Udostępnij
Skomentuj

Tani komputer do gier – na jakie podzespoły się zdecydować?

Komputer do gier to sprzęt, który musi cechować się wydajnymi podzespołami. Nie musi jednak być bardzo drogi.

Jak wybrać tani komputer gamingowy?

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór komputerów przeznaczonych do grania. Komputer gamingowy to najczęściej sprzęt kojarzący się z ogromnym wydatkiem. Nie musi to być jednak prawda. Tani PC do gier jest urządzeniem, na które możesz sobie pozwolić, jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, a interesują Cię produkcje ze świata gier.

Jeżeli wybierasz tani komputer gamingowy, przemyśl, do czego tak naprawdę będzie Ci służył. W końcu nie wszystkie gry mają bardzo wysokie wymagania sprzętowe – nawet te najnowsze. Wiadomo, że budżetowy komputer nie da rady konkurować z urządzeniem za kilkanaście tysięcy złotych, ale nie takie jest jego przeznaczenie. W wielu przypadkach do cieszenia się najnowszymi tytułami rzeczywiście wystarczy maszyna z niższego przedziału cenowego. Pamiętaj też, że jeżeli przystajesz na tańsze rozwiązanie, to w przyszłości komputer możesz rozbudować i przystosować nawet do tych najbardziej „zasobożernych” gier.

Polecane komputery gamingowe

Nawet tanie komputery do gier muszą posiadać takie podzespoły, które poradzą sobie ze średnio wymagającymi tytułami. Decydując się na budżetowy sprzęt, powinieneś wziąć pod uwagę jego specyfikację:

  • Procesor – istotne jest taktowanie, liczba wątków i rdzeni – cztery to minimum. Mając ograniczony budżet najlepiej zakupić procesor najnowszej generacji w dostępnym przedziale cenowym. Popularne procesory Intel Core i3 czy AMD Ryzen 3 są już wystarczające do niewymagających gier, ale im nowszy i mocniejszy CPU, tym lepiej;
  • Pamięć RAM – 8GB to średnia ilość pamięci RAM, która powinna wystarczyć Ci na sam początek. W przyszłości możesz rozbudować swój sprzęt o dodatkowe lub bardziej pojemne kości. Dobrze jest zaopatrzyć się w dwie pamięci, na przykład dwa razy 4 GB. Wybierając RAM, zwróć uwagę nie tylko na pojemność, ale i taktowanie oraz typ;
  • Dysk – podobnie jak w przypadku pamięci RAM: im większa pojemność dysku, tym lepiej, ale to rzecz, którą da się ulepszyć po pewnym czasie. Dobry wybór to dysk SSD zamiast HDD – nawet jeżeli będzie cechował się mniejszą przestrzenią. Dysk SSD jest szybszy niż HDD, co bardzo przydaje się podczas grania;
  • Karta graficzna – jej wydajność jest niezwykle istotna, jeżeli chciałbyś grywać nowsze, dość wymagające tytuły. Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli kart graficznych. Na ten podzespół można wydać ogromne pieniądze, ale istnieją dobre modele od AMD czy Nvidii kosztujące mniej niż 1000 zł i dające sposobność cieszenia się grami wideo w rozdzielczości Full HD lub niższej;
  • Płyta główna – płyty różnią się między sobą choćby rodzajami gniazd procesora, dlatego koniecznie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie płyta główna jest kompatybilna z CPU. Poza tym musi też pasować do pamięci RAM i innych komponentów komputera.

Jaki CPU do budżetowego PC?

Wybór procesorów jest naprawdę szeroki, a niektóre modele potrafią osiągać olbrzymie ceny. W przypadku pecetów gamingowych dobry CPU ma naprawdę duże znaczenie, ale istnieje parę modeli, które nie kosztują majątku, a poradzą sobie z większością gier. Największą popularnością na rynku od lat cieszą się procesory Intel i AMD. Modeli i generacji istnieje naprawdę dużo – znajdziesz wśród nich zarówno propozycje dla mniej wymagających osób, jak i graczy czy profesjonalistów.

Składając lub kupując gotowy tani komputer do gier, zwróć uwagę na parametry procesora. To, co istotne, to między innymi liczba rdzeni, wątków i taktowanie – to od nich zależy wydajność CPU. Do gier minimalna liczba rdzeni wynosi cztery, aczkolwiek sześcio- lub ośmiordzeniowy procesor będzie jeszcze lepszy – i zauważalnie droższy. Liczba wątków teoretycznie powinna równać się liczbie rdzeni, ale są technologie, które zwiększają ten parametr – Hyper Threading (Intel) albo Simultaneous Multithreading (AMD). Takie dodatkowe wątki są jednak mniej wydajne.

