Telefon dla seniora. Jaki wybrać? Który kupić?

| 4 Komentarze
Oferta telefonów komórkowych nadal jest bardzo szeroka – jaki model zakupić dla seniora?

Zwykły telefon komórkowy, nie wspominając już o smartfonie, może przysporzyć wielu problemów starszym osobom. Nie chodzi tu bynajmniej o brak wiedzy z zakresu nowych technologii, a bardziej ograniczeń wynikających np. ze słabego wzroku. Dlatego też producenci coraz częściej wzbogacają ofertę o wersje telefonów przeznaczonych dla seniorów. Są to urządzenia, które zawierają wiele udogodnień, poprawiających komfort użytkowania.

Co równie ważne, urządzenia te nie są tak ograniczone, jak może się niektórym wydawać. Oczywiście z pewnością nie potrafią tyle, co nowoczesne smartfony, jednak w ramach standardowego użytku zazwyczaj okazują się więcej niż wystarczające.

Polecane telefonydla seniora

Telefon dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się jaki smartfon dla seniora wybrać, musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie telefony komórkowe są przystosowane dla starszych osób. Z tego też względu, warto dokładniej przeanalizować dostępną ofertę, by wybrać model, który będzie najbliższy ideału. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, którymi telefon dla seniora powinien się wyróżniać

  • Prosty interfejs. Choć obecnie większość telefonów działa pod kontrolą zaawansowanych systemów operacyjnych, osoby starsze najczęściej nie potrzebują takiej ilości funkcji. Dlatego też ważne jest, by urządzenie charakteryzowało się jak najprostszym interfejsem, który pozwoli babci lub dziadkowi zadzwonić lub powiadomić rodzinę w razie potrzeby lub zagrożenia. Poza tym wiele starszych osób niechętnie uczy się obsługi skomplikowanych systemów czy urządzeń typu smartfon (choć oczywiście nie jest to reguła). 
  • Wyświetlacz. Jeżeli chodzi o przekątną ekranu, warto celować w modele przynajmniej 2-calowe. Ważne jest tez to, by wyświetlacz charakteryzował się dobrym kontrastem, dzięki czemu napisy będą lepiej widoczne dla seniorów. Nie musi być kolorowy, do podstawowych potrzeb osób starszych wystarczy zwykły monochromatyczny wyświetlacz znany ze starszych modeli telefonów komórkowych. Według przeprowadzonych badań najlepszym dla oka kolorem (najmniej męczącym) jest pomarańcz i żółty. 
  • Łatwe zapisywanie numerów. Niektóre telefony oferują możliwość zaprogramowania przycisków do szybkiego wybierania najważniejszych numerów bez konieczności ich wprowadzania za pomocą klawiatury numerycznej.
  • Duże klawisze. Jest to jedna z cech, która łączy wszystkie telefony komórkowe przeznaczone dla osób starszych. Duże przyciski nie tylko pozwalają na sprawniejsze wybieranie numeru czy pisanie smsa, ale również łatwiejsze odczytanie cyfr. Warto również sprawdzić, czy przyciski są podświetlane. Ułatwi to seniorom korzystanie z telefonu nawet w ciemniejszych pomieszczeniach. Jest to o tyle ważne, że osoby starsze mogą mieć kłopot zarówno z odczytaniem cyfr jak i zapamiętaniem układu klawiatury numerycznej. 
  • Duże napisy i ikony. Wiele telefonów komórkowych kierowanych do starszych osób wbrew pozorom nie jest wyposażonych w duży wyświetlacz (znany ze smartfonów). Jednak jego zaletą jest wyświetlanie dużych napisów i ikon, dzięki czemu obsługa telefonu należy do przyjemnych i komfortowych. 
  • Mocny głośnik i funkcja głośnomówiąca. Wiele starszych osób ma problemy ze słuchem. Dlatego jest bardzo istotne, by telefony komórkowe dla seniora miały bardzo dobre głośniki, które pozwolą dobrze zrozumieć osobę „po drugiej stronie” słuchawki. Innym przydatnym dodatkiem jest możliwość aktywacji funkcji głośnomówiącej, będącej dużym ułatwieniem podczas rozmów. 
  • Dobra bateria. Mocny akumulator to jeden z podstawowych elementów wyposażenie telefonu komórkowego dla seniora. Urządzenie powinno być w gotowości w razie potrzeby, a nie rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie każda starsza osoba będzie też pamiętać o codziennym ładowaniu telefonu. 

Co to jest akumulator Li-ion?

Akumulator Li-ion to rodzaj ogniwa elektrycznego, w których występują dwie elektrody. Jedna zbudowana jest z tlenków metali, a druga z porowatego węgla. Akumulatory Li-ion posiadają napięcie 3,6 V i są dwa razy pojemniejsze niż akumulatory Ni-MH. Akumulatory takie używane są przede wszystkim w konstruowaniu telefonów, laptopów i innych urządzeń mobilnych.

