Taśma kinezjologiczna – co to? Jaką wybrać?
Spis treści:
To tylko niektóre właściwości taśmy kinezjologicznej. Co jeszcze daje jej używanie i jak ją przykleić?
Co to jest taśma kinezjologiczna?
Taśmy kinezjologiczne to nic innego jak specjalne plastry, które nakleja się w miejscu doznania kontuzji. Ich zadaniem jest nie tylko zmniejszenie towarzyszącemu urazowi bólu, ale i skrócenie czasu rekonwalescencji. Występują one w różnych kolorach, np. czarnym, niebieskim, pomarańczowym czy też niebieskim.
Polecane plastry do tapingu
Taśmy kinezjologiczne służą do tzw. kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego – naturalnej metody fizjoterapeutycznej, stworzonej przez chiropraktyka dr Kenso Kase w Japonii, a w Polsce znanej od 20 lat. Potocznie określa się je mianem tejpów.
Są one najczęściej wykorzystywane przez osoby uprawiające sporty. To właśnie bowiem sportowcy, zarówno profesjonaliści, jak amatorzy, są najbardziej narażeni na występowanie kontuzji. Coraz częściej wykorzystywane są również przez kobiety w ciąży. Tejpy zmniejszają bowiem ryzyko pojawienia się żylaków. Pozwalają również zadbać o przyjmowanie poprawnej postawy ciała przez ciężarne. Stosuje się je także w:
- ortopedii,
- rehabilitacji,
- odnowie biologicznej.
Jak działa taśma kinezjologiczna?
Taśmy kinezjologiczne nie tylko zmniejszają ból czy też przyspieszają rekonwalescencję, ale i stabilizują miejsce, które uległo kontuzji. Usztywniają je, co zapobiega eskalacji urazu. Ponadto tejpy usprawniają krążenie krwi i niwelują obrzęki.
Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się bawełnę z domieszką spandeksu (lub lycry), a dzięki niewielkiej grubości i elastyczności charakteryzują się wysokimi parametrami użytkowymi. Wręcz idealnie dopasowują się do ciała, a ich noszenie jest niemal nieodczuwalne. Nie przeszkadzają więc w żaden sposób w codziennym funkcjonowania. Na dodatek są wodoodporne. Z powodzeniem więc można w nich pływać czy też brać kąpiel.
Warto wiedzieć! Taśmy kinezjologiczne można stosować nie tylko w sytuacji, gdy uraz już się pojawił, ale i profilaktycznie. Dzięki nim ryzyko wystąpienia kontuzji zmniejsza się.
Jak więc widać, działanie taśm kinezjologiczny jest wszechstronne. Powyższy opis nie wyczerpuje jednak wszystkich ich właściwości. Tejpy pozwalają bowiem także na:
- zmniejszenie zastojów limfatycznych,
- zredukowanie stanu pourazowego,
- zniwelowanie wad postawy,
- polepszenie pracy mięśni i redukcja ich zmęczenia.
Dodatkowo taśmy kinezjologiczne przyspieszają gojenie się ran. Dzięki nim wszelkie blizny oraz zwłóknienia lepiej się wchłaniają. Używa się ich także przy drenażu limfatycznym. Ujędrniają bowiem skórę oraz sprzyjają redukcji cellulitu.
Jak prawidłowo dobrać taśmę kinezjologicznę?
To, na jaką taśmę kinezjologiczną powinien zdecydować się użytkownik, jest uzależnione od rodzaju kontuzji. Na rynku dostępne są:
- elastyczne taśmy kinezjologiczne – znajdują zastosowanie, jeśli w wyniku urazu doszło do osłabienia więzadeł i stawów,
- nierozciągliwe taśmy kinezjologiczne – używa się ich w sytuacji, gdy konieczna jest stabilizacja urazu. Mają one za zadanie zmniejszyć ruchomość stawu,
- kompresyjne taśmy kinezjologiczne – służą przede wszystkim zwiększeniu przepływu krwi na danym obszarze.
Taśma kinezjologiczna – jak naklejać?
