Szkło hartowane na telefon - jak wybrać? Czy warto? Oto nasz poradnik

| 29 Komentarzy
Dostępne na rynku szkła hartowane skutecznie chronią ekrany telefonów przed zarysowaniami i pęknięciami. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Ekran telefonu bywa podatny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Nie wszystkie urządzenia posiadają fabryczne zabezpieczenia w postaci solidnego szkła (np. Gorilla Glass), choć warto podkreślić, że w wielu przypadkach nawet one nie zdołają uratować ekranu przed rozbiciem lub porysowaniem.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup szkła hartowanego na telefon. Wysokiej klasy szkło hartowane jest bardziej wytrzymałe od folii, dlatego ochroni telefon przed uszkodzeniami fizycznymi i zapewni najwyższy komfort obsługi. Hartowane szkło kierowane jest kierowane także do osób użytkujących swój sprzęt w trudnych warunkach. Zapewni również bezpieczne przechowywanie telefonu w torebkach czy też plecakach. Bez obawy o naruszenie ekranu przez ostre przedmioty.

Najczęściej wybierane szkło hartowane

Szkło hartowane na telefon – czy warto?

Spośród wszystkich akcesoriów do telefonów dostępnych na rynku, szkło hartowane jest jednym z najczęściej kupowanych. Decydują się na nie posiadacze zarówno smartfonów budżetowych, jak i urządzeń ze średniej oraz wysokiej półki cenowej. Szkło hartowane to bowiem pewny sposób na zabezpieczenie ekranu telefonu przed zarysowaniami i innymi uszczerbkami.

W dodatku, gdyby telefon upadł lub został czymś uderzony, szkło ma szansę zamortyzować uderzenie. Właśnie dlatego okaże się przydatne także podczas przenoszenia smartfona, na przykład w torbie, gdzie ekran może mieć kontakt z kluczami, portfelem, zamkiem lub innymi ostrymi elementami. Wtedy najłatwiej o drobne uszkodzenia mechaniczne.

Tego typu ochrona telefonu jest szczególnie polecana osobom, które mają już na swoim koncie wiele zbitych szybek i wyświetlaczy. Takie uszkodzenia mogą wpływać na estetykę sprzętu (charakterystyka pajęczynka na ekranie nie jest zbyt atrakcyjna) lub na jego funkcjonalność. W skrajnych przypadkach użytkowanie telefonu przestaje być możliwe. Wymiana ekranu w takich sytuacjach to koszt kilkuset złotych. Do tego dochodzi koszt wymiany. Biorąc więc pod uwagę możliwe straty finansowe, zakup szkła hartowanego na telefon wydaje się dobrym wyborem. Zwłaszcza że zapewnia dość łatwy montaż.

Szkło hartowane – jaka twardość? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Szkło hartowane jest kilkakrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła. Tego typu produkty mają zazwyczaj oznaczenie 9H wskazujące na to, że nie można ich zarysować ostrym narzędziem. Poszczególne informacje o stopniu zabezpieczenia szkieł hartowanych sprzedawcy porównują w skali twardości Mohsa, chociaż z reguły stosowana jest do określania twardości minerałów. Mówi o odporności na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie. Jaka twardość szkła będzie więc odpowiednia? Kwestię tę wyjaśnia poniższa tabela.

Kupując szkło hartowane, powinniśmy wziąć pod uwagę powyższą skalę i na tej podstawie wybrać model, który będzie bardziej solidny niż zwykłe szkło. Jak już zostało wspomniane, najczęściej spotykane jest szkło hartowane 9H, które zapewni pełną ochronę mechaniczną.

Nie jest to jednak jedyna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. Na rynku oferowane są zarówno hartowane szkła uniwersalne, jak i dedykowane. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z modelami, które powinny (przynajmniej teoretycznie) pasować do każdego sprzętu. Wystarczy jedynie dobrać szkło pod względem rozmiaru, a więc przekątnej ekranu, jaką jest w stanie pokryć. Czasem jednak pojawia się konieczność obcięcia szkła.

