Tarcza diamentowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Podczas cięcia i szlifowania materiałów niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiedniej tarczy tnącej.

Na rynku znajduje się mnóstwo jej rodzajów, dlatego w pewnych warunkach może okazać się to dosyć trudne. Z łatwością można jednak wywnioskować, iż najwyższą jakością wyróżnia się tarcza diamentowa. Wspomnieć należy przede wszystkim o tym, iż jest ona niezwykle wytrzymała. Nie ulega stępieniu tak szybko, jak pozostałe produkty, może pracować z różnymi prędkościami cięcia i z całym spektrum tworzyw, różniących się między sobą grubością i twardością. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tarcze diamentowe są takie same. Wręcz przeciwnie. Każdy profil pracy, każde urządzenie i każdy materiał wymaga użycia specjalnych produktów, dostosowanych do konkretnych zadań. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru?

Co to jest tarcza diamentowa?

Na samym początku warto jednak pokrótce wyjaśnić, o czym rozmawiamy. Nazwa „tarcza diamentowa” nie oznacza bowiem, iż narzędzie to zostało wyprodukowane z diamentów, nic z tych rzeczy. Korpus tarczy najczęściej wykonywany jest ze stali bądź ze stopu metali lekkich. Jego krawędzie zostają pokryte specjalnym proszkiem syntetycznego diamentu, który następnie jest wtapiany w spoiwie metalowym.

Kolejny etap związany jest z przylutowaniem bądź zgrzaniem do powierzchni tarczy wspomnianej mieszanki diamentowej. Dzięki temu zostaje ona na stałe zespolona z tarczą, a sam produkt zyskuje wytrzymałość i odpowiednie właściwości ścierania. W wyniku pierwszego procesu powstają tak zwane tarcze lutowane, drugi zaś dotyczy tarcz laserowych. Na ostateczną ostrość produktu wpływ ma także odpowiednie ułożenie proszka – jeżeli dysponujemy tarczą z bieżnią ciągłą, zostaje on położony na całej powierzchni krawędzi, jeżeli mamy do czynienia z ostrzami występującymi w tak zwanych segmentach, diament pojawia się tylko w tych wyznaczonych miejscach.

Co tnie tarcza diamentowa?

W sieci bardzo często można spotkać się z pytaniem, czy tarczą diamentową można ciąć metal. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Co więcej, na rynku spotkać możemy się z tarczami o niezwykle szerokim zastosowaniu, które, poza metalem, są w stanie przeciąć i oszlifować między innymi takie tworzywa jak:

  • drewno,
  • ceramika,
  • gres,
  • beton,
  • kamień,
  • szkło,
  • klinkier,
  • glazura,,
  • tworzywa sztuczne,
  • stal nierdzewna,
  • metal,
  • aluminium,
  • asfalt,

Jak więc widać, zastosowanie tarcz diamentowych jest niezwykle szerokie. Oczywiście poszczególne parametry produktów sprawiają, że mogą być one używane wyłącznie do wybranych tworzyw. Podkreślić należy przy tym, że na rynku istnieją także tarcze uniwersalne, które stosuje się najczęściej wtedy, gdy w jednym czasie tniemy zróżnicowane materiały. Dzięki tarczom uniwersalnym nie musimy co chwilę wymieniać ostrzy. Mimo wszystko, produkty te charakteryzują się zmniejszoną jakością cięcia oraz nieco gorszą wytrzymałością.

