Szlifierka - jak wybrać? Która szlifierka jest najlepsza?
Spis treści:
Przed jej zakupem warto zastanowić się, jakie są jej rodzaje oraz na co zwrócić uwagę, by jak najlepiej spełniła swoje zadanie.
Co to jest szlifierka?
Szlifierka, niezależnie czy jest wykorzystywana do zadań profesjonalnych czy amatorskich, obrabia różnego rodzaju materiały, które wcześniej zostały już obrobione innymi narzędziami. Innymi słowy, szlifierka nadaje ostateczny kształt powierzchni. Szlifowany materiał jest gładki, a sama obróbka jest bardzo dokładna.
Jaka szlifierka - rodzaje
Szlifierki można podzielić następująco:
Przy zakupie szlifierki warto również dobrać odpowiednie tarcze. Ogólny podział dzieli je na dwie grupy: do cięcia oraz szlifowania. Można wyróżnić również tarcze ze względu na rodzaj obrabianego materiału. W sprzedaży znajdują się cztery rodzaje:
- tarcze do kamienia
- tarcze do metalu
- tarcze do stali
- tarcze diamentowe – przeznaczone do cięcia twardych materiałów takich jak kostka brukowa czy ceramika.
Na co zwrócić uwagę?
Niektóre parametry szlifierki są ściśle powiązane z jej rodzajem, co zostało uwzględnione poniżej.
Szlifierka oscylacyjna
Wymiar stopy
Od niego zależy, jak szybko uda się wyszlifować daną powierzchnię. Teoretycznie, im jest ona większa, tym mniej czasu jest potrzebne do zakończenia obróbki. Należy jednak pamiętać, że przy małych powierzchniach, lepiej wybrać mniejszą stopę, która pozwoli na bardziej precyzyjne szlifowanie trudniej dostępnych miejsc.
Liczba oscylacji
Im wyższa wartość, tym szlifierka wydajniej pracuje. W specyfikacji podaje się ją jako liczba oscylacji na minutę.
Szlifierka mimośrodowa
Mimośrodowość
Jest to parametr, który ma duży wpływ na wydajność szlifierki (stąd też nazwa) i oznacza odchylenie ruchu stopy od punktu obrotu. Im wyższa wartość, tym lepiej pracuje urządzenie.
Średnica tarczy
Jest to kolejny element parametr, który w dużym stopniu wpływa na działanie szlifierki.
Liczba oscylacji
Podobnie jak w przypadku szlifierki oscylacyjnej, im wyższa liczba oscylacji, tym dokładniej pracuje urządzenie.
Szlifierka kątowa
Średnica tarczy
Wpływa na efektywność pracy. Większe tarcze wykorzystuje się w warsztatach i pracach budowlanych. Te o średnicy 115 mm sprawdzą się przede wszystkim w drobnych pracach domowych.
Polecane szlifierki
Szlifierka typu delta
Średnia oscylacji
Wartość podawana jest w milimetrach i waha się w przedziale 1 a 2 mm. Im wyższa, tym mocniej wychylana jest stopa, a tym samym szlifierka pracuje wydajniej.
Szlifierka taśmowa
Prędkość przesuwu
Im wyższa prędkość, tym szybciej i dokładniej jest szlifowana powierzchnia. W zależności od modeli, prędkość może wynosić od 200 do 420 m.
Wymiar taśmy
Wymiar taśmy wpływa na szybkość i dokładność szlifowania. Ale uwaga! Im większy rozmiar, tym szybsze jest szlifowanie, ale jednocześnie zmniejsza się jego dokładność.
Oprócz powyższych parametrów, część z nich jest wspólna dla wszystkich (lub większości) szlifierek.
Moc
Im wyższa moc, tym urządzenie lepiej poradzi sobie z twardszym i bardziej wymagającym materiałem. Dzięki temu mogą pracować dłużej pod większym obciążeniem bez przegrzania. Szlifierki, których silnik ma moc do 1000 W nadają się przede wszystkim do lekkich prac, powyżej 1400 sprawdzą się przy pracy krótkotrwałej, ale pod dużym obciążeniem.
Napęd
Szlifierki można również podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego napędu:
- szlifierki pneumatyczne – działają po podłączeniu do instalacji sprężonego powierza. Dzięki temu są mniej awaryjne, a także bezpieczniejsze.
- szlifierki elektryczne – cechuje je większa uniwersalność, gdyż można podłączyć je do dowolnego gniazdka. W przeciwieństwie do szlifierek pneumatycznycg emitują niższy poziom hałasu.
- szlifierki hydrauliczne – do działania wykorzystywana jest pompa wodna o stałej wydajności.
Dodatkowe opcje
- system odsysania pyłu – dzięki temu praca jest czystsza, a sam pył zbierany jest do specjalnego worka, dzięki czemu nie przeszkadza przy dalszym szlifowaniu i nie zanieczyszcza powierzchni.
- system regulacji prędkości – pozwala dostosować prędkość do rodzaju szlifowanej powierzchni.
- system antywibracyjny – zapobiega nadmiernemu generowaniu wibracji, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę użytkownika.
Szlifierki profesjonalne
Oprócz szlifierek wykorzystywanych w pracach budowlanych czy remontowych, duża część z nich to maszyny sporych rozmiarów używane w przemyśle lub zastosowaniach profesjonalnych. Wyróżnia się ich kilka rodzajów:
- szlifierki do wałków – w tej grupie wyróżnia się dwie kategorie:
- a) kłowe – służą do zewnętrznego obrabiania wałków osadzonych na końcówce (kłach) wrzeciona.
- b) bezkłowe – charakteryzują się dużą wydajnością pracy, ale i sztywnym oparciem dla szlifowanego przedmiotu. Ich działanie opiera się na wprawianiu w ruch wałka przez ściernicę roboczą i jednoczesnym hamowaniu za pomocą tarczy posuwnej. Do szlifierek bezkłowych zalicza się urządzenia obwodowe oraz czołowe.
- szlifierki do otworów – jak sama nazwa wskazuje pozwalają wykończyć obróbkę otworów z dokładnością nawet do 1-2 µm.
- docierarki – ich zadanie polega na docieraniu wcześniej obrobionych niewielkich przedmiotów. Docierarki dzielą się na jednotarczowe i dwutarczowe.
Szlifierka a polerka
Materiał można poddać dwóm procesom, by uzyskać gładką, błyszczącą powierzchnię. Wpierw materiał poddawany jest szlifowaniu, by uzyskać płaską powierzchnię i ostateczny kształt. Do tego celu używa się odpowiednio dobranych szlifierek. Drugi etap nadaje ostateczną gładkość oraz połysk. Zamiast tarcz czy taśm używa się miękkich materiałów jak filc czy gąbka. Każdy etap może być realizowany za pomocą dwóch różnych narzędzi: szlifierki i polerki. Można również zakupić tzw. szlifierko-polerki, które pozwalają połączyć obie czynności.
Jakiego producenta szlifierkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie szlifierki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze? Najpopularniejsze są m.in. szlifierki Makita, Bosch, Hitachi, DEWALT, Dedra, Pansam, Einhell, Stayer oraz szlifierki Black&Decker. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze szlifierki. Niektóre serie szlifierek są lepszej jakości inne gorszej. Sprawdź ranking szlifierek w sklepie, aby łatwiej wybrać dobrą szlifierkę.
Znajdziesz w Morele
Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki
Komentarze (0)