Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

TOP 5 najczęściej spotykanych problemów z żelazkami

| 0 Komentarzy
Żelazko to podstawowe urządzenie AGD, bez którego nie da się funkcjonować. Chociaż prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności domowych, trudno go uniknąć, jeśli zależy nam na schludnym wyglądzie. Częstotliwość stosowania i niewłaściwe użytkowanie sprawiają jednak, że urządzenia te często sprawiają nam kłopoty. Przedstawiamy 5 najczęściej spotykanych problemów z żelazkami.

Polecane żelazka

1. Przypalona stopa żelazka

Chwila nieuwagi i niedostosowanie temperatury prasowania do rodzaju materiału mogą spowodować, że tkanina przywrze do stopy żelazka, przypalając się. Jest to nieprzyjemne zdarzenie nie tylko z uwagi na brzydki zapach towarzyszący topiącemu się tworzywu, ale również dlatego, iż wiąże się z koniecznością przerwania prasowania i wyczyszczenia stopy żelazka.

Zanim jednak przystąpimy do usuwania przypalenia, musimy odłączyć urządzenie od prądu i poczekać aż wystygnie. W przeciwnym razie możemy się poparzyć lub zostać porażeni prądem, czego na pewno chcemy uniknąć. Czyszczenie na gorąco nie przynosi również żadnego rezultatu. Nie warto zatem męczyć się na próżno.

Jeżeli żelazko jest już zimne, możemy przystąpić do usuwania przypalenia. Zrezygnujmy z silnie działających środków rżących oraz ostrych przedmiotów, takich jak nóż, czy też drucianych gąbek, które choć efektywne w czyszczeniu, doprowadzą również do zniszczenia powierzchni żelazka, sprawiając, że przestanie ono efektywnie prasować.

Na rynku dostępne są specjalne sztyfty do usuwania przypalenia oraz innych zbrudzeń z powierzchni żelazka. Są niedrogie, a co ważniejsze nie wywołują korozji stopy. Ich zaletą jest również łatwość w użyciu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy takiego preparatu, a wokół piętrzy się góra ubrań wymagających prasowania? Z pomocą przychodzą nam domowe sposoby walki z przypaleniami żelazka, wykorzystujące substancje dostępne w każdej kuchni.

Przypalone żelazko można wyczyścić, wykorzystując między innymi:

Sok z cytryny – nasączamy w nim ściereczkę wykonaną z miękkiego materiału (ircha, bawełna lub mikrofibra) i przecieramy nią przypaloną powierzchnię. Metoda sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli zabrudzenia powstały na powłoce ceramicznej.

Ocet – działa podobnie jak sok z cytryny i nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów powłok, nie tylko ceramicznych. Doskonale sprawdzi się w przypadku powierzchni teflonowych. Wykazuje jednak nieco silniejsze działanie, dlatego po usunięciu zabrudzeń stopę żelazka należy przetrzeć za pomocą wilgotnej, czystej szmatki. W przeciwnym razie możemy zniszczyć prasowane ubrania.

Amoniak – to kolejna, silnie działająca substancja, którą można wykorzystać do czyszczenia przypalonego żelazka. Po jej zastosowaniu czyszczoną powłokę należy umyć wodą.

Sól – aby pozbyć się przypaleń na żelazku, wykorzystać możemy również sól. W tym celu należy rozłożyć gazetę na desce do prasowania, posypać ją solą, a następnie przesuwać po jej powierzchni żelazkiem. Innym rozwiązaniem jest nałożenie soli na wilgotną ściereczkę i przecieranie nią przypalonej powłoki.

Decydując się na zastosowanie soli, warto wybrać sól drobnoziarnistą. Dzięki temu ograniczymy ryzyko porysowania powierzchni żelazka przez twarde drobinki.  Metoda ta sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku sprzętu wyposażonego w powłokę stalową. Jeżeli zaś nasze żelazko ma stopę teflonową, nie powinniśmy stosować soli – zniszczy ona powierzchnię teflonu.

Soda oczyszczona – to kolejna substancja, która pozwala usunąć przypalenia z powierzchni żelazka. Nie można jej jednak używać do powłok teflonowych – niszczy je.

Ciekawym sposobem na pozbycie się przypalonej powłoki jest prasowanie aluminiowej folii kuchennej. Metoda ta sprawdza się również podczas usuwania innych zabrudzeń z powierzchni żelazka. Co więcej, można ją wykorzystać do czyszczenia stopy teflonowej.