Pod tym względem lepiej sprawdza się dedykowane szkło hartowane. Jest ono bowiem dostosowywane do konkretnych modeli smartfonów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że aplikacja szybki do telefonu nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Warto wiedzieć!

Szkło hartowane na telefon powinno mieć twardość H8 lub H9, co oznacza, że jest to materiał niezwykle odporny na zarysowanie. Ich cena nie jest zbyt wysoka, dlatego zdecydowanie warto je kupić. Szkło hartowane to wręcz sprawa priorytetowa dla właścicieli flagowych modeli smartfonów renomowanych producentów.

Co wybrać - szkło hartowane na telefon czy folia?

Jeszcze do niedawna większość użytkowników wybierała niedrogie folie ochraniające wyświetlacz. Obecnie to szkło hartowane zyskuje coraz więcej zwolenników. Czym różnią się te materiały i który wybrać?

  • Folia na telefon - jej ogromną zaletą jest niska cena. Już za kilka złotych można kupić folię dedykowaną dla konkretnych urządzeń (posiadającą odpowiedni wymiar i wycięcia), choć z reguły lepszymi parametrami odznaczają się folie markowe, z nieco wyższej półki cenowej.

Czy mogą być lepsze, niż szkło hartowane? Niezaprzeczalnym atutem folii ochronnej na telefon jest jej minimalna grubość, jednak bardzo łatwo zniszczy je np. zwykłe szkło. W kwestii zabezpieczenia wyświetlacza, zdecydowanie lepiej postawić na szkło hartowane. Folia na telefon nie zapewni tak wysokiej ochrony. Okaże się dobrym wyborem wyłącznie do zabezpieczenia ekranu przed zarysowaniami, spowodowanymi na przykład kontaktem z ostrymi przedmiotami. Folia ochronna jest także mniej widoczna na ekranie, co dla niektórych osób może mieć znaczenie.

  • Szkło hartowane na telefon – to zupełnie inna jakość produktu. Szkło hartowane jest zauważalnie grubsze i sztywniejsze od folii. Jego montaż będzie łatwiejszy, a trwałość jeszcze lepsza. Minusem jest za to wyższa cena zakupu. Warto jednak zapłacić nieco więcej i wybrać dobrej jakości szkło hartowane z dodatkami ułatwiającymi montaż. Produkt ten odznacza się na ekranie, jednak z drugiej strony gwarantuje znacznie lepszą ochronę przed pęknięciami.

Szkło hartowane - czy konieczne?

Wielu klientów pyta, czy szkło hartowane zawsze jest konieczne. Nowsze telefony posiadają zazwyczaj ekrany z odpornego szkła Gorilla Glass (lub jego odpowiednika), których teoretycznie nie trzeba już w żaden dodatkowy sposób zabezpieczać. Jednak liczne modele wymagają zastosowania szkła hartowanego.

Dlaczego? Ponieważ nawet najlepiej zabezpieczony ekran może ulec uszkodzeniu – czy to podczas upadku czy też przez kontakt z ostrymi przedmiotami. Szkło pancerne znacząco zwiększa poziom ochrony, także dlatego, że wiele uderzeń bierze „na siebie”.

Szkło hartowane – wady i zalety

ZALETY

  • Jest solidne, niemal nie do zdarcia
  • Chroni ekran przed uszkodzeniami
  • Jest łatwe w montażu
  • Jest trwalsze niż folia
  • Szkło dobrej jakości nie ogranicza czułości ekranu
  • Szkło może posłużyć przez długi okres

WADY

  • To często kosztowne rozwiązanie
  • Szkło słabej jakości może pogarszać wyświetlanie obrazu
  • Niektóre modele utrudniają obsługę telefonu

Szkło hartowane to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć swój ekran. Należy jednak pamiętać, aby wybierać sprawdzone produkty. Źle dobrana szybka na telefon może utrudnić jego obsługę. Pogorszy także jego estetykę.

Co wybrać – szkło hartowane czy hybrydowe?

Na rynku dostępna jest również trzecia grupa produktów. Szkła hybrydowe stanowią właściwości szkieł hartowanych i folii ochronnych. Z jednej strony są więc odporne, a z drugiej bardzo elastyczne i cieńsze, dzięki czemu znacznie mniej rzucają się w oczy. Taka szybka do telefonu może być również ściągana i zakładana ponownie.