Jaka tarcza diamentowa?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż na rynku spotkać można mnóstwo rodzajów tarcz diamentowych. Podstawowy ich podział prezentuje się następująco:

  • tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą – nie posiada ona żadnych „ząbków”, toteż warstwa diamentowa nakładana jest w sposób ciągły. Sprawia to, że idealnie sprawdza się przede wszystkim podczas pracy z materiałami twardymi, ale jednocześnie kruchymi. Jest to więc tarcza diamentowa do gresu, glazury oraz niektórych odmian kamienia polowego.
  • tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin (tzw. turbo) – w tym przypadku ostrza zamocowane są w segmentach, co zdecydowanie zmienia zastosowanie samej tarczy. Przede wszystkim będzie to więc tarcza diamentowa do betonu, ale również wszelkiego rodzaju cegieł oraz klinkieru. Ponadto może poradzić sobie z materiałami kruchymi, dlatego często określana jest mianem uniwersalnej.
  • tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami – poza wspomnianymi segmentami, do czynienia mamy ze specjalnymi szczelinami, które między innymi sprawiają, że cięcie jest stabilniejsze. Temperatury generowane podczas pracy podlegają natomiast redukcji. Wszystko to sprawia, że będzie to tarcza diamentowa do lekkiego betonu, miękkich cegieł i dachówek.

Wiele typów tarcz segmentowych ze szczelinami i bez nich stosowanych jest w przypadku takich samych materiałów. Różnica, jaka dzieli oba produkty, związana jest z prędkością cięcia. Produkty turbo są przeważnie o około 20% szybsze, mniejsze jest również zużycie ostrzy. Mimo wszystko, w dłuższym okresie większa wydajność stoi po stronie tarcz ze szczelinami.

Tarcza diamentowa – metoda cięcia

Przedstawiony wyżej podział oczywiście nie wyczerpuje wszystkich dostępnych na rynku rodzajów tarcz. Wspomnieć należy bowiem również o tym, iż niektóre z nich mogą pracować wyłącznie „na sucho”, inne zaś są dostosowane do cięcia „na mokro”.

W przypadku cięcia mokrego, nasza tarcza, jak i całe urządzenie tnące, jest w odpowiedni sposób chłodzona za pomocą cieczy. Dzięki temu nie musimy zbytnio martwić się wysokimi temperaturami, jakie generowane są podczas cięcia materiału. Przekłada się to także na możliwości dłuższej pracy, a także wydłużenia żywotności tarczy.

W ramach pracy suchej chłodzenie nie występuje, dlatego tarcza powinna charakteryzować się sporą wytrzymałością. Niemniej, nawet najlepsze tarcze nie mogą ciąć przez dłuży okres bez chłodzenia. Przyjmuje się, iż już po dwóch minutach należy przerwać pracę i odczekać aż tarcza ostygnie. Warto podkreślić fakt, iż tarcze do pracy suchej mogą być wykorzystywane również w ramach cięcia z chłodzeniem, co z pewnością jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak o tym, iż w sytuacji, gdy rozpoczęliśmy pracę „na sucho”, powinniśmy ją w taki sposób dokończyć. Zastosowanie cieczy „w biegu” może bowiem doprowadzić do uszkodzenia tarczy diamentowej.

Jaka tarcza diamentowa – pozostałe parametry

To oczywiście nie wszystkie elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas doboru właściwej tarczy diamentowej. Pozostałych parametrów jest jeszcze sporo.

PRĘDKOŚĆ SKRAWANIA. Ma ona ogromne znaczenie, dlatego powinniśmy dostosować do niej materiał, z jakim chcemy pracować. Tworzywa charakteryzujące się niską i średnią twardością możemy ciąć z prędkością przekraczającą 40 m/s. Dlatego też w odpowiedzi na pytanie, jaka tarcza diamentowa do drewna bądź wapienia, możemy bez obawy wybierać tarcze z dużą prędkością skrawania.

Odwrotnie jest w przypadku materiałów twardych. Tarcza do betonu oraz gresu powinna wyróżniać się prędkością skrawania w przedziale 30-39 m/s. Ważne jest, abyśmy trzymali się tych ustaleń – w innym wypadku możemy bowiem doprowadzić do poważnego uszkodzenia tarczy.

ROZMIAR TARCZY. Istotnym parametrem jest także średnica tarczy, która przekłada się na to, do jakich urządzeń zastosujemy konkretne rozwiązania. Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane produkty pod tym względem. Rozmiary występują bowiem w przedziale od 40 mm do nawet 900 mm. W przypadku małej średnicy, tarcze możemy stosować do urządzeń charakteryzujących się niewielką mocą. Im mniejsza średnica, tym również mniejszy blok materiału może zostać przecięty.