  • Wytrzymała konstrukcja. Jest to cecha, którą powinien odznaczać się każdy telefon komórkowy, niezależnie od jego przeznaczenia. Nie ma konieczności, by była to obudowa pancerna, która ma wytrzymać upadki z dużych wysokości, jednak dobrze by miała wstawki aluminiowe lub stalowe np. po bokach obudowy. 
  • Blokada klawiatury. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest fizyczny suwak lub pokrętło. Dzięki nim wystarczy tylko jeden ruch palcem, by telefon został zablokowany. Kombinacje klawiszy, które znajdują się w zwykłych telefonach komórkowych mogą przysporzyć kłopotu. 
  • Telefony dla seniorów z klapką. Są one dobrym rozwiązaniem dla ludzi ceniących sobie wygodę użytkowania. Dobrze leżą przy uchu podczas rozmów, a ich wielkość znacznie maleje po zamknięciu klapki. Nie robią też wrażenia "topornych", co jest często problemem w typowych telefonach dla seniora typu monoblok. Telefon z klapką jest świetnym pomysłem na prezent dla emeryta zwracającego uwagę na funkcjonalność i styl. Sprawdź polecane przez nas modele i spraw swojemu dziadkowi lub babci idealny prezent.

Telefon dla seniora – dodatkowe funkcje

Oprócz wszystkich kwestii, które zostały poruszone powyżej, niektóre telefony komórkowe stworzone z myślą o osobach starszych, mają kilka ciekawych dodatków. Są to m.in.:

  • Dual-SIM – jest to funkcja, która pozwala w jednym telefonie umieścić dwie karty SIM. Może okazać się bardzo przydatna, 
  • łączność Wi-Fi i Blueooth – niektóre osoby starsze na tyle opanowały obsługę telefonów, że bez problemu odnajdują się w sieci. W takim przypadku zakup telefonu z łącznością Wi-Fi będzie dobrym pomysłem. Moduł Bluetooth pozwoli natomiast na wymianę treści z innymi urządzeniami, 
  • radio – obecnie duża część osób starszych lubi, oprócz telewizora, posłuchać radia. Dlatego też jego obecność wydaje się być nie tylko miłym, ale i potrzebnym dodatkiem. Ważne jednak, by radio można było słuchać bez konieczności zakładania słuchawek, 
  • latarka– wydawałoby się, że jest to zbędny dodatek, jednak latarka, szczególnie, gdy jest aktywowana oddzielnym przyciskiem, przyda się każdej starszej osobie, 
  • klawisz SOS– jednym kliknięciem senior może poinformować odpowiednie osoby (w niektórych telefonach można zapisać do 5 różnych numerów) poprzez wysłanie wiadomości tekstowej, 
  • aparat– choć w „zwykłych” telefonach komórkowych jest obecnie standardem, w urządzeniach kierowanych do seniora często jest pomijany. Jak się jednak okazuje, babcie i dziadkowie lubią zrobić zdjęcia swoim wnukom i trzymać na telefonie, by móc w każdej chwili je obejrzeć, 
  • podstawka– dużym ułatwieniem jest możliwość ładowania telefonu nie za pomocą zwykłej ładowarki, a podstawki. Pozwoli to uniknąć szukania otworu przeznaczonego na wtyk jak i osoba starsza nie będzie musiała pamiętać o ładowaniu telefonu. Wystarczy, że odstawi urządzenie do podstawki po zakończeniu rozmowy, 
  • lampka sygnalizująca połączenie– nie zawsze osoby starsze usłyszą nadchodzące połączenie (np. z powodu problemów ze słuchem), dlatego też warto wybrać model telefonu, który przy pomocy diod sygnalizuje nieodebrane (lub nadchodzące) połączenie.

Telefon dla seniora – jaka cena?

Nie da się ukryć, że istotnym kryterium podczas zakupu telefonów dla seniora będzie również jego cena. Uzależniona jest ona jednak od wszystkich czynników, które wymieniliśmy wyżej, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Modele najtańsze kosztują obecnie 50-70 złotych, podczas gdy za te z wyższej półki przyjdzie nam zapłacić od 100 do nawet 300 złotych.

4,9
5 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Tylko nie MAXCOM MM820BB. Przez 2 lata działał dobrze. Po tym okresie (po gwarancji), zepsuł się mikrofon ok 50 zł + wysyłka, potem klapka zamykająca wykrzywiła się w wyniku otwierania kciukiem a następnie spadł z małej wysokości na dywan i to był koniec telefonu.Miałem kilka telefonów ale ten był najgorszy - nie polecam.
Rowniez mialem maxcoma po 2latach popsul sie mikrofon. Przypadek?
Seniorzy coraz częściej korzystają z "normalnych" telefonów. Mobile Vikings robili świetną akcję o tym. Fakt czasami osoby starsze nie potrzebują smartfonów, ale też nie wsadzajmy wszystkich do jednego worka :)
Moja Matka ma 84 i używa iphona 6S. Śmiga na nim aż miło. Wcześniej miała Iphiona 4 ale był dla niej za wolny. Co ją bardzo denerwowało.
Specjalista Morele | 10:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.