Problemem w tym przypadku jest jednak mniejsza dostępność, a także wyższa cena. Może się okazać, że do naszego telefonu nie pasuje żadne szkło hybrydowe dostępne w sklepie. Natomiast szkło hartowane znajdziemy w różnorodnych wariantach i cenach.

Szkło hartowane - polecane modele

Aby wybrać wysokiej jakości szkło hartowane, które będzie wytrzymalsze od zwykłego szkła, powinniśmy zwrócić uwagę na modele cieszące się popularnością i pozytywnymi opiniami klientów.

Oczywiście to nie jedyne produkty dostępne w szerokiej ofercie. Dziś niemal każdy smartfon posiada dedykowane szkło hartowane. Wiele przydatnych informacji zdobędziemy poprzez analizę opinii innych klientów. Polecane szyby hartowane są nie tylko najczęściej kupowane, ale również najlepiej oceniane.

Uwaga!

Osobną kategorię stanowi szkło hartowane na obiektyw aparatu. To doskonałe rozwiązanie dla smartfonów, w których aparat wyraźnie wystaje poza konstrukcję smartfona, przez co jest narażony na liczne zarysowania oraz poważne uszkodzenia. Właśnie wtedy warto sięgnąć po specjalne szkło hartowane, które również w tym przypadku jest solidniejsze od zwykłego szkła.

Szkło hartowane na telefon – jak założyć je poprawnie i na co trzeba uważać?

Montaż jest stosunkowo prosty. W zależności od tego, jakie szkło hartowane zostało zakupione, w zestawie mogą się znajdować akcesoria montażowe (ściereczki do czyszczenia i polerowania ekranu itp.). Jeśli w opakowaniu nie ma żadnych akcesoriów, nic straconego. Jak zainstalować szkło hartowane? Montaż powinien przebiegać następująco:

  • żeby szkło hartowane zainstalować bez większych problemów, ekran telefonu należy dokładnie oczyścić (załączonymi ściereczkami lub własnymi, najlepiej tkaninami do polerowania szkła, ekranów, okularów itp.) ze wszystkich zabrudzeń oraz wypolerować,
  • można użyć również powietrza sprężonego, by zdmuchnąć z ekranu wszystkie drobinki kurzu,
  • szkło hartowane należy przytrzymywać krawędziowo w otwartej dłoni. Szkło posiada folię zabezpieczającą, którą trzeba odkleić. Zazwyczaj służy do tego specjalny pasek - wystarczy za niego pociągnąć, by zdjąć folię,
  • szkło hartowane należy przykleić, cały czas uważając, by nie powstały żadne przesunięcia względem krawędzi i wycięć na przyciski,
  • jeśli szkło hartowane zostało prawidłowo ułożone na ekranie, należy je docisnąć.

Czynność ta jest dosyć prosta, lecz wymaga sporo precyzji. Warto więc poświecić na nią kilka chwil, by nie spieszyć się niepotrzebnie. Da nam to gwarancję, że szkło hartowane do telefonu będzie trzymało się w sposób odpowiedni.

 

Dowiedz się więcej

Najtańsze szkła hartowane na telefon mogą nie być wyposażone w akcesoria montażowe. W zestawach ze średniej i wyższej półki znajduje się specjalna ściereczka nasączona alkoholem oraz drugą, suchą, która służy do polerowania ekranu telefonu. Szkło hartowane z zestawem dodatków to zdecydowanie dużo lepszy wybór, który zapewni dłuższą ochronę.

Szkło hartowane – jak zdjąć je z telefonu?

W większości przypadków raz założone szkło hartowane posłuży użytkownikowi nawet tak długo, jak sam telefon, ale zdarzają się sytuacje, gdy ta warstwa ochronna wymaga demontażu. Na przykład po je intensywnym zarysowaniu lub uszkodzeniu. Szkło hartowane na telefon może zostać zdjęte, trzeba to jednak robić niezwykle ostrożnie.

