Jaką szlifierkę kątową wybrać, jaka będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Szlifierka jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi w domu. Jej szerokie zastosowanie ułatwia wiele domowych prac.

Szlifierki kątowe to uniwersalne narzędzia. Dzięki nim możemy między innymi ciąć, szlifować i polerować różne materiały. Jaką szlifierką kątową wybrać?

Zastosowanie szlifierki kątowej

Wszystko zależy od tego, do czego potrzebna Ci będzie dana szlifierka. Jeśli potrzebujesz jej do niewielkich powierzchni lub lżejszych materiałów, możesz wybrać produkt o mniejszej mocy. Jeśli wśród materiałów znajdzie się beton, metal, a nawet kostka brukowa, należy zaopatrzyć się w sprzęt o większej mocy i specjalistycznej tarczy, która będzie odpowiednia dla cięższych zadań.

Korzystając ze szlifierki kątowej, pamiętaj jednocześnie o swoim bezpieczeństwie. Jest to bowiem stosunkowo niebezpieczne narzędzie. Pomoże Ci ono zarówno ciąć, jak i szlifować czy polerować różnego rodzaju materiały i powierzchnie. Tego rodzaj sprzęt przyda się do domu i do warsztatu. W przypadku opcji pierwszej, gdy jesteś zainteresowany kupnem szlifierki do użytku personalnego, nie musisz skupiać się na wysokiej mocy urządzenia i jego większej powierzchni, ponieważ takie cechy posiadają szlifierki dla profesjonalistów. Tego typu narzędzia nadają się m.in. do oczyszczania metalu z rdzy, do polerowania – jeśli mają odpowiednią końcówkę.

Szlifierkę kątową głównie możesz wykorzystać do szlifowania i przecinania twardych powierzchni, takich jak beton, ceramika czy metal. Jeśli interesuje Cię gładka powierzchnia, to taki efekt możesz uzyskać w szybki sposób. Oprócz tego możesz ją wykorzystywać także do cięcia wszelkich powierzchni, zarówno dużych i twardych, jak i np. elementy zbrojenia, kostkę brukową czy małych, np. wystających elementów. Przydaje się zarówno przy aucie, jak i podczas prac, które wykonujesz wokół domu i ogrodu. W wielu przypadkach użycie tego elektronarzędzia będzie przydatne. Zeszlifuje korozję z danego elementu, przytępi metalowe ostrza lub tylko je skróci. Szlifierka kątowa ma naprawdę dużo zastosowań.

Jaką moc szlifierki kątowej wybrać?

Zwróć uwagę, jak dużo modeli i firm jest do wyboru, na przykład szlifierka Metabo i szlifierka Einhell. Szeroki wybór jest spowodowany wszechstronnością tego elektronarzędzia. Dzięki temu znajdziesz szlifierkę odpowiednią dla Ciebie i przystosowaną do Twoich potrzeb. Wystarczy, że dobrze dobierzesz parametry, których ogólny podział dzieli się na użycie amatorskie, do robót przydomowych, profesjonalnych, warsztatowych.

Wybór mocy szlifierki zależy od tego, jakie prace chcesz wykonywać. Jest to zdecydowanie jeden z głównych parametrów, na którym musisz się skupić. Główna zasada jednak pozostaje taka sama – im wyższa moc, tym twardsze i grubsze materiały możesz ciąć lub obrabiać. Trudne i długie prace wymagają dużej ilości mocy, natomiast szlifierki wykorzystywane przy pracach lekkich, domowych potrzebują tej mocy mniej. Przedział 600-1000 W będzie wystarczający, ponieważ przy tego typu amatorskich pracach, materiały najczęściej są cienkie, a co za tym idzie – potrzebują mniej zasilania. Wyższe moce przeznaczone są do prac profesjonalnych, czyli praktycznie do wszystkiego, od cięcia materiałów typu drewno i metal, po polerowanie, wygładzanie i dokładne szlifowanie. Napięcie 18 V, lub większe, posiada natomiast akumulatorowa szlifierka kątowa. Adekwatnie do mocy rośnie również cena danego produktu. Im większa jest moc, tym droższe będzie narzędzie. Oczywiście koszt odnosi się również do pozostałych funkcji, jakie oferuje produkt. Dodatkowo przy większej mocy, szlifierka będzie mogła pracować dłużej pod wyższym obciążeniem.

Czasami ciężko określić jakie prace będą wykonywane w przyszłości i jaka moc urządzenia wtedy będzie potrzebna. Może okazać się, że moc zakupionego narzędzia nie zostanie w pełni wykorzystana. Pamiętaj, że kupienie szlifierki o słabszej mocy, nie jest jednoznaczne z tym, że jest to gorszy sprzęt. Szczególnie będzie przydatny w mieszkaniu, gdzie spokojnie poradzi sobie z lżejszymi materiałami.

Polecane modele szlifierek kątowych

Sposób zasilania szlifierki kątowej – akumulatorowa czy elektryczna?

