Testy routerów. Porównanie trzech popularnych modeli
Spis treści:
Jednak wybór routerów jest tak ogromny, że trudno o łatwą decyzję. Poniższe porównanie przybliża trzy popularne modele tych urządzeń i pomaga w wyborze najlepszej opcji dla siebie. Na warsztat zostaną wzięte routery: TP-Link TD-W8970, TP-LINK TL-R600VPN oraz TP-LINK TL-WDR4300.
Polecane routery
Test routerów – część 1 – informacje podstawowe na temat poszczególnych urządzeń
Wszystkie omawiane urządzenia są godne polecenia, ale każde z nich charakteryzuje się odmiennymi parametrami i możliwościami. Każde z nich będzie dobrym wyborem, ale warto poznać szczegóły, by wybrać najlepsze urządzenie, które będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.
1. ROUTER TP-LINK TD-W8970 – najtańszy z omawianych routerów. Rekomendowany przede wszystkim użytkownikom Neostrady oraz Netii. Ma bardzo dobry zasięg, a jego konfiguracja nie sprawia problemów. Posiada trzy anteny o mocy 5dBi!
Router TP-Link TD-W8970 można polecić użytkownikom domowym. Jego zasięg bez problemu obejmie nawet do trzech kondygnacji budynku (przy centralnym położeniu) i jego najbliższe otoczenie. Jego praca jest bardzo stabilna, nie zrywa połączenia z Internetem.
Poniżej można znaleźć zalety oraz wady, na które najczęściej wskazują użytkownicy routera.
WADY I ZALETY ROUTERA TP-LINK TD-W8970
- Dobry stosunek ceny do jakości.
- Dobry zasięg. Dobry wybór do sieci domowej.
- Możliwość odkręcenia anten.
- Wiele możliwości konfiguracji.
- Łatwa konfiguracja.
- 2 porty USB.
- Dobra jakość wykonania routera.
- Brak polskiego menu.
- Brak USB 3.0.
- Słabszy zasięg przy bardzo grubych ścianach.
- Ma za duże gabaryty.
- Obudowę łatwo zarysować.
2. ROUTER TP-LINK TL-WDR4300 to, nieco droższy od poprzednika, router o dobrych parametrach działania. Również posiada dwa porty USB, co pozwala na bezpośrednie podpięcie do sieci urządzeń różnego typu. To router dwupasmowy o przepustowości do 750Mb/s. Prędkość ta jest możliwa do uzyskania dzięki równoczesnemu transmitowaniu danych z prędkością 450Mb/s w paśmie 5GHz oraz z prędkością do 300Mb/s w paśmie standardowym – 2.4GHz.
Model TP-LINK TL-WDR4300 oferuje 5 gigabitowych portów Ethernet i sprzętowy NAT o prędkości 800Mb/s. Zapewnia błyskawiczne i maksymalnie stabilne łącze kablowe oraz bezawaryjne i funkcjonalne łącze bezprzewodowe.
Co dają możliwości działania dwupasmowego?
To szalenie praktyczna i funkcjonalna możliwość, która usprawnia codzienne korzystanie z Internetu. Router TP-LINK TL-WDR4300 utrzymuje równolegle połączenia w pasmach: 5 oraz 2.4GHz, co daje o wiele większe możliwości działania. W paśmie 2.4GHz urządzenie oferuje przepustowość do 300Mb/s, co jest idealne do zwyczajnego przeglądania stron internetowych i korzystania z poczty e-mail. W paśmie 5GHz urządzenie działa szybciej, nawet do 450Mb/s, co pozwala na bardziej zaawansowane działania: gry sieciowe, oglądanie wideo i tym podobne.
Oto wady oraz zalety, na które najczęściej w swoich opiniach wskazują użytkownicy routera TP-LINK TL-WDR4300.
WADY I ZALETY ROUTERA TP-LINK TL-WDR4300
- Łatwa instalacja i konfiguracja.
- Bezawaryjna praca.
- Dobry zasięg Wi-Fi
- Wysoka przepustowość.
- 2 porty USB.
- Za duże gabaryty.
- Stosunkowo wysoka cena.
- Obudowa podatna na zabrudzenia i uszkodzenia.
