Tani laptop do Internetu – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Wybieramy taniego laptopa do podstawowych zadań. Czym powinien się charakteryzować?

Niska i średnia półka ceniona są przepełnione niezwykle zróżnicowanymi urządzeniami, przygotowywanymi dla bardzo szerokich grup potencjalnych odbiorców. Znajdziemy na nich modele dla małych i średnich firm, dla freelancerów, biur, pracowni, a także użytkowników domowych. Wszystko to sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Polecane laptopy

Korzystając ze wspomnianego zróżnicowania, postanowiliśmy dokonać głębszej analizy rynku i wskazać, na co możemy liczyć wówczas, gdy marzy nam się dobry i tani laptop do Internetu, który na dodatek poradzi sobie również z obsługą odtwarzaczy multimedialnych, pakietu biurowego oraz kilku innych podstawowych programów.

Tani laptop do Internetu 2023

Zanim przejdziemy do przedstawiania konkretnych cech charakterystycznych takie sprzętu, warto zdefiniować pojęcie „tani”, które przez różnych użytkowników może być rozumiane inaczej. Wbrew pozorom, „tani” odnosi się do wielu urządzeń.

Wspomnieć należy wspomnieć tu zarówno modele do 1000 złotych, jak i o tych za około 2000 złotych. W naszych zestawieniach staraliśmy się jednak nie wychodzić poza tę granicę, choć oczywiście w momencie, gdy zależy nam na pewnych dodatkach (jak np. podświetlana klawiatura), konieczne może okazać się wydanie kilkuset złotych więcej.

Na co więc należy zwrócić uwagę kupując tani laptop do Internetu? Oczywiście na zamontowane podzespoły, jednak nie są to jedyne istotne elementy. W tej kategorii cenowej spore znaczenie ma także jakość wykonania – z oczywistych względów nie możemy liczyć na użycie najlepszych materiałów, toteż powinniśmy postarać się o wyciągnięcie z tego przedziału cenowego wszystkiego, co możliwe.

Co musi mieć laptop do Internetu?

W przedziale cenowym do 2 tysięcy złotych znajdziemy oczywiście uniwersalne laptopy „dla domu”, jednak stać nas będzie także na modele typowo biznesowe, multimedialne oraz ultramobilne. Najważniejsze wydają się oczywiście podzespoły, które zostały zamontowane w interesującym nas sprzęcie.

Choć przeglądanie zasobów internetowych i obsługa podstawowych program nie wymagają ogromnych mocy przerobowych, warto zadbać o pewien zapas wydajności, tak aby nie martwić o działanie systemu i być przygotowanym na sytuację, kiedy to konieczna okaże się instalacja bardziej wymagających programów. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Procesorw przyjętej kategorii cenowej możemy liczyć przede wszystkim na układy niskonapięciowe, które wyróżniają się niewielkim poborem energii. Jak natomiast ma się sprawa z wydajnością? Tani laptop do Internetu i filmów będzie wyposażony w procesor dwurdzeniowy i czterowątkowy, co okaże się w zupełności wystarczające, by móc liczyć na stabilną obsługę wszystkich programów. Do dyspozycji otrzymujemy zarówno układy Intela (warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele ósmej generacji), jak i AMD (popularnością cieszą się przede wszystkim urządzenia z serii AMD Ryzen).
  • Karta graficznaw większości przypadków laptopy mieszczące się w przyjętych przedziałach cenowych będą wyposażone w wyłącznie zintegrowaną jednostkę graficzną, co jednak okaże się wystarczające. Jeśli jednak zależy nam nie tylko na obsłudze przeglądarki internetowej, ale również gier, powinniśmy celować w górną granicę naszego budżetu. W przypadku laptopów za około 2 tysiące złotych, znaleźć można bowiem modele z kartą dedykowaną, na przykład z Nvidia GeForce 940MX.
  • Pamięć RAMtani laptop do gier i Internetu powinien korzystać z pamięci typu DDR4, o taktowaniu co najmniej 2133 MHz. Na szczęście w większości urządzeń takie kości są montowana, wyłącznie w najtańszych modelach znaleźć można pamięć typu DDR3.
  • Dysk twardy – choć wydawać się może, że w tej kategorii nie mamy co liczyć na szaleństwa, wybór jest całkiem szeroki. Możemy oczywiście wybrać masę laptopów z dyskami HDD, jednak na rynku znajdą się także urządzenia korzystające z dysków SSD, które znacznie przyspieszają działanie systemu. W przypadku modeli bardzo pojemnych (1 TB), musimy liczyć się z oszczędnościami w innych sferach, związanych chociażby z zamontowanymi procesorami.

Wbrew pozorom, dysponując przyjętym budżetem, nie musimy ograniczać się do urządzeń najsłabszych. W przypadku modeli z procesorami Intel Core i3 ósmej generacji lub AMD Ryzen, możemy liczyć na bardzo przyzwoitą wydajność, pozwalającą na obsługę nie tylko przeglądarki internetowej, ale również wielu innych programów, na przykład multimedialnych. Zdecydować możemy się również na dedykowaną kartę graficzną, sporą ilość szybkiej pamięci RAM lub dysk SSD.

