Taśma malarska - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Taśma malarska to drobiazg, ale drobiazg niezbędny. Warto mieć ją w swoich narzędziach.

Wprawdzie w większości przypadków można użyć zwyczajnej, papierowej taśmy żółtej, ale nie zawsze to, co można zrobić, jest tym, co zrobić należy. Dziś wybór taśm malarskich jest na tyle duży, że odpowiednio zmieniając swoje preferencje co do używanej taśmy, można znacznie sobie ułatwić prace remontowe.

Problemy z taśmą

Żeby zrozumieć konieczność wyboru lepszej taśmy malarskiej, trzeba zdać sobie sprawę z możliwych problemów. Przede wszystkim często zdarza się, że farba podcieka pod taśmę, więc zasadniczo nie ma wówczas ostrej granicy między poszczególnymi powierzchniami. Zdarza się też, że taśma się odkleja, dając podobny efekt, albo przeciwnie – tak dobrze przylega do podłoża, że po jej odklejeniu nadal pozostają ślady kleju, a niekiedy też przyczepność farby do taśmy jest tak duża, że odklejenie taśmy powoduje odejście farby. Na każdy z tych problemów jest recepta.

Kody kolorystyczne

  • Taśmy malarskie papierowe są najczęściej żółte, ale odcienie żółtego są różne, jaśniejsze lub ciemniejsze. Te jaśniejsze mają zwykle mocniejszy klej, ciemniejsze słabszy. Ponieważ jednak różni producenci nie stosują tych samych barwników, dość łatwo tutaj o pomyłkę, należy więc założyć, że po prostu ogólnie żółte taśmy malarskie są przeznaczone raczej do szybkiego zdjęcia, więc stosuje się je tam, gdzie praktycznie zaraz po wyschnięciu farby zdejmuje się maskowanie.
  • Taśma malarska niebieska o zwiększonej odporności na promienie UV: tę stosuje się wszędzie tam, gdzie maskowanie jest potrzebne na dłużej na przykład ze względu na nałożenie wielu warstw farby albo pomalowanie różnych powierzchni. Taka taśma może pozostawać naklejona przez czas mniej więcej od tygodnia do miesiąca (zależnie od wersji i producenta), a po tym okresie odejdzie od powierzchni bez pozostawiania śladów kleju.
  • Taśma do krzywizn jest taśmą elastyczną, którą można nieco rozciągnąć bez ryzyka, że elastyczność spowoduje oderwanie jakiegokolwiek fragmentu taśmy. Jest to rozwiązanie zdecydowanie pewniejsze niż sztukowanie taśmy żółtej, ale prawidłowe naklejenie taśmy do krzywizn w pierwszym ruchu wymaga odrobiny wprawy.
  • Taśma malarska Low Tack służy do naklejania na osłabione lub delikatne podłoża, ponieważ ma warstwę słabego kleju. Dzięki temu można ją nakleić na świeżo pomalowaną powierzchnię, nie ryzykując, że uszkodzeniu ulegnie warstwa farby.
  • Taśma malarska zewnętrzna, odporna na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych, może być wykonana z różnych materiałów, ale w każdym przypadku jest to taśma mocna i z silnym klejem.

Poza wymienionymi rozwiązaniami w niektórych sklepach dostępna jest jeszcze taśma malarska karbowana o zwiększonej wytrzymałości albo taśma malarska z blokerem, ale te przydają się stosunkowo rzadko i nie jest łatwo je znaleźć.

Która taśma najlepsza?

Mówienie o wyższości jednej taśmy nad drugą ma sens tylko wtedy, kiedy odniesie się ich właściwości do specyfiki konkretnych zadań. Główne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze taśmy to, oczywiście poza wymiarami:

  • moc kleju – słabszy pozwoli nie uszkodzić spodniej warstwy, ale taśma może szybciej odpaść;
  • ilość taśmy na rolce – zasadniczo im więcej, tym lepiej, ale w przypadku droższych taśm nie warto przesadzać również w tę stronę;
  • łatwość aplikacji – trwałość samej taśmy i ilość oraz jakość kleju decydują o tym, jak łatwo będzie się ją naklejało. To o tyle istotne, że poza bardzo nielicznymi wyjątkami nie można użyć raz odklejonej taśmy.

Przygotowanie podłoża

O przygotowaniu podłoża do malowania mówi się często, ale nie każdy wie, że podłoże musi być przygotowane także do naklejenia taśmy maskującej. Im bardziej bowiem jest nierówne, co może powodować struktura spodniej warstwy albo tylko obecne na powierzchni zanieczyszczenia, które nie zostały usunięte, tym większe jest ryzyko, że farba dostanie się pod taśmę, powodując, jeśli nawet nie jej odklejenie, to na pewno uszczerbek na estetyce.

Odpowiednie wygładzenie i osuszenie podłoża gwarantuje dobrą przyczepność taśmy każdego rodzaju, należy jednak pamiętać, aby zapewnić również dobrą nośność – taśmy malarskiej maskującej nie nakleja się na osłabiony tynk ani łuszczącą się farbę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.