Żeby zdjąć szkło hartowane z telefonu, należy je ostrożnie podważyć na krawędzi (najlepiej paznokciem) i odchylać do góry. Początkowo można natrafić na opór, ale po chwili, gdy powietrze zacznie dostawać się pod powierzchnię, szkło hartowane powinno się odkleić. Na telefonie mogą pozostać delikatne smugi po zdjęciu szkła, wystarczy wyczyścić je szmatką do polerowania ekranu telefonu.

Szkło hartowane – cena

Cena, jaką zapłacimy za szkło hartowane, uzależniona jest od skali twardości, wymiarów, telefonów, do których zostały przygotowane, a także od tego, czy do szkła został dołączony zestaw montażowy. Najtańsze modele zakupimy za kilka złotych, choć trzeba przyznać, że z ich wytrzymałością może być różnie. Zdecydowanie warto sięgnąć po solidne szkło hartowane.

Ile kosztuje szkło hartowane? Jeśli zależy nam na gwarancji jakości, powinniśmy decydować się na szkło hartowane w przedziale cenowym od 20-30 złotych. Natomiast najlepsze jakościowo szkło hartowane może kosztować ok. 100-200 złotych. Cena szkła hartowanego nie powinna być dla nas parametrem najważniejszym. Dołożenie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych w większości przypadków jest bowiem bardzo korzystne. Zwiększenie budżetu pozwala bowiem zdobyć produkt wytrzymalszy, zapewniający dłużą żywotność.

Oczywiście znaczenie ma także producent szkła hartowanego. A raczej jego renoma. Kupując szkiełko uznanej firmy, zyskujemy gwarancję odpowiedniej jakości wykonania. W sklepie znaleźć można szkło hartowane na telefon od takich producentów jak 3MK, MyScreen Protector, GSM City, PremiumGlass, Wozinsky, Mocolo, Qoltec, TelForceOne oraz Nilkin.

Szkło hartowane - podsumowanie

Korzyści, które może zaoferować dobre szkło hartowane, są wręcz nieocenione. Wspominaliśmy, że jest to materiał na tyle solidny, że wytrzymałością przewyższa zwykłe szkło. Jednak nie każde szkło hartowane sprawi, że uszkodzenia mechaniczne nie dotkną naszego wyświetlacza. Przy zakupie powinniśmy wybierać modele oferowane przez uznanych producentów. Za dobrej jakości szkło hartowane zapłacimy dużo więcej. Jest to jednak wydatek, na który warto się zdecydować.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Etui na telefon - Etui na telefon Guess

5,0
11 ocen
29 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (13)

Ogólnie te oznaczenia to jest bajka, ponieważ 9h powinno się zarysować jedynie ostrzem diamentowym, a ja takiego zdecydowanie nie nosze w kieszeni. Z kolei takie szkło z łatwością się rysuje (łatwiej niż szybka telefonu która 9h twardości nie ma).
W takim razie masz słabej jakości szkło. Mojego nie dało się zarysować niczym. Ponad pół roku noszenia w kieszeni i damskiej torebce razem z kluczami i innymi ostrymi przedmiotami i dopiero upadek na kostkę brukową je ruszył i popękała.
a ekran?
Podajcie markę szkła które warto kupić.Montaż samodzielny czy lepiej przejśc się do jakiegos serwisu?
Pytanie: czy szkło hartowane raz założone na ekran telefonu a następnie zdjęte można ponownie założyć, będzie trzymało się jeszcze ?
to zalezy jak dlugo tam jest przyklejone, jesli po prostu przy nakladaniu okazalo sie ze jest troche krzywo to mozna jeszcze probowac odkleic i poprawic. Jesli szklo zostalo "docisniete" to istnieje problem ze przy odrywaniu moze peknac, albo sie juz nie przykleic. Po dluzszym czasie nie ma co odklejac, chyba ze sie nowe montuje
nie
nie tak dobrze jak na poczartku, ale bedzie sie trzymac i normalnie bedzie dalo sie uzytkowac
Ja zalozylam ale krzywo odleilam przykleilam i jeszcze raz bo znowu krzywo i ladnie sie trzyma :)
jak źle nałożysz czyścisz ekran alkoholem i nakładasz znowu i bedzie git.
No bez przesady, hartowane szkło jest świetne, ale nie aż tak odporne żeby nie trzeba go było w ogóle wymieniać. Faktycznie rysami nie trzeba się przejmować, dotyk działa elegancko (palec płynniej przesuwa się niż po np. folii ochronnej) łatwo również ścierać odciski palców i inne ślady użytkowania które i tak są tutaj mało widoczne. Zwróćmy też uwagę na przejrzystość, w przeciwieństwie do folii zachowujemy grubo ponad 90% jakości obrazu. Aha i montaż dużo łatwiejszy, nie zostają bąbelki powietrza.

