Tabliczka z numerem domu - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Poza tym ustawodawca pozostawił inwestorom pełną dowolność – każdy może przyczepić sobie tabliczkę z numerem domu taką, jaka mu się podoba.
Jak powinna wyglądać tabliczka z numerem domu?
Przepisy nie regulują kwestii wyglądu tabliczki z numerem domu, także to, jaki kolor tabliczki z numerem domu i jaką czcionkę wybierze inwestor, jest jego indywidualną sprawą. Jednak w pewnym sensie przepisy narzucają pewne ograniczenia – tabliczka ma być czytelna, a więc na ścianie budynku, 10 metrów od ogrodzenia, numer domu nie może być zapisany pięciocentymetrowymi cyframi, ponieważ to nie będzie czytelne. Czcionka powinna też być kontrastowa w stosunku do tła tabliczki. Musi się na niej znaleźć również nazwa ulicy lub placu (a w miejscowościach o ulicach nienazwanych – nazwa miejscowości).
Przepisy mówią również jasno, że choć sama tabliczka na ogrodzeniu nie jest wystarczająca i musi znaleźć się także tablica na ścianie frontowej budynku, w przypadku małej tablicy na oddalonym od drogi budynku tabliczka na ogrodzeniu staje się obowiązkowa.
Materiały i techniki wykonania
Tabliczki z numerem domu mogą być wykonane z dowolnego materiału i tutaj inwestorzy mogą wykazać się kreatywnością.
- Tabliczka z numerem domu blacha ocynk – stalowa blacha cynkowana jest tania i wystarczająco trwała, aby przez długie lata nie trzeba było sobie zaprzątać głowy stanem tabliczki. Jest to rozwiązanie proste i skuteczne. Znaki najczęściej na takiej tablicy nanosi się metodą sitodruku na płaskiej powierzchni.
- Tabliczka z numerem domu blacha aluminiowa – aluminiowe blachy są droższe od stali, ale za to są też zupełnie niewrażliwe na korozję, więc wytrzymają jeszcze dłużej. W przeciwieństwie do blach stalowych są często tłoczone, co wprawdzie nie ma znaczenia dla ich funkcjonalności, ale w przypadku niektórych może podnieść walory estetyczne.
- Tabliczka z numerem domu podświetlana akrylowa – to nowoczesne rozwiązanie pozwalające w efektowny sposób zaprezentować adres posesji. Podświetlenie umieszczone jest w krawędziowej części tabliczki, a specjalnie uformowany akryl z zatopionymi elementami sprawia, że w nocy napis wygląda, jakby się świecił, a w dzień jest wyraźnie widoczny dzięki kontrastowemu kolorowi.
- Tabliczka z numerem domu LED poliwęglanowa – jest trwała i estetyczna, a do tego nie trzeba martwić się koniecznością podświetlenia, jaka dotyczy tablic metalowych. LED-y mają bardzo długą żywotność, więc sama tabliczka ma żywotność często większą niż pewne elementy konstrukcyjne budynku.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Do 7 czerwca 2013 dopuszczalne było używanie tablic jedynie z numerem domu, a bez nazwy ulicy. Po trzech latach od tej daty kończy się okres karencji i wszystkie tablice niespełniające wymogów wynikających z doprecyzowanych przepisów muszą zostać wymienione.
- Obowiązek podświetlenie tablicy dotyczy tylko tablicy umieszczonej na ścianie frontowej, chyba że z racji dużej odległości od płotu jest ona niewidoczna i przepisy wymuszają umieszczenie drugiej tabliczki na ogrodzeniu – wówczas i ona musi być podświetlona.
- Termin na umieszczenie tabliczki z numerem domu wynosi 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru.
- Obowiązek umieszczenia tabliczki informacyjnej dotyczy tylko i wyłącznie nieruchomości zabudowanych, natomiast dobrym zwyczajem jest, aby tabliczkę z numerem domu umieścić również na ogrodzeniu posesji niezabudowanej – pomoże to wszystkim w orientacji w okolicy.
- Do decyzji władz lokalnych ustawodawca pozostawił ustalenie obowiązku dodatkowego oznaczenia tablic informacyjnych, np. przez naniesienie na nich nazwy osiedla, dzielnicy lub zespołu budynków. Nadal jednak nie jest do końca ustalone w prawie, czy samorząd może narzucić wzór tabliczki informacyjnej, co byłoby wygodne, ale mogłoby zaszkodzić estetyce wybranych posesji.
- Brak obowiązkowej tabliczki informacyjnej jest karalny – grzywna wynosi do 250 złotych. Taka sama kara jest przewidziana za nieoświetlenie tabliczki, więc tabliczki z numerem podświetlone LED-ami wydają się niezłym rozwiązaniem. Za nakładanie mandatów odpowiada z urzędu Straż Miejska.
Komentarze (0)