Tołpyga – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

| 0 Komentarzy
Tołpyga to ryba, która bywa wyzwaniem dla wędkarzy. Jak wygląda i na co bierze tołpyga? Dowiedz się więcej.

Tołpyga to stosunkowo rzadko łowiona ryba, która od wędkarza wymaga nie tylko umiejętności, ale i sporo szczęścia. Warto jednak nad tym popracować, bo to naprawdę godny przeciwnik. Z czego wynika trudność złowienia tołpygi? Na co bierze i kiedy żeruje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Tołpyga – co to za ryba? Jak wygląda?

Zastanawiasz się, jak wygląda tołpyga? Otóż tołpyga biała to ryba z rodziny karpiowatych. Z wyglądu bardzo przypomina amura, ma też zbliżone upodobania co do siedliska i pokarmu. Jest także w podobny sposób przyrządzana. Pływa głównie w stawach, rzadziej w rzekach o słabym nurcie. Fakt, że tak trudno ją złowić, wynika przede wszystkim z biologii tego gatunku. Otóż tołpygi odżywiają się przede wszystkim planktonem i złowienie jej na haczyk jest bardzo trudne. Najczęściej to tylko przypadek, a praktyka szybko weryfikuje wszystkie sugerowane konstrukcje zestawów. Mimo tego tołpygi są często wpuszczane jako narybek – nie rozmnażają się one u nas naturalnie, więc to jedyny sposób utrzymania ich pogłowia. Problem polega na tym, że jeśli nie uda się ich wyłowić, to swoją żarłocznością pokonają inne, cenniejsze dla wędkarzy gatunki.

Jak złowić tołpygę?

W sieci i literaturze branżowej opublikowano dziesiątki poradników dotyczących połowu tołpyg. W praktyce jednak żaden z nich na dłuższą metę nie okazał się skuteczny. Można jednak postarać się o wyciągnięcie bardzo ogólnych wniosków.

  • Przynęta musi być niewielka i założona na malutki haczyk.
  • Żyłka nie może blokować swobodnej pracy przynęty, więc nie może być zbyt gruba.
  • Tołpyga w Polsce nie przystępuje do tarła, więc nie ma okresu wyraźnie zwiększonej ani zmniejszonej aktywności żerowej.

Tołpyga – na co bierze? Co je tołpyga?

Według różnych doniesień tołpygę można złowić na naturalne przynęty – od pęczaku, przez ciasta, aż po ochotki. Te ostatnie teoretycznie mogłyby się sprawdzić najlepiej, ponieważ razem z drobnymi skorupiakami sporadycznie mogą wchodzić w skład menu tołpygi w warunkach naturalnych. Na co łowić z mniej szablonowych przynęt? Opowieści o złowieniu tołpygi na ser, sałatę czy inne nietypowe przynęty należy raczej traktować z rezerwą: choć oczywiście jest to teoretycznie możliwe, raczej mało prawdopodobne, by to sama przynęta zachęciła rybę.

Tu również ważna uwaga: ponieważ tołpyga żywi się planktonem, wrzucenie nawet średniej ilości zanęty z pewnością może ryby w dane miejsce ściągnąć, ale w żaden sposób nie zwiększy szans na zainteresowanie przynętą. Co więcej – można się nawet spodziewać, że ryby „najedzą się” smugą zanęty i tym bardziej zignorują haczyk.

Tołpyga w stawie: dlaczego warto na nią zapolować?

Niektórzy właściciele stawów przeklinają swoją chęć wprowadzenia tołpygi. Ryby te są trudne do wyłowienia i bardzo żarłoczne, więc już kilkadziesiąt osobników potrafi skutecznie ograniczyć ilość pokarmu dostępnego dla płoci, linów, leszczy i poważnie redukują liczebność ich populacji. Odławianie tołpyg ma więc wymiar ekonomiczny, ale dla wędkarza ważniejsze jest to, że tołpyga jest smaczną rybą, a przy dość dużej masie jej wyciągnięcie będzie sprawdzianem cierpliwości i umiejętności. Kłopot będzie tym większy, że jeśli już ktoś nastawia się na tołpygę, to musi wybrać maksymalnie delikatny zestaw, a takim się ciężko pracuje z upartą rybą.

Tołpyga – kiedy żeruje? Kiedy bierze tołpyga?