Jeśli chodzi o sposób zasilania szlifierki, to są dwie opcje. Pierwsza z nich to zasilanie akumulatorowe. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ podczas pracy nie ogranicza Cię żaden kabel. Akumulatorowa szlifierka kątowa zapewnia większą poręczność i mobilność, jednak tylko przy dużej pojemności może zapewnić długą i wydajną pracę. Nie musisz przejmować się brakiem gniazdka w pobliżu. Jednak szlifierka jest narzędziem, które potrzebuje dużo mocy, zwłaszcza gdy chodzi o cięcie twardych materiałów, wtedy sama moc z akumulatorów może nie być wystarczająca. Dochodzi do tego również ciężar takiej baterii, którą w przyszłości trzeba będzie wymienić na nową, o dużej wydajności. W przypadku narzędzi do okazjonalnego użytku nie ma sensu, abyś kupował szlifierkę na baterie, szczególnie jeśli będzie to jedyne w Twoim domu narzędzie bezprzewodowe.

Druga opcja zasilania, to zasilanie sieciowe. Sieciowa szlifierka kątowa jest tańszym rozwiązaniem. Takim narzędziem najczęściej pracuje się stacjonarnie, dlatego zasilanie sieciowe nie powinno stanowić problemu. Dodatkowo zapewnia stałą, nieprzerwaną pracę i dostęp do takiej samej mocy. Decydując się na taką opcję, musisz pamiętać, żeby kabel był oddalony od miejsca cięcia. Ważne jest również zwijanie go po skończonej pracy. Zainwestowanie w przedłużacz również będzie właściwą decyzją. Regulowana prędkość obrotowa, w którą wyposażone są niektóre modele, gwarantuje pracę bez wytwarzania intensywnego kurzu. Dodatkowo przy wyborze szlifierki, poza mocą i wielkością, zwrócić uwagę na łatwość obsługi i funkcjonalność danego modelu, czy nadaje się on bardziej do drewna, czy do lekkich prac mieszkaniowych. W rankingu najlepszych znajduje się szlifierka kątowa Graphite.

Jaką tarcze do szlifierki kątowej wybrać?

Przed zakupem poświęć trochę czasu na znalezienie ważnych informacji, które przydadzą Ci się przy doborze właściwego urządzenia. Podczas wybierania szlifierki kątowej, ważna jest również średnica tarczy. Końcówka może mieć różne wymiary i jest to jeden z głównych czynników, który wpływa na efektywność pracy. Najpopularniejszym rozmiarem jest 125 mm i jest to optymalny rozmiar do cięcia. Producenci przyjęli te wymiary za standardowe, z tego powodu są najtańsze. Zbliżone wymiary to: 115/150 mm. Takie tarcze idealnie pasują do małych, jednoręcznych szlifierek. Dwuręczne szlifierki potrzebują większej średnicy, takiej jak 180 mm lub nawet 230 mm. Jednak i przy tym wyborze zwróć najpierw uwagę na swoje potrzeby. Mniejsze szlifierki z reguły wystarczają do samodzielnego wykonywania większości robót w domu. Natomiast w przypadku cięcia grubszych elementów, lepszy będzie zakup większej szlifierki – dwuręcznej.

Wszystkie narzędzia muszą być przystosowane do pracy na wysokich obrotach. Może to być od 6500 do 11 000 obr./min, wszystko jest zależnie od średnicy tarczy. Użycie niewłaściwego wyposażenia grozi jego rozerwaniem, a tym samym może doprowadzić do zranienia osoby korzystającej ze sprzętu. Musisz również sprawdzić grubość tarcz i informację o ich zastosowaniu. Tarcze przeznaczone do cięcia mieszczą się w przedziale od 1 mm do 3 mm, a grubość do szlifowania wynosi około 5 mm. Różne tarcze zależą także od materiału, który będziesz ciął.

Dodatkowe funkcjonalności szlifierek kątowych

Z dodatkowych funkcji warto zwrócić uwagę na typ wyłącznika, którego są dwa rodzaje – suwakowy i łopatkowy. Pierwszy z nich, suwakowy, to podstawowy wariant. W trakcie pracy jest możliwość włączenia szlifierki i pracy bez konieczności ciągłego trzymania palca na włączniku. Dobrą funkcją jest także tłumienie drgań, dzięki czemu nadgarstek jest mniej obciążony. Pozostałe, dodatkowe funkcje wpływają znacząco na Twoje bezpieczeństwo. A co za tym idzie – na zwiększony komfort pracy. Jednym z aspektów, na który warto zwrócić uwagę, jest regulowana prędkość obrotowa i system antywibracyjny – poprzez ograniczenie drgania, będziesz zdolny do dłuższej pracy. Dodatkowo dochodzą do niego takie funkcje jak blokada rozruchu i system łagodnego startu, który eliminuje szarpnięcie zaraz po włączeniu narzędzia.

Istotna jest również osłona tarczy, która chroni użytkownika przed odpryskami oraz gadżety, takie jak walizka. Jest ona przydatna, ponieważ szlifierki są delikatne i łatwo je uszkodzić, zwłaszcza podczas transportu. Jeśli zdecydujesz się na urządzenia o zastosowaniu profesjonalnym, musisz liczyć się ze zwiększonymi kosztami. Łączy się to również z dodatkowymi, wymienionymi wcześniej funkcjami i udogodnieniami, za które warto dopłacić, zwłaszcza jeśli będziesz często korzystać ze szlifierki.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.