Jednak upadek czy porządne uderzenie mogą i prawdopodobnie spowodują odpryski i/lub pęknięcia. Mi średnio rok wytrzymuje. A kiedy już się zbija to wymiana kosztuje jedynie ~20zł, ekran pozostaje bez szwanku.

PS. Polecam przyjrzeć się matowym wersją szkła, które dopiero wchodzą na rynek. Świetnie wyglądają, są odporne na zabrudzenia i antyrefleksyjne :)
Osobiście bardziej od szkła hartowanego preferuję płynną ochronę ekranu, czyli tzw. liquid do telefonów. Jest to stosunkowo nowa rzecz, szczególnie na polskim rynku, ja stosuję taki płyn już od roku i jestem bardzo zadowolony. W przeciwieństwie do szkła taki płyn, szczególnie cenionej marki (np. Wowofixit, który posiada certyfikat TUV, zapewniający twardość ekranu do 9H) daje mi pełen komfort użytkowania i spokój, że z moim telefonem będzie wszystko wporzadku. Lepiej to także wygląda cenowo, jak i w aspekcie samego nakładania go na telefon.
UWAGA UWAGA PRZESTRZEGAM PRZED SZŁEM ZA 100 zł X-One SZKŁO HARTOWANE 3D Gorilla


Szkło samo od siebie odpada !! Sprawdzone na 3 telefonach max 3-4 dni wytrzymuje!
Może po prostu nie umie, pan tego szkła zakładać, a raz źle założone szkło bez użycia alkoholu, (etylowego?) później ciężko drugi raz nałożyć.
Interpunkcja lvl: jestę polakię piszę, poprawnie

