Szpachla do drewna - jaką wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Szpachlówka do drewna pozwala wypełniać ubytki, ale także stanowi dodatek przed nakładaniem powłok lakierniczych.

Jednocześnie jednak należy pamiętać, że w pełni funkcjonalne wypełnienie można uzyskać tylko dzięki prawidłowo dobranej masie szpachlowej.

Podstawowe kryteria wyboru

  • Jeśli szpachla jest opisana jako szpachla do drewna sosnowego, bukowego lub jesionu, to należy stosować ją do określonego gatunku drewna. Najpewniej jest nie tylko dostosowana pod względem estetycznym (zbliżony kolor), ale także technicznym (podobna gęstość i twardość).
  • Szpachla do drewna biała jest rozwiązaniem uniwersalnym. W praktyce kolor może być nie tylko biały, ale także écru lub beżowy, natomiast określenie „biała” wywodzi się od koloru podstawowego składnika bazy. Szpachle tego typu cechują się dobrą przyczepnością, ale ze względu na estetykę najczęściej stosowane są wyłącznie jako warstwa podkładowa przed malowaniem.
  • Szpachla do drewna bezbarwna służy do wypełniania niewielkich ubytków lub szpar na łączeniach. Jest najczęściej lekko matowa, trwała i stosunkowo łatwa do nałożenia, należy jednak pamiętać, że nałożona w celu wyrównania większych nierówności nie pozostanie do końca niewidoczna.
  • Szpachla do drewna dwuskładnikowa, składająca się z bazy i utwardzacza, pozwala dość dobrze dostosować charakterystykę spoiny do pożądanych właściwości, jednak jej przygotowanie wymaga odrobiny wprawy a preparaty tego typu zwykle powinny być również szybciej zużyte (po otwarciu opakowania mogą stopniowo tracić swoje właściwości). Najczęściej szpachle dwuskładnikowe są stosowane tylko w czasie większych prac.
  • Szpachla do drewna natryskowa najczęściej nie pozwala na uzyskanie wyglądu autentycznego drewna, jednak przy odrobinie wprawy po jej nanoszeniu powstaje warstwa idealnie nadająca się do malowania, dlatego tego rodzaju masy używane są jako szpachle do drewna pod lakier – zwiększają przyczepność, tworzą równą powłokę i ułatwiają późniejszą obróbkę.

Kit czy szpachla do drewna?

W przypadku takiego dylematu należy porównać właściwości obu preparatów. Kity najczęściej tworzą trwalszą warstwę, bardziej odporną na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jednak elastyczna szpachla do drewna może dać podobne efekty przy jednoczesnej poprawie estetyki.

Popularne szpachelki i akcesoria

Z technicznego punktu widzenia kity i szpachle często mogą być używane zamiennie, jednak najczęściej poszczególne produkty są opisywane przez producentów. Większość kitów przeznaczona jest do użytku w miejscach narażonych na uszkodzenia (parkiety, boazerie, ramy okienne), a szpachle przy pracach wykończeniowych o znaczeniu przede wszystkim estetycznym (renowacja mebli, decoupage, rzeźbiarstwo).

Modelarstwo i meblarstwo

Sztuka modelarstwa drewnianego, dekoratorstwa czy meblarstwa wymaga specyficznych szpachli. Tutaj głównym kryterium jest sposób późniejszej obróbki.

  • Klasyczne jednoskładnikowe szpachle świetnie sprawdzają się do wypełniania niewielkich ubytków lub szpar.
  • Szpachle do drewna dla modelarzy czy meblarzy dobiera się pod kątem późniejszego wykończenia: nie każda szpachla przyjmie lakier nitro, a nie każda farbę wodorozcieńczalną – należy sprawdzić to we właściwościach i opisie masy szpachlowej.
  • Do obróbki ręcznej zdecydowanie lepsze są jednoskładnikowe, stosunkowo miękkie szpachle, natomiast maszynowo można z łatwością obrobić również twardsze, zwykle dwuskładnikowe.
  • Ważne jest, aby wiedzieć, jak grubą warstwę szpachli można nałożyć jednorazowo. Niektóre preparaty mogą wysychać równomiernie nawet na grubości kilku milimetrów, dla innych milimetr to górna granica.
  • Niekiedy używa się szpachli mieszanych z pyłem lub trocinami. Są one dostępne jako płynna baza, natomiast pył i trociny uzyskuje się w czasie prac nad materiałem, można np. zetrzeć drobnym papierem drewno z niewidocznej strony przedmiotu. Takie szpachle są doskonale dopasowane kolorystycznie i pozwalają na uzyskanie estetycznych efektów okupionych jednak sporym nakładem pracy.
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.