Żeby pozbyć się kontuzji, taśmy kinezjologiczne najczęściej należy nosić przez kilka dni. Rekonwalescencję przyspiesza ich prawidłowe naklejenie. Można to zrobić samodzielnie lub pod okiem specjalisty – fizjoterapeuty. Sposobów naklejania tejpów jest wiele. To, na jaki zdecyduje się użytkownik, uzależnione jest od kilku czynników, w tym m. in. od rodzaju urazu oraz miejsca na ciele, w którym on nastąpił.
Co ważne, przed przystąpieniem do naklejania taśmy kinezjologicznej należy pozbyć się owłosienia z miejsca, w którym ma zostać ona umieszczona. Nie tyle przyczynia się to do zwiększenia jej przyczepności, co oznacza mniej bólu przy ściąganiu tejpa. Istotne jest także to, aby dokładnie umyć daną część ciała oraz dobrze ją osuszyć, zanim naklei się na nią taśmę. Jak więc prawidłowo założyć tejpa?
Taping kolana
Kolano to jedna z tych części ciała, które są najbardziej narażone na powstawanie kontuzji. Żeby więc jak najszybciej pozbyć się urazu, warto mieć taśmy kinezjologiczne w domowej apteczce. Spośród różnych produktów dostępnych na rynku tejpy na kolano wyróżnia charakterystyczny kształt. Mają one formę litery „Y”. Jeżeli kształt taśmy kinezjologicznej jest inny, literę „Y” należy z niego wyciąć.
Po pozbyciu się osłonki zabezpieczającej końcówkę taśmy można przystąpić do jej naklejania, w taki sposób aby rzepka kolana znalazła się pomiędzy ramionami „Y”. W tym celu nakładanie plastra należy rozpocząć około 5 cm poniżej rzepki. Po przyklejeniu podstawy „Y” można przystąpić do przyklejania ramion – powinny one otaczać rzepkę, a następnie kierować się w stronę ud. Co ważne, plastry na kolano powinny być napięte na około 70 stopni. Na koniec należy potrzeć plaster, aby dobrze przyległ do ciała.
Taping barku
To już bardziej skomplikowana czynność, którą trudno wykonać samodzielnie. Bez pomocy przyjaciela się więc nie obejdzie. Potrzebne będą również trzech taśm kinezjologicznych – jedną w kształcie „Y” oraz dwie „I”. Ręka zaś powinna być ułożona swobodnie wzdłuż tułowia.
Zabieg rozpoczynamy od naklejenia taśmy kinezjologicznej w kształcie litery „Y”. Końcówkę plastra należy nakleić pośrodku ramienia, tak aby ramiona „Y” otaczały mięsień ramienia po obu stronach. W tym przypadku nie ma potrzeby rozciągać plastra.
Następnie należy nakleić taśmę w kształcie litery „I”, rozpoczynając jego aplikację nieco poniżej środka ramienia, prowadząc tejp prze ramię, aż po sam bark. Potem trzeba przystąpić do aplikacji kolejnego plastra w kształcie litery „I”. Tym razem jednak taśmę należy nakleić w okolica łopatki, przeprowadzić ją przez czubek ramienia, kończąc na klatce piersiowej.
Taping nadgarstka
Taśmy kinezjologiczne można przyklejać także na nadgarstek. Jest to popularna metoda zwalczania dolegliwości powodowanych zespołem cieśni nadgarstka. Tym razem potrzebne będą dwa plastry w kształcie litery „I”. Pierwszy należy przykleić na górnej części dłoni – kilka centymetrów od nadgarstka, a następnie poprowadzić w stronę ramienia. Drugi tejp należy owinąć wokół nadgarstka, lekko naciągając go po zewnętrznej części.
Wraz z upowszechnieniem się naturalnych metod leczenia organizmu taśmy kinezjologiczne zyskały na popularności. Nie tylko łagodzą one ból, ale i wspomagają terapie różnorodnych schorzeń. Nic więc dziwnego, że sięga po nie coraz więcej osób, i to nie tylko sportowców. Sprawdzają się one bowiem także podczas codziennego użytku
Komentarze (0)