Zarówno tani, dobry komputer do gier, jak i droższy sprzęt musi posiadać procesor pasujący do płyty głównej. Parametrem określającym rodzaj gniazda jest socket. To element odpowiadający za komunikowanie się CPU z płytą główną i pozostałymi podzespołami, dlatego bardzo ważne jest upewnienie się, że wybrany procesor jest kompatybilny z resztą podzespołów.

Tania obudowa, zasilacz i dysk twardy – czy warto na nich oszczędzać?

Wydaje się, że wybór odpowiedniej obudowy to najmniejsze zmartwienie, kiedy składa się tani komputer stacjonarny, ale nawet ten komponent powinien spełniać pewne warunki. Przede wszystkim istotny jest standard obsługi płyt głównych – musi pasować do tej, którą zamierzasz zainstalować w swoim sprzęcie. Poza tym, szukając dobrej budżetowej obudowy, zwróć uwagę na możliwość włożenia dysków i wentylację. Jeżeli planujesz w przyszłości rozbudować maszynę – zostaw sobie na to miejsce.

Jak wybrać zasilacz do komputera? To jeden z najważniejszych elementów, z których składa się komputer. Tani zasilacz nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym wypadku lepiej wybierz najlepszy model, na który Cię stać. To on odpowiada za dostarczanie prądu pozostałym podzespołom. Napięcie musi być stałe i nie może przekroczyć dopuszczalnych wartości. W przypadku tego podzespołu nie warto decydować się na najtańsze rozwiązanie z prostej przyczyny – tanie modele zasilaczy nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń.

Jeżeli zepsuje się tani zasilacz, to razem z nim prawdopodobnie też płyta główna czy karta graficzna, a to wygeneruje bardzo duże koszty naprawy bądź wymiany komponentów. Szukając dobrego sprzętu, zwróć również uwagę na jego moc. Wśród modeli dostępnych na rynku ta wartość zaczyna się w okolicach 300 W, a kończy na 1500 W. Moc zasilacza dobierz tak, żeby pokrywała zsumowany pobór prądu reszty podzespołów komputera. Pamiętaj o tym, że zasilacze są najbardziej efektywne, kiedy pracują pod obciążeniem do 80%.

To, czy chcesz zaoszczędzić na dysku twardym, zależy od Ciebie. Dysk powinieneś wybrać, kierując się jego pojemnością oraz typem. Do gier najlepsze są dyski SDD, cechujące się dużą prędkością zapisu, ale i większą ceną. Tanie komputery stacjonarne mogą też posiadać popularny dysk HDD. To rozwiązanie wolniejsze, ale tańsze. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz dokupić lepsze podzespoły w późniejszym czasie.

Tani komputer z Windows 10 czy bez systemu operacyjnego?

System operacyjny jest niewątpliwie niezbędną rzeczą, bez której niemożliwe będzie cieszenie się grami wideo ani w ogóle użytkowanie urządzenia. Jeśli posiadasz już własną kopię systemu na płycie czy pendrive oraz wiedzę, jak ją zainstalować, to tani komputer bez wgranego Windowsa stanowi dobrą opcję. Jeżeli jednak nie masz swojego systemu, to pamiętaj, że uzyskanie nowej licencji bywa bardzo kosztowne.

Sprzęt bez OS-a to też częsty wybór użytkowników, którzy w ogóle nie chcą korzystać z płatnego systemu, a zamiast tego wolę zdecydować się na przykład na darmowy Linux. Tani komputer gamingowy nie będzie jednak dobrym urządzeniem do tego rodzaju OS-a – większość gier i oprogramowania mimo wszystko tworzy się z myślą o Windowsach. Dodatkowo codzienne korzystanie z Linuksa wymaga dość sporej wiedzy informatycznej – to system wybierany najczęściej przez pasjonatów.

Kupując tani komputer stacjonarny dobrze zdecydować się na urządzenie mające już wgrany system operacyjny na licencji OEM, czyli takiej, która oznacza, że kopia systemu jest przypisana do danego sprzętu. To rozwiązanie dużo tańsze niż standardowy Windows w wersji pudełkowej. W przypadku Windowsa 10 Pro i Windowsa 10 Home można skorzystać z opcji przywracania do początkowego stanu – może ona być przydatna w razie problemów z systemem w późniejszym czasie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.