Jaki sens jest zakładać takie szkło np. na gorilla glass 3? To tak jakby na buty narciarskie zakładać dodatkowo ochraniacze na kostki, ni to ładne, ni praktyczne, za to zupełnie niepotrzebne.
Skoro gorilla Glass 4 to dla czego się rysuje od byle czego?? Przy uderzeniu w rant to już jest godzilla-;))
mój były miał nowy telefon z gorilla glass ktoś próbował go okraść i wytrącił mu telefon z ręki(po kilku dniach od zakupu) ekran cały zmiażdżony. naprawdę te gorilla glass jest taaaakie poooomoooocneeee.
Moglibyście podać jakiś ranking tych szkieł czy cokolwiek, które faktycznie są dobre i dobrze działają. miałam już dużo szkieł na różnych telefonach(zakładanych za kupę kasy w profesjonalnych punktach) i każde PĘKA po tygodniu do miesiąca. KAŻDE. i to jest wkurzające. najlepsze jest to że nie pęka od uderzenia, o nie - telefon sobie leży spokojnie w nocy przy moim łóżku, nic i nikt go nie dotyka a rano ma PĘKNIĘCIE PRZEZ CAŁE SZKŁO. prawdopodobnie od zmiany temperatury czy ciśnienia. tak czy siak jest to.... bardzo wkurzające, weszłam tu żeby ktoś mi pomógł wybrać takie szkło które nie pęknie, bo mam dość wyrzucania pieniędzy w błoto, ale jak zawsze znikąd pomocy. może powinnam sobie po prostu te szkła darować i kupić zwykłą folię.
Nie wiem jakich firm szkła kupujesz i ile za nie płacisz, ale ja już trzykrotnie naklejałem szkła hartowane (na Galaxy S6, HTC One M7 i Moto X Style) o twardości H9 takich firm jak Belkin czy Nillkin i nigdy nie miałem z nimi jakichkolwiek problemów (użytkuję je od ponad 3 lat). Folii nie można w ogóle porównać do jakości szkła hartowanego. No chyba, że kupisz jakieś gónwo za kilka złotych na allegro, bo żal tobie wydać 30-50 zł na dobre szkło.
Ja uważam, że niezależnie czy telefon ma Gorilla Glass czy nie to i tak warto zabezpieczyć ekran. Lepiej wydac nawet te 100 zł i zabezpieczyć ekran telefonu za 3000 zł. Do komentarzy powyżej - ja kiedyś kupiłem zwykłe szkło na Samsunga Galaxy i miałem już na starcie masę pęcherzyków, szkło nie do końca pasowało do telefonu i po jednym upadku całe popękało. Od kliku miesięcy masz szkło na iPhone 6s Diamond Glass od MyScreenProtector i naprawdę bez porównania. Bardzo prosty montaż, szkło chroni ekran, nie przeszkadza mi, po kilku upadkach szkło dalej całe. Więc jak ktoś szuka dobrego szkła to mogę polecić z tej firmy. Widziałem, że mają też folie ochronne w ofercie, ale nie miałem okazji jeszcze testowac, bo cały czas ma szkło na telefonie.
skala twardości folii i szkiełek na ekrany to nie jest skala Mohsa, tylko skala TWARDOŚCI GRAFITU OŁÓWKA. 9H nie oznacza twardości 9 w skali Mohsa.
Brawo! Jeden kumaty :-) Ale rzeczywiście oznaczenie H przywodzi na myśl skalę Mohsa. Myślę, że szkło hartowane 9H odpowiada mniej więcej 6 w skali Mohsa - np. szkło Hardlex w Seiko.
Ponoć nie ma głupich pytań, więc zadam swoje - czy ogólnodostępne w różnych sklepach szkło hartowane o twardości H9 może się połamać w palcach? Bo zastanawiam się czy kupiłem jakieś dziadostwo, czy skuteczność takiego szkła widać dopiero po nałożeniu na smartfona. I czy przypadkiem nie jest tak, że to co kupujemy nie jest wcale o twardości H9, a jest to zwykły chwyt marketingowy.
Szkło jest odporne na zarysowania ale nie na wyginanie. wystarczy lekkie wygięcie i pęknie. Sam tak zniszczyłem jedno przez przypadek. Nałożone na ekran ma zapewnioną sztywność, więc nie pęknie.
Są szkła hybrydowe - połączenie folii ze szkłem. Te można wyginać trochę bardziej. Ale już nie są takie twarde niestety.
Za to są zwykle o połowę cieńsze...
Nakleiłem ostatnio szkło hartowane 9H za kilka złoty z allegro na Galaxy J5 2016. Zauważyłem po tym dziwne ziarno na włączonym ekranie. Mam też szkło z aliexpress na smartfonie też z amoledem ale z ekranem FHD i nie widać takiego dziwnego efektu. Czy to wina mniejszej rozdzielczości, czy te szkło na J5 jest do niczego ?
czy zalozenie szkl moze wplywac na zasieg w telefonie? zawsze mialam zasieg na wsi, po zalozeniu szkla nie mam tam zasiegu ?
Niestety, autor artykułu nie miał nigdy szkła hartowanego w ręce. Twardość Mohsa nie ma nic wspólnego z tym współczynnikiem odnośnie "szkła hartowanego". Nóż tapicerski jest w stanie zarysować prawie każde szkło na telefon, a ostrze diamentowe tnie to badziewie jak i telefon na dwie części. Pozdrawiam autora....
Ja jestem zwolennikiem szkieł hartowanych. Od pewnego czasu używam szkła firmy MYSCREEN PROTECTOR ponieważ jest idealnie dopasowane do mojego S8+. Szkło wygląda estetycznie a dodatkowo bardzo solidnie zabezpiecza ekran telefonu.
Specjalista Morele | 01:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.