Szkło wodne – jak wybrać? Malowanie betonu szkłem wodnym

| 0 Komentarzy
Szkło wodne – co powinieneś o nim wiedzieć? Jak wygląda malowanie betonu szkłem wodnym?

Szkło wodne jest jednym z najstarszych tak zaawansowanych preparatów wykorzystywanych w budownictwie. Pochodzi ze starożytnego Egiptu i po upadku tamtejszej cywilizacji przez tysiąclecia nikt nie znalazł dla niego zastosowania. Obecnie mnożą się one bardzo szybko, a wraz z nimi liczba dostępnych typów szkła wodnego oraz problemy z wyborem tego właściwego w danym zastosowaniu. Co to jest szkło wodne? Jak działa? Które szkło wodne wybrać? Sprawdź zastosowanie tej mieszaniny!

Co to jest szkło wodne? Rodzaje

Szkło wodne to dość specyficzna zarówno pod względem chemicznym, jak i fizycznym mieszanina, której najważniejszym składnikiem są rozpuszczalne w wodzie krzemiany metali, na przykład sodu lub potasu, a znacznie rzadziej i w specyficznych zastosowaniach także rubidu, litu czy amonu. W gospodarstwie domowym przydają się jednak przede wszystkim wodne szkła sodowe lub potasowe.

Jak działa i do czego służy szkło wodne?

Nie do końca poznana jest struktura szkła wodnego, dlatego odpowiedź na pytanie o to, jak ono działa, jest jedynie ogólnikowa: otóż z roztworu, w którym zawieszone są cząsteczki krzemianów, odparowuje woda. Na powierzchni pozostaje jedynie niezbyt gruba warstwa zestalonych krzemianów metali. Jest ona całkowicie wodoszczelna, charakteryzuje się dużą twardością i umiarkowaną przezroczystością (choć to akurat zależy od gatunku szkła oraz grubości warstwy). W pewnym przybliżeniu odpowiada to właściwościom zwyczajnego szkła.

Szkło wodne – zastosowanie

Szkło wodne ma wiele zastosowań. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

  • W czasie wysychania szkło wodne może łączyć różne materiały – bywa więc wykorzystywane jako składnik klejów albo samo może posłużyć np. za spoinę do płytek ceramicznych.
  • Szkło wodne jako roztwór ma dość dobre właściwości penetrujące, dlatego impregnować nim można drewno, tkaniny, materiały drewnopodobne i nie tylko.
  • W składzie szkła wodnego nie ma rozpuszczalników, a jedynie krzemiany i cząsteczki tlenku metalu. Po zastygnięciu masa jest całkowicie ogniotrwała.
  • Zastygając, szkło wodne zamyka pory, więc powstaje warstwa całkowicie nieprzepuszczalna dla wody, bardzo słabo przepuszczająca także parę wodną i inne gazy.
  • W niewielkich ilościach szkło wodne bywa wykorzystywane jako spoiwo do pękniętego szkła czy porcelany.

Szkło wodne – jak stosować?

Szkło wodne nakłada się najczęściej pędzlem dobranym rozmiarowo do powierzchni, która ma być pokryta. Trzeba pamiętać, że płynne szkło wodne działa drażniąco na skórę, więc należy zawsze nakładać je w rękawicach ochronnych.

Jako samodzielną spoinę lub impregnat nakłada się szkło wodne w dobrze wentylowanych pomieszczeniach warstwą o niezbyt dużej grubości. Nakładać należy tylko na dobrze wysuszone, oczyszczone i odtłuszczone powierzchnie. Jako dodatek do innych zapraw najlepiej stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Szkło wodne – częste pytania

  • Jakie szkło wodne do betonu wybrać? Podobnie jak do znakomitej większości innych prac, również do impregnacji betonu stosuje się najczęściej szkło wodne sodowe. Jest ono najłatwiej dostępne, a jeśli chodzi o właściwości ochronne, nie różni się od szkła potasowego.
  • Jaka jest jedna z kluczowych zalet szkła wodnego? Tutaj warto wymienić choćby jego właściwości antykorozyjne. Przeciwdziała pojawianiu się rdzy, a co najważniejsze – dobrze wpływa również na powierzchnie już dotknięte tym niepożądanym procesem.
  • Czy szkło wodne jest szkodliwe? W postaci płynnej działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, należy także unikać kontaktu mieszaniny z oczami. Po wysuszeniu warstwa szkła wodnego pozostaje w normalnych warunkach całkowicie bierna chemicznie, nie uwalnia żadnych toksycznych związków ani się nie rozpuszcza w wodzie, dlatego może być stosowane także do uszczelniania punktów poboru wody oraz w miejscach mających bezpośredni kontakt z żywnością.
  • Czy szkło wodne można malować? Jeśli na powierzchni ściany lub innej powierzchni utworzyła się gładka warstwa po zaschnięciu szkła wodnego, będzie ona niemal niemożliwa do pomalowania. Wprawdzie są na rynku dostępne preparaty do gruntowania szkła wodnego na jego bazie, są też dostępne farby, które wykazują przyczepność wyższą niż zerowa, jednak nawet po dobrym zagruntowaniu i uprzednim zmatowieniu powierzchni szkło wodne maluje się fatalnie i nie zapewnia właściwej przyczepności. Jeśli jednak nałożona warstwa była na tyle cienka, że do skrystalizowania szkła doszło wyłącznie pod powierzchnią, wówczas dwukrotne gruntowanie i użycie farb na bazie szkła wodnego powinno pozwolić na osiągnięcie dobrego efektu, niemniej nie zaleca się malowania szkła wodnego.
  • Czy szkło wodne jest palne? Nie, szkło wodne w żadnej postaci nie jest palne. Nie pali się ani w postaci płynu, ani tym bardziej po zaschnięciu, dlatego wykorzystuje się je do wykonywania ogniochronnych wykończeń drewna.
  • Czy szkło wodne jest toksyczne? Po zaschnięciu szkło wodne w normalnych warunkach niemal nie rozpuszcza się w wodzie (proces ten jest długotrwały i nie zachodzi intensywnie). Choć ewentualnie uwolnione związki teoretycznie są szkodliwe, jest ich zbyt mało, aby mówić o toksyczności. Jeśli jednak szkło wodne zostało położone na powierzchnię w niewłaściwy sposób, może dojść do szybszego uwalniania związków do wody, niemniej nie powinno dojść do skażenia toksycznego.
  • Jakie szkło wodne najlepsze? Najbardziej uniwersalne jest szkło wodne sodowe. Czy jest ono najlepsze? Teoretycznie do niektórych zastosowań lepsze jest szkło wodne potasowe, jednak jest ono trudniej dostępne i droższe. Warto wspomnieć, że podstawowym powodem, dla którego szkło wodne nie zdaje egzaminu, jest zwykle niewłaściwa aplikacja, a nie dobór złego gatunku preparatu, dlatego należy poszukiwać jedynie szkła wodnego o dużej czystości.
  • Ile kosztuje szkło wodne? Koszt szkła wodnego nie jest zbyt duży. Za litr tej mieszaniny możesz zapłacić już około 10 złotych. Zwykle im większa butelka, tym niższej ceny powinieneś się spodziewać. Bez problemu znajdziesz szkło wodne sodowe w przedziale od 30 do 40 złotych. Możesz liczyć także na o wiele tańsze odpowiedniki.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Chemia budowlana - Pędzle - Farby i lakiery

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.