Termostat grzejnikowy - jak działa?
Spis treści:
Wszystko to gwarantuje termostat, a mówiąc dokładnie, zawór z głowicą termostatyczną. Znaleźć można go na każdym grzejniku, jednak, jak to często w takich przypadkach bywa, występuje w różnych odmianach. Warto je omówić i wybrać tę najlepszą.
Polecane termostaty
Termostat grzejnikowy - zasada działania
Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania dostępnych rozwiązań, warto wyjaśnić, w jaki sposób termostaty w ogóle działają. Ich budowa nie jest specjalnie skomplikowana. Warto nadmienić, że modele standardowe funkcjonują bez dodatkowe zasilania, jest ono konieczne w przypadku wykorzystania zaawansowanych urządzeń elektronicznych, pozwalających na sterowanie zdalne.
W środku głowicy montowany jest specjalny mieszek składający się z gazu, wosku lub cieczy, którego zadaniem jest reagowanie na zmianę temperatury otoczenia. Zimno sprawia, że użyty materiał się kurczy, przez co przez instalację przepływa więcej wody – grzejnik staje się więc cieplejszy. Gdy natomiast temperatura wzrośnie, zawór jest zamykany, a wody płynie znacznie mniej. Wszystko to pozwala na efektywne wykorzystanie urządzeń grzewczych, a także dostosowanie generowanej temperatury do warunków panujących w pomieszczeniu. Co ważne, termostat na kaloryfer pozwala poprawić wydajność działania grzejników o małej pojemności – dostosowanie strumienia wody płynącego przez zawór zwiększa efektywność całego systemu.
Termostat do grzejnika – jak wybrać?
Wiemy już, że zawory z głowicami termostatycznymi to najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na dostosowaniu pracy grzejnika do panujących warunków i znacznym zredukowaniu ewentualnych strat cieplnych.
W przypadku modeli standardowych, otrzymujemy zwykłe pokrętło z podziałką, która pozwala dostosować temperaturę generowane przez grzejnik. Każdy producent stosuje własne zakresy, jednak w większości przypadków termostat pozwala na ustawienie temperatury od 6 do 28 stopni Celsjusza – zależności od skali, poszczególne poziomy oznaczają zazwyczaj zmianę temperatury o 4-5 stopni. Dlaczego grzejnik nie może być całkowicie wyłączony? Najniższy stopnień zabezpiecza instalację przez zamarznięciem, dlatego, jeśli w pomieszczeniu będzie bardzo zimno, zawór nadal będzie otwarty.
Na rynku znaleźć można również termostat do grzejnika ze zdalnym czujnikiem temperatury. Okaże się on doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy kaloryfer został umieszczony we wnęce lub jest zabudowany. Normalny termostat nie jest wtedy określić prawidłowej temperatury w pomieszczeniu, ponieważ ograniczona przestrzeń sprawia, że wokół niego gromadzi się sporo ciepłego powietrza – efektem tego jest znaczne ograniczenie przepływu wody w instalacji i niedogrzanie pomieszczenia. Zdalny czujnik temperatury możemy zamontować w miejscu, gdzie przepływ powietrza jest swobodny, dzięki czemu termostat będzie funkcjonował prawidłowo.
Najbardziej zaawansowanym urządzenie będzie jednak elektroniczny termostat grzejnikowy. Na rynku dostępne są nie tylko modele z wyświetlaczami i wygodnym panelem sterującym, który pozwala wskazać dokładną temperaturę, jaka ma być generowana w pomieszczeniu, ale również termostaty gwarantujące zdalne sterowanie.
Jest ono realizowane przy użyciu specjalnego pilota bądź urządzeń mobilnych (np. smartfon, tablet), na których została zainstalowana odpowiednia aplikacja. W ten sposób możemy z każdego miejsca w domu dostosować pracę każdego grzejnika. To jednak nie wszystko, większość tego typu urządzeń pozwala również na zaprogramowanie harmonogramów działania w zależności od pory dnia czy też godziny. Tego typu rozwiązania zapewniają ogromną wygodę, a także umożliwiają znacznie ograniczyć zużycie energii.
Termostat grzejnikowy elektroniczny może funkcjonować także w ramach systemu inteligentnego domu. Znacznie ułatwia on zdalne sterowanie ogrzewanie, pozwala także na połączenie grzejników z innymi instalacjami. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby termostat kaloryferowy był uruchamiany przez czujniki wykrywające naszą obecność, grzejniki reagowały w momencie zapalenia światła, a cały system automatycznie przeszedł w tryb energooszczędny. Możliwości jest naprawdę wiele.
Termostat grzejnikowy - montaż
Założenie głowicy na zaworze jest bardzo proste. Musimy pamiętać jednak o tym, aby ułożyć ją poziomo, pozycja pionowa zaburzyłaby bowiem kontrolę temperatury (termostat byłby ogrzewany przez rurkę zasilająca grzejnik). Niezwykle ważne jest również to, aby głowicy niczym nie zasłaniać – doprowadzi to bowiem do zaburzenia przepływu powietrza wokół głowicy, czego efektem będzie nieprawidłowa kontrola temperatury przez czujnik termostatu.
Regulator grzejnikowy elektroniczny jest montowany w podobny sposób. Jeśli korzystamy z modelu bezprzewodowego, do jego sterowania może zostać wykorzystane połączenie radiowe, Bluetooth lub Wi-Fi. Warto oczywiście zdać sobie sprawę z faktu, że tego typu urządzenia okażą się dość drogie – modele najtańsze kosztuję od 50 złotych wzwyż.
Komentarze (0)