Wiesz już na co bierze tołpyga i czym się żywi. Pozostaje jeszcze kwestia tego, kiedy jest najodpowiedniejszy czas na jej złowienie. Żerującą tołpygę najczęściej można zaobserwować przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. Promienie słoneczne wpływają na szybszą przemianę materii tych ryb, w związku z czym mają większy apetyt. Jak rozpoznać, że tołpyga żeruje? Zazwyczaj pływa wtedy powoli i spokojnie, a do tego często otwiera i zamyka paszczę filtrując wodę.

Warto wiedzieć!

Szczególnym czasem na łowienie tołpyg jest wczesna jesień. Jest to czas przedłużonego żerowania. Utrudnieniami są wtedy jednak niestabilne warunki atmosferyczne, które mają wpływ nie tylko na wędkarzy, ale przede wszystkim na zachowanie ryb.

Tołpyga – rekord Polski

Ile ważyła największa złowiona tołpyga? Rekord Polski padł w 2021 roku, a to za sprawą gigantycznej tołpygi, która miała aż 61,1 kg i 142 cm długości. Teoretycznie taki okaz jest już skłonny zainteresować się tym, co wisi na haczyku, ale w praktyce większość łowionych sztuk jest sporo mniejsza i uważa się, że prawie wszystkie zostały złowione przypadkowo. Świadczy o tym choćby fakt, że istotna część tołpyg jest zahaczana zewnętrznie przez przynęty spinningowe. W przypadku nowego rekordu Polski również trudno zweryfikować zamiary gigantycznej tołpygi – ryba nie miała przynęty bezpośrednio w pysku.

Na tołpygi nie obowiązują okresy ani wymiary ochronne. Gatunek ten, choć w stawach może stać się szkodnikiem, w naturalnych warunkach nie stanowi zagrożenia dla rodzimych ryb. Ochrona gatunkowa nie ma jednak najmniejszego sensu z uwagi na fakt, że tołpyga nie rozmnaża się w stanie dzikim.

Tołpyga pstra a tołpyga biała – czym się różnią?

Skupiając się głównie na tołpydze białej, warto wspomnieć o pokrewnym gatunku. Tołpyga pstra to również ryba, która została introdukowana i jest uznana za gatunek inwazyjny. Jest też bardzo podobna pod względem trybem życia, zachowania, żywienia itp. Czym zatem różni się tołpyga pstra od tołpygi białej? W zasadzie, jak sugeruje samo nazewnictwo, to główna różnica polega na ubarwieniu – tołpyga pstra jest złoto-szara w ciemne plamy. Oprócz tego mogą osiągać niewiele większe rozmiary i mają większe głowy z niżej położonymi oczami.

Jak przyrządzić rybę tołpygę? Czy jest zdrowa?

Jak zostało wcześniej wspomniane, odławianie tołpygi w Polsce ma wymiar nie tylko ekonomiczny. Innym, bardziej prozaicznym, powodem jest to, że tołpyga jest najzwyczajniej smaczną rybą. Ale czy jest zdrowa? Jak najbardziej tak. Jest doskonałym źródłem wysokiej jakości białka, a do tego zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Co więcej, tołpyga jest rybą niskotłuszczową, dlatego jest dobrą opcją dla osób będących na diecie i dbających o mniejsze spożycie tłuszczu, np. ze względów zdrowotnych. Dodatkowym atutem jest fakt, że tołpyga ma tendencję do zawierania stosunkowo niskich poziomów rtęci.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

Jak wiele innych ryb tołpyga jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca, mózgu i stawów. Inne cenne składniki dla naszego organizmu, które dostarcza tołpyga to m.in. witaminy z grupy B, witamina D, jod i selen.

Jak zatem dobrze przyrządzić rybę tołpygę? Przepisów na usmażenie czy upieczenie może być wiele, jak w przypadku większości ryb – przy przygotowywaniu warto jednak pamiętać o tym, że tołpyga jest bardzo delikatną rybą, dlatego łatwo można ją przegotować i przesuszyć. Powinna być gotowana tylko do momentu, gdy mięso jest przezroczyste i łatwo się rozpada. Tak samo ważne będzie odpowiednie dobranie przypraw. W przypadku tołpygi lepiej postawić na proste przyprawy, takie jak np. koperek czy tymianek. Bardziej charakterystyczne zioła i dodatki mogą łatwo zdominować delikatny smak ryby.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.