TBW – co oznacza w przypadku dysków SSD

| 1 Komentarz
Co to jest parametr TBW? Jakie ma znaczenie w kontekście dysków SSD? Czy trzeba na niego zwracać uwagę? Co stanie się z naszym dyskiem, gdy go przekroczymy?

TBW to bardzo istotny parametr, za pomocą którego wyrażana jest żywotność dysku SSD. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o TBW, to zapoznaj się z informacjami poniżej. W artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega, dlaczego odgrywa tak dużą rolę i co się stanie z dyskiem, gdy przekroczymy limit TBW.

TBW – co to jest?

TBW, co to dokładnie jest? TBW jest to skrótowiec parametru, która pochodzi od angielskiej nazwy Total Bytes Written. Parametr TBW jest powiązany z żywotnością dysków półprzewodnikowych, czyli dysków SSD. Określa liczbę terabajtów, które mogą być zapisane na dysku w całym okresie użytkowania. Można stwierdzić, że parametr TBW wyznacza wytrzymałość dysku i stosuje się go tylko w odniesieniu do dysków SSD.

Najczęściej podczas wyboru dysku SSD skupiamy się na innych parametrach, takich jak pojemność, format, interfejs czy szybkość zapisu i odczytu. Parametr TBW nie zawsze jest brany pod uwagę, może dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z jego znaczenia. Dlatego, gdy decydujemy się na zakup dysku SSD, do istotnych parametrów sprawdzanych przed zakupem, warto dodać limit TBW.

Dlaczego parametr TBW ma znaczenie?

Parametr TBW odgrywa bardzo istotne znaczenie, ponieważ określa, ile maksymalnie danych możemy zapisać na dysku SSD. Po przekroczeniu tej wartości dysk SSD traci gwarancję producenta. Dlatego, jeśli zależy nam na gwarancji, to nie możemy przekraczać określonej przez producenta wartości parametru TBW.

Należy również pamiętać, że gwarancja dysku SSD jest ważna tylko w okresie gwarancyjnym, który określany jest przez producenta i może wynosić na przykład pięć lat. Zatem przestrzeganie parametru TBW nie daje nam wiecznej gwarancji, upływa ona wraz z wyznaczonym okresem.

TBW jest dla producentów wyznacznikiem, który określa czy dysk SSD podlega naprawie w ramach gwarancji producenta. Obecnie dyski SSD posiadają bardzo wysokie limity TBW, które trudno przekroczyć w okresie gwarancyjnym.

Istnieje również możliwość wyliczenia, jaki maksymalny dzienny zapis możemy wykonać na dysku w okresie objętym gwarancją. Taka informacja może zobrazować nam zaplanowaną przez producenta żywotność dysku.

Co oznacza DWPD?

DWPD jest to skrót od angielskiej nazwy Drive Writes Per Day. Jak sama nazwa wskazuje, jest to parametr, który określa liczbę zapisów dysku, jaka może zostać wykonana dziennie przez cały okres gwarancji. Tę liczbę określa się po to, aby nie przekroczyć parametru TBW.

Obydwa parametry TBW i DWPD są ze sobą powiązane i od siebie zależne. Znając ilość DWPD, możemy kontrolować ilość zapisów i limit TBW. Można stwierdzić, że od DWPD zależy, jak szybko przekroczymy parametr TBW, a z kolei wysokość TBW ogranicza DWPD.

Dzienny limit zapisów na dysku można obliczyć, wykonując określone działania matematyczne. Przed przystąpieniem do działania należy zebrać potrzebne informacje dotyczące pojemności dysku, okresu gwarancyjnego i limitu TBW. Poniżej przedstawiamy wzór, za pomocą którego można obliczyć DWPD.

DWPD = [TBW w TB × 1000] ÷ [365 dni × liczba lat × pojemność dysku w GB]

Dla przykładu obliczymy DWPD dla dysku SSD o pojemności 1 TB (1000 GB), który jest objęty pięcioletnią gwarancją i posiada TBW na poziomie 360 TB (360 000 GB).

DWPD = [360 TB × 1000] ÷ [365 dni × 5 × 1000 GB]

DWPD = 360 000 ÷ 1 825 000

DWPD = 0,197

DWPD jest na poziomie 0,197, co oznacza, że dziennie możemy zapisać prawie 20% całej powierzchni dysku, czyli około 200 MG.

Jak sprawdzić TWB użytkowanego dysku SSD?

Dyski podobnie jak inne podzespoły zużywają się i mogą być podatne na uszkodzenia. Dlatego kondycja dysku SSD jest istotna, szczególnie jeśli nie chcemy, aby uległ awarii, a dane przepadły bezpowrotnie. Przed zakupem dysku SSD warto sprawdzić parametr TBW. Wartość zależna jest od modelu dysku i pojemności. Informacja o wysokości TBW jest określana przez producenta i powinna znajdować się w karcie produktu. Co więcej, na rynku dostępne są dyski SSD, których producenci nie narzucają odgórnego limitu TBW.

Jeśli chcemy sprawdzić stan dysku, który już posiadamy i używamy na co dzień, to można spróbować ocenić kondycję dysku za pomocą dostępnych programów. W tym celu należy wybrać program, uruchomić go i wybrać odpowiednie polecenie. Obecnie dostępnych jest wiele darmowych programów. Na przykład takim darmowym programem do monitorowania stanu dysku jest CrystalDiskInfo, który posiada system S.M.A.R.T.. Ten system zbiera najważniejsze informacje, które obrazują kondycję dysku – wykazuje błędy, uszkodzone sektory i temperaturę dysku.

Nieprawidłowe parametry są podkreślane żółtym lub czerwonym kolorem. Jest to wyraźny sygnał, że z dyskiem dzieje się coś złego. W takiej sytuacji najlepiej zabezpieczyć się na ewentualną awarię dysku i wykonać kopię zapasową. Uszkodzony dysk nie wróży nic dobrego, a może nawet spowodować utratę danych.

Co dzieje się, gdy dysk przekroczy TBW?

Przekroczenie parametru TBW nie oznacza końca jego użyteczności. W momencie wyczerpania limitu nie spotka nas przykra sytuacja w postaci niedziałającego urządzenia. Poza tym producenci określają dość wysokie parametry TBW. Ich wysoki limit powoduje, że nie jesteśmy w stanie przekroczyć tego parametru nawet w ciągu trwania trzyletniego lub pięcioletniego okresu gwarancji. Poza tym parametry TBW mogą być też zaniżone przez producentów.

Mimo wszystko zawsze przy zakupie dysku SSD należy zwracać uwagę na ten parametr. Każdy powinien mieć świadomość tego, jaką żywotność producent przewidział dla danego dysku.

Po przekroczeniu parametru TBW warto kontrolować kondycję dysku i śledzić na bieżąco jego parametry. Awaria dysku może wiązać się z utratą danych, dlatego lepiej mieć stałą i systematyczną kontrolę nad stanem technicznym dysku.

5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

W ostatnim zdaniu po wyliczeniach powinno być 200GB a nie 200MG
Specjalista Morele | 12:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.