2. Kamień w żelazku

Osadzający się kamień w żelazku sprawia, że zmniejsza się efektywność pracy urządzenia oraz może przyczyniać się do powstawania zabrudzeń na ubraniach. Im twardszą wodę wlewamy do zbiorniczka, tym szybciej kamień gromadzi się w sprzęcie, zaburzając jego pracę.

Jeśli nie będzie systematycznie usuwany, wówczas strumień pary ulegnie osłabieniu, co zmniejszy wydajność urządzenia. Prasowanie stanie się wówczas jeszcze bardziej praco- i czasochłonne. Osadzający się kamień może być również przyczyną uciążliwych wycieków wody.

Aby usunąć kamień z żelazka potrzebujemy jedynie octu, wody i ściereczki. Na początek łączymy ocet z wodą w proporcjach 1:1. Następnie maczamy ściereczkę w uzyskanej mieszaninie i przecieramy nią stopę żelazka. Jeżeli w otworkach wciąż pozostaje osad z kamienia, możemy je przeczyścić, wykorzystując patyczki higieniczne zanurzone w roztworze.

Jeśli jednak kamień jest niezwykle uporczywy, nie rozcieńczajmy octu wodą i przemyjmy nim stopę żelazka. Dopiero po wyczyszczeniu użyjmy wody do przemycia powłoki i pozbycia się resztek octu, który mógłby zniszczyć prasowaną odzież.

Teraz możemy przejść do pozbycia się kamienia w zbiorniczku na wodę. I w tym przypadku doskonale sprawdzi się ocet. Wlewamy go do żelazka i rozpoczynamy prasowanie starej ściereczki. Czynność tę wykonujemy aż do momentu, w którym ocet całkowicie wyparuje ze zbiorniczka. Potem wlewamy do niego wodę i powtarzamy schemat po to, by usunąć resztki octu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby w przyszłości kamień nie osadzał się w żelazku, zbiorniczek uzupełniajmy wodą destylowaną. Nie ma ona żadnych substancji mineralnych, co uniemożliwia powstawanie kamienia. Jeśli stosujemy zwykłą wodę, ważne jest jej usuwanie z urządzenia po każdym prasowaniu.

3. Zniszczony przewód

Niewłaściwe przechowywanie często prowadzi do tego, iż przewód żelazka plącze się i zagina, co osłabia jego trwałość. W tych miejscach jest szczególnie podatny na przetarcia. Zniszczony kabel rodzi niebezpieczeństwo także dla użytkowników żelazka, którzy mogą zostać porażeni prądem. Jeśli przewód ulegnie przetarciu, należy go zaizolować lub wymienić na nowy.

Pewnym rozwiązaniem problemu jest żelazko bezprzewodowe które jak sama nazwa wskazuje nie ma kabla zasilającego. Żelazko nagrzewane jest przez stację dokującą, którą podłącza się do gniazdka elektrycznego. W ten sposób pozbywamy się przewodu, co jednak nie oznacza, iż jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad.

Szczególnie uciążliwe jest bowiem to, iż żelazko podczas prasowania jest odcięte od zasilania. Oznacza to, iż co pewien czas musimy przerywać prasowanie i podłączać urządzenie do stacji dokującej, aby stopa żelazka nagrzała się.

4. Kapiąca woda podczas prasowania

Powodem tego problemu mogą być środki ułatwiające prasowanie oraz różnego rodzaju preparaty zapachowe, które dodajemy do zbiornika wody. Upośledzają one funkcję pary, przyczyniając się do wycieku wody. Jeżeli zatem producent żelazka przestrzega przed używaniem tego typu preparatów, warto zastosować się do jego rad. W przeciwnym razie możemy mieć trudności podczas prasowania.

5. Dym wydostający się z urządzenia

Jeżeli dym wydostaje się z żelazka podczas pierwszego użycia, nie powinniśmy się tym martwić. Niektóre elementy sprzętu są bowiem pokryte niewielką ilością smaru, który podczas pierwszego nagrzewania wypala się, stąd też dym. Jeśli jednak pojawi się on po dłuższym czasie korzystania z żelazka, powinniśmy jak najszybciej odłączyć urządzenie z gniazdka. Może to bowiem oznaczać, iż sprzęt przegrzał się.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.