Oczywiście wszystkie te elementy nie będą występować razem – są one dostępne w urządzeniach droższych. Jeżeli kupujemy laptopa do Internetu i Office, a także pozwalające na obsługę nieco bardziej wymagających programów, a nie jesteśmy przekonani do jego wydajności, warto skorzystać z dostępnych w sieci recenzji i testów, w których znajdziemy chociażby wyniki z takich programów jak Cinebench R15 czy też 3DMark. Jest to doskonała okazja do tego, aby porównać ze sobą kilka urządzeń.

Jaki laptop do Internetu i pisania?

Oczywiście moc obliczeniowa wykorzystanych podzespołów to nie wszystko, czym powinniśmy się zająć. O komforcie korzystania z takiego sprzętu decyduje również jakość wykonania całej konstrukcji, a także poszczególnych elementów.

Jeżeli mamy zamiar tworzyć długie teksty, powinniśmy zwrócić uwagę na przygotowaną klawiaturę. Mowa tu zarówno o liczebności klawiszy (nie we wszystkich laptopach dostępny jest np. panel numeryczny), jak i sposobie ich wykonania. Dobra klawiatura wyróżnia się odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Do tego dojść może również wyciszone działanie. Wszystkie te elementy możemy sprawdzić poprzez analizę publikowanych testów i recenzji.

Kolejnym istotnym elementem będzie matryca. W przypadku standardowej pracy związanej z przeglądaniem zasobów internetowych czy też obsługą pakietu biurowego, wystarczające okażą się modele TN, które oferują raczej przeciętną jakość generowanego obrazu. Jeśli jednak zależy nam na lepszym pokryciu kolorów i szerszych kątach widzenia, powinniśmy rozglądać się za matrycami IPS. Lepiej sprawdzą się one podczas oglądania filmów i grania. Co jednak istotne, w niektórych przypadkach montaż takiej matrycy wymusza na producencie zrezygnowania z innych elementów, na przykład szybkiego dysku twardego.

Jak już wspomnieliśmy, w przyjętym przedziale cenowym znaleźć można również laptopy ultramobilne. Choć większość dostępnych urządzeń wyróżnia się przekątną ekranu wynoszącą 15,6 cali, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem modeli 14-calowych, 13-calowych, a nawet 11-calowych.

Oczywiście nie możemy zapominać także o jakości wykonania obudowy. Niestety, w wielu przypadkach są one wykonywane wyłącznie z tworzyw sztucznych, choć znaleźć można również modele z konstrukcjami wzmacnianymi. To, jak wygląda wytrzymałość i sztywność takich konstrukcji, możemy sprawdzić poprzez analizę wspomnianych już testów i recenzji.

Warto nadmienić, że zakup nowego sprzętu nie jest jedyną możliwą opcją. Dobrym wyborem może okazać się również tani używany laptop do Internetu.

Laptop do Internetu do 1000 zł

Skoro wiemy już, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu laptopa, możemy przejść do konkretnych propozycji. Zaczniemy od najniższej półki cenowej, w której znajdują się modele za mniej niż tysiąc złotych.

Z oczywistych względów, nie możemy liczyć na wiele. Największe oszczędności, oprócz jakości wykonania, dotyczyć będą procesorów. Warto celować w urządzenia z układami Intel Celeron N4000, który korzysta z dwóch rdzeni i dwóch wątków. Procesor ten znajdziemy chociażby w laptopach HP 250 G6 oraz UMAX VisionBook 14Wg Plus. Do tego dojdzie pamięć RAM o pojemności 2 lub 4 GB oraz zintegrowana karta graficzna.

Warto nadmienić, że dysponując budżetem wynoszącym 1000 złotych, możemy znaleźć modele mobilne i korzystające z matrycy IPS. Doskonałymi na to przykładami są urządzenia z serii UMAX VisionBook.

Laptop do Internetu do 1500 zł

Gdy budżet wzrasta o 500 złotych, możemy liczyć na nieco lepsze procesory, na przykład na układ Intel Pentium N5000, który korzysta z czterech rdzeni i czterech wątków. Zapewni bardzo przyzwoitą obsługę większości standardowych programów. Znajdziemy go między innymi w laptopie HP 250 G6.

Na co jeszcze możemy liczyć? Na przykład na dysk SSD, który jest montowany w konfiguracjach Lenovo IdeaPad 320. Do tego dojdzie jeszcze większa ilość pamięci RAM.

Laptop do Internetu do 2000 zł

Maksymalny przyjęty budżet otworzy nam dostęp do laptopów wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną. Jednostka Nvidia GeForce MX940 z 2 GB pamięci montowana jest chociażby w laptopach Lenovo IdeaPad 520S-14IKB. Pozwoli ona na obsługę nie tylko standardowych programów, ale również wielu ciekawych gier. Podobnym zastosowaniem wyróżnia się karat Nvidia GeForce MX150.

W tej kategorii cenowej znajdziemy również urządzenia z procesorami Intel Core i3 ósmej generacji oraz AMD Ryzen, z matrycami IPS Full HD, a także z dyskami SSD. Jak widać, wybór solidnego, wydajnego laptopa za maksymalnie 2 tysiące złotych jest możliwy. Zawsze warto dokładnie porównać dostępne opcje, a także zwrócić uwagę na publikowane testy i recenzje, dzięki którym dowiemy się, jak konkretne sprzęty sprawdzają się w praktyce.

Udostępnij
3,7
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.