Taśma izolacyjna - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Nie można się jednak bez nich obejść także przy pracach wokół domu. Bardzo ważne jednak jest, aby taśmę izolacyjną wybierać właściwie – na pierwszy rzut oka wiele z nich wygląda niemal tak samo, tymczasem specyfika ich zastosowań może być bardzo różna.
Typy taśm izolacyjnych
Warto w czasie poszukiwań taśmy izolacyjnej pamiętać o tym, że mimo zewnętrznego podobieństwa, poszczególne produkty dość znacznie się między sobą różnią. Jest to w głównej mierze zasługa różnych materiałów, z których się poszczególne typy taśm wytwarza.
- Taśma izolacyjna PCW (PVC lub PCV). Są to taśmy samogasnące, bardzo elastyczne, cechujące się dużą przylepnością. Znajdują zastosowanie przy pracach elektrycznych – nie tylko służą do izolowania przewodów, ale także ich wiązkowania i oznaczania (właśnie dlatego dostępne są w różnych kolorach).
- Taśmy izolacyjne PET. Te mają nieco węższe zastosowanie, ponieważ używa się ich do izolowania uzwojenia transformatorów oraz jako taśm maskujących, aczkolwiek również są dobrymi izolatorami elektrycznymi, więc można użyć ich do wiązkowania przewodów elektrycznych.
- Taśma izolacyjna samowulkanizująca. To specyficzny typ taśm izolacyjnych. Służą one przede wszystkim do szybkiego naprawiania wyrobów gumowych oraz z niektórych tworzyw sztucznych, w tym na przykład węży ogrodowych, ale także osłon przewodów elektrycznych. Taśma tego rodzaju szybko przylega do oklejonej powierzchni, tworząc nań spójną i bardzo ciasną warstwę ochronną. Materiałem wykorzystywanym do produkcji tego rodzaju taśm jest poliizobutylen.
- Taśma izolacyjna termokurczliwa. Dzięki temu, że pod wpływem wysokiej temperatury obkurcza się, świetnie sprawdza się w reperacjach przewodów elektrycznych, a także elementów gumowych. Jest stosowana stosunkowo rzadko – nie powinna być używana przy wysokonapięciowych przewodach, natomiast z niskonapięciowymi radzi sobie dobrze.
- Taśma maskująca kaptonowa. Wykonana z poliimidu służy przede wszystkim do maskowania obwodów drukowanych, a jej największą zaleta jest fakt, że nie pozostawia śladów po odklejeniu.
- Taśma izolacyjna materiałowa. Wykonana na włókninie taśma jest znacznie trwalsza od taśm z tworzyw sztucznych, ale także grubsza i cięższa, dlatego stosuje się ją tam, gdzie te cechy nie stanowią przeszkody. Najczęściej również ma właściwości izolatora elektrycznego, ale określonych warunkach, szczególnie po dłuższej ekspozycji, może naciągać wilgocią.
Polecane taśmy izolacyjne
Czy marka ma znaczenie?
Ponieważ spora część powszechnie używanych taśm izolacyjnych jest stosunkowo tania, wiele osób lekceważy je. Tymczasem praktyka pokazuje, że różnica pomiędzy produktami dobrymi a przeciętnymi jest na tyle duża, że pozorne oszczędności nie są opłacalne.
- Lepsze taśmy izolacyjne mają także lepszy klej, a to oznacza, że przylegają do powierzchni lepiej, zapewniając pełniejszą ochronę i estetyczniejsze wykończenie.
- Elastyczność gorszych taśm jest mniejsza. Jest to o tyle problematyczne, o ile taśmy izolacyjne, jeśli mają spełniać swoje zadanie, powinny maksymalnie ciasno przylegać do oklejonej powierzchni. Różnica jest taka sama, jak między zastosowaniem folii malarskiej i folii typu stretch.
- Gorsze taśmy izolacyjne zwykle nie są wiele tańsze – różnica kilka czy kilkunastu groszy na rolce w przypadku taśm PCW to żadna oszczędność, za to bardzo ograniczona funkcjonalność.
- Wiele z taśm mniej znanych producentów po dość szybkim czasie zaczyna się odklejać pod wpływem wilgoci z powietrza. Nie tylko stanowi to problem estetyczny i funkcjonalny, ale także zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli taśmy użyto do izolacji przewodów elektrycznych.
Czy kolor ma znaczenie?
Taśmy izolacyjne produkowane są w różnych kolorach. Nie ma tu jednak mowy o żadnym kodzie kolorystycznym – producenci zaczęli tak robić ze względu na wygodę – jeśli taśmy izolacyjne są używane do wiązkowania przewodów, dodatkową ich zaletą jest fakt, że kolorami można oznaczyć konkretne przewody według własnego klucza. Poszczególne wersje barwne, jeśli są wykonane z tego samego materiału, nie różnią się właściwościami.
Komentarze (1)