3. ROUTER TP-LINK TL-R600VPN – najdroższy z omawianych routerów. Działa przewodowo. Oferuje gigabitowy port WAN i cztery gigabitowe porty LAN. Rekomendowany do zastosowań profesjonalnych. Sprawdzi się w firmach i przestrzeni biurowej. Router TP-LINK TL-R600VPN zapewnia bardzo szybkie i stabilne łącze. Jego atutem jest także szereg zabezpieczeń, które chronią przed różnego typu atakami w sieci.
Router TP-LINK TL-R600VPN znajdzie doskonałe zastosowanie w małych i średnich firmach, w których szczególnie mocno ceni się bezpieczeństwo połączeń przed atakami oraz ewentualnymi szkodami, jakie mogą wyrządzić przepięcia w sieci elektrycznej.
Router ten pozwala stworzyć sieć przewodową. Czy brak Wi-Fi to wada, czy są jednak jakieś plusy takiego rozwiązania?
- Router przewodowy sprawdza się znakomicie w przestrzeni biurowej. Oferuje stabilne połączenie kablowe.
- Sieć przewodową docenią także osoby, które potrzebują podłączyć do niej kilka urządzeń, które nie obsługują Wi-Fi (np. starsze drukarki i komputery). Zamiast kupować karty sieciowe, można stworzyć sieć przewodową.
- Sieć przewodowa to również znakomite rozwiązanie, gdy w pomieszczeniach, w których ma być użytkowana, jest już rozprowadzona instalacja kablowa.
WADY I ZALETY ROUTERA TP-LINK TL-R600VPN
- Stabilne łącze.
- Zabezpieczenia przepięciowe.
- Zabezpieczenia sieciowe.
- Gigabitowe porty WAN i LAN.
- Intuicyjna konfiguracja.
- Za duże gabaryty.
- Stosunkowo wysoka cena.
- Obudowa podatna na zabrudzenia i uszkodzenia.
Test routerów – część 2 – porównanie parametrów urządzeń
Poniższa tabela prezentuje najistotniejsze informacje na temat poszczególnych urządzeń. Pomoże w łatwym porównaniu ich możliwości i funkcji.
Test routerów – część 3 – podsumowanie
Wszystkie trzy typy urządzeń są dobre w swojej klasie. Opinie użytkowników wskazują na wysoki komfort ich użytkowania oraz niezawodność. Różnica pomiędzy nimi jest spora, ale wybór zależy od indywidualnych potrzeb.
- Router TP-LINK TD-W8970 będzie ekonomicznym i bardzo dobrym wyborem dla domowych zastosowań. To router, który oferuje wiele w przyzwoitej cenie. To urządzenie, jako jedyne z omawianych, obsługuje ADSL/2/2+. To oznacza, że będzie dobrym rozwiązaniem dla użytkowników Neostrady lub Netii.
- Router TP-LINK TL-WDR4300 to niewiele droższy wybór (od poprzednika). Urządzenie nie obsługuje ADSL/2/2+, ale dla przeznaczenia do sieci xDSL ma wiele do zaoferowania. Atutem jest przede wszystkim szybkie, dwupasmowe działanie. Przepustowość sięga nawet 750Mb/s! To bardzo dobry wybór do zastosować domowych i w niewielkich firmach, w których zachodzi potrzeba tworzenia sieci bezprzewodowej.
- Router TP-LINK TL-R600VPN to całkiem odmienna kategoria, jest to urządzenie przewodowe, które nie obsługuje Wi-Fi. Jest godne uwagi ze względu na wysoką funkcjonalność. Połączenie kablowe ma swoje atuty i bywa niezastąpione w domach i w firmach. Przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa mogą docenić zalety tego routera. Jego największym atutem jest szereg zabezpieczeń przed atakami i zagrożeniami.
Wybór routera nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne, by mierzyć siły na zamiary i dokładnie sprawdzić parametry. Na nic w domu router o piekielnie wysokiej przepustowości, gdy w danej lokalizacji ledwo udaje się złapać zasięg. Omawiane routery wypadły pozytywnie w porównaniu, opinie użytkowników także wskazują na ich dobrą jakość. Można więc powiedzieć, że którykolwiek z nich zostanie wybrany, będzie to wybór trafiony.
Znajdziesz w Morele
Karty sieciowe Wi-Fi - Access Pointy - Routery Asus - Routery ZTE - Routery na kartę SIM
Komentarze (1)