Chcąc stosować przecinarki do cięcia ceramiki lub kostki brukowej, powinniśmy decydować się na tarcze niewielkich rozmiarów. Tarcza diamentowa do szkła również będzie mała (zazwyczaj oscyluje w graniach 80 mm). W przypadku wielkich bloków betonu, kamienia bądź drewna, należy korzystać z urządzeń stołowych, które pracują z tarczami sporych rozmiarów.

ŚREDNICA OTWORU MOCUJĄCEGO. Standardowa wartość tego parametru wynosi 22,22 mm, jednak w sklepach dostępne są także tarcze z otworem 35,4, 50 mm i więcej. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby dokładnie sprawdzić czy wybrana tarcza diamentowa na pewno będzie pasowała do naszego urządzenia.

DODATKOWE USZTYWNIENIA. Ten parametr powinien nas interesować zwłaszcza wtedy, gdy poszukujemy tarczy do płytek ceramicznych ciętych po ukosie (tzw. fazowanie). Tego typu praca wymaga użycia dodatkowo usztywnionych tarcz, tak aby ani płytka ani tarcza nie uległy zniszczeniu.

ZĘBY. Odpowiadając na pytanie, jaka tarcza diamentowa do drewna, warto zwrócić uwagę na zęby tego typu produktów. Przede wszystkim im jest ich więcej, tym twardszy materiał możemy ciąć. W przypadku drewna egzotycznego, powinniśmy zaopatrzyć się w tarcze posiadające ponad 30 zębów. Znaczenie ma również ich kształt. Twarde materiały lepiej ciąć zębami płaskimi i trapezowymi, natomiast w ramach pracy poprzecznej i wzdłużonej lepsze okażą się zęby na przemian wygięte (raz w prawą, raz w lewą stronę).

WZMOCNIENIA. Bardzo często można spotkać się z opinią, iż tarcza diamentowa do metalu powinna zostać dodatkowo wzmocniona powłoką z włókna szklanego. Dzięki temu praca jest sprawniejsza, a żywotność tarczy większa.

GRUBOŚĆ TARCZY. Tarcza diamentowa do szlifowania betonu, metalu i innych materiałów powinna charakteryzować się większa grubością w porównaniu do produktów przeznaczonych typowo do cięcia. Te bowiem najczęściej nie przekraczają wartości 3 mm. Tarcza ścierna diamentowa musi natomiast być gruba na co najmniej 6 mm, w innym bowiem wypadku powierzchnia ścierna bardzo szybko ulegnie zniszczeniu.

MOŻLIWOŚCI OSTRZENIA. Tarcza diamentowa do ostrzenia to obowiązkowy wybór w sytuacji, gdy planujemy cięcie wielokrotne. Najtańsze produkty zużywają się bowiem po kilku próbach, dlatego warto decydować się na tarcze, które możemy naostrzyć 10, 15, a nawet 20 razy.

Jak naostrzyć tarczę diamentową? Kluczowe wydaje się być właściwe odsłonięcie kryształów diamentowych, które leżą najbliżej części roboczej. Wykonujemy to za pomocą użycia piły na mocno ścieralnym materiale (np. ostrzałka lub kamień szlifierski). Jeżeli na przestrzeni roboczej ujrzymy diamenty, będzie to oznaczało, że tarcza jest naostrzona. Diamenty będą wyczuwalne również pod palcami, gdy przejedziemy nimi po powierzchni tarczy.

OZNACZENIA. Najłatwiejszym sposobem na dobór właściwej tarczy jest obserwowanie oznaczeń widniejących na produkcie. Wymienić możemy tarczę STANDARD, która przeznaczona jest do materiałów miękkich, PROFESSIONAL, stosowaną w przemyśle oraz PREMIUM I SUPER PREMIUM – będzie to tarcza diamentowa do betonu zbrojonego

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.