny go uciskać ani krępować jego ruchów. Długość uchwytu i smyczy dostosowuje się do wysokości osoby dorosłej w sposób, który pozwoli na odciążenie jej kręgosłupa.

Szelki do nauki chodzenia - czy warto?

Na ten temat opinie są podzielone. Na forach jest bardzo dużo wpisów osób, które są przeciwne używaniu szelek do nauki chodzenia. Można też spotkać się z opiniami o korzystnym działaniu tego typu akcesoriów i z wpisami rodziców zadowolonych z efektów działania szelek. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, zaczyna czołgać się, raczkować i próbuje samodzielnie wstawać, to być może nie warto kupować mu szelek. Można również spróbować tego typu akcesoriów, jednak nie należy przesadzać z częstotliwością ich używania.  Szelki odciążają kręgosłup rodziców, ale z drugiej strony uniemożliwiają dziecku ćwiczenie umiejętności chroniących przed upadkiem, a to także jest część nauki samodzielnego chodzenia. Szelki mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy rodzic potrzebuje na chwilę przytrzymać dziecko przy sobie, czy to w domu, czy np. w centrum handlowym. Szelki do nauki chodzenia, jeśli będą używane z umiarem, nie zaszkodzą maluchowi. Zakup tego typu akcesoriów to kwestia zupełnie indywidualna.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.