Taczka na budowa i do ogrodu - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Taczka to niezastąpione narzędzie pracy zarówno na budowie jak i w ogrodzie.

I choć wydaje się, że jej wybór jest prosty, przejrzenie oferty sklepów, wprowadza mętlik w głowie. Taczki różnią się między sobą wieloma parametrami przez co trudniej wybrać właściwy model dla siebie. Warto więc dowiedzieć się, na jakie elementy zwrócić uwagę, by taczka służyła latami, a jednocześnie dobrze spełniała swoją rolę.

Rodzaje

Wbrew pozorom, nie wszystkie taczki mogą służyć do tych samych celów. Dlatego też wyróżnia się ich dwa rodzaje:

  • taczki ogrodowe – są lekkie, najczęściej wykonane z plastiku. Do cięższych prac warto poszukać taczek metalowych.
  • taczki budowlane – charakteryzują się kanciastą konstrukcją ze względu na konieczność przewożenia betonu. Są także solidniejsze i mocniejsze.

Taczka może być wyposażona w jedno lub dwa koła (zwana jest wtedy japonką lub kolebą). Ponadto koła można podzielić na dwa rodzaje:

  • pneumatyczne (pompowane) – sprawdzą się przy wszelkich nierównościach terenu. Są trwalsze.
  • plastikowe – stosowane w najtańszych urządzeniach.

Należy unikać taczek na sztywno przymocowanych kołach, gdyż są mniej wygodne i cięższe w użytkowaniu. W przypadku koła na łożysku, warto sprawdzić materiał, z jakiego zostało wykonane.

Ciekawostka!

Na rynku można spotkać się z taczką wyposażoną w silnik spalinowy bądź elektryczny. Taczka z napędem nadaje się do przewożenia bardzo ciężkich materiałów, dlatego też stosuje się ją przede wszystkim na budowach. Może poruszać się nie tylko w przód, ale także w tył (bieg wsteczny).

Polecane taczki

Materiał

Taczki mogą być wykonane z:

  • tworzywa sztucznego (plastiku) – ich dużą zaletą jest niewielka waga, dzięki czemu wożenie ziemi nie jest uciążliwe nawet dla słabszych osób. Jednak ciężkie materiały takie jak kamienie mogą uszkodzić misę. Ponadto plastikowe taczki należy odpowiednio przechowywać, gdyż mróz powoduje kruszenie plastiku osłabiając jego strukturę. Taczki plastikowe sprawdzą się w ogrodzie, w którym nie trzeba wykonywać ciężkich i intensywnych prac.
  • metalu – choć są solidniejsze i trwalsze należy zbadać grubość ścianek, by te nie uległy zbyt szybkiej deformacji. Najczęściej grubość blachy podawana jest przez producenta w specyfikacji. Mogą być wykonane z aluminium, a także stali malowanej lub ocynkowanej. Ważne jest także to, by taczka była dobrze zabezpieczona przed korozją. Taczki metalowe stosuje się do cięższych prac, także budowlanych
  • drewna – bardziej niż do przewożenia, nadają się do dekoracji.

Taczki mogą być także:

  • spawane – misa tworzona jest z kilku arkuszy blachy o większej grubości.
  • tłoczone – misa powstaje z jednego arkusza.

Pojemność i ładowność

Powyższe dwa parametry zależą od indywidualnych preferencji. Pojemność podawana jest w litrach i zależy od wymiarów taczki: szerokości, wysokości i głębokości. Głęboka taczka przyda się na budowie do przewożenia worków i innych materiałów budowlanych. Ładowność podawana w kilogramach i określa jak ciężkie przedmioty mogą znajdować się w taczce, by ta nie zniszczyła się. Do prac budowlanych należy wybrać sprzęt o załadunku co najmniej 150-200 kg.

Inne

Warto wybrać taczkę, która umożliwia wymianę koła lub misy w razie ich zużycia. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów. Niektóre modele taczek sprzedawane są bez koła, dzięki czemu można znaleźć oponę o odpowiedniej szerokości i jakości.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.