Toshiba Portege Z30-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Na rynku pojawiła się kolejna edycja ultrabooków dla profesjonalistów od firmy Toshiba. Czym się wyróżniają?

Producent postawił na rozwój tego, co już się sprawdziło. Kolejny raz otrzymujemy więc lekkie, smukłe urządzenia, które doskonale sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Zostały jednak wyposażone w nowsze, wydajniejsze podzespoły.

Toshiba Portege Z30-E – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe mają zapewnić komfortową pracę profesjonalną i półprofesjonalną. Kierowane są przede wszystkim do osób, które często wykonują swoje obowiązki zawodowe poza biurem. Oczywiście wiele zależy również od tego, na jaki dokładnie model laptopa się zdecydujemy.

Toshiba Portege Z30-E – dostępne konfiguracje

Choć omawiany laptop jest określany jako sprzęt dla profesjonalistów, producent nie zamierza ograniczać się wyłącznie do tej grupy potencjalnych odbiorców. Na rynku znajdziemy bowiem wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Doskonałym tego potwierdzeniem jest różnica cen między najtańszym a najdroższym modelem – wynosi ona bowiem ponad 3 tysiące złotych.

Co to oznacza? Tyle, że przed dokonaniem zakupu konkretnego sprzętu, warto dokładnie sprawdzić, z jakich podzespołów korzysta, a następnie porównać je do wyposażenia pozostałych modeli. W ten sposób zyskamy pełen obraz możliwości, na jakie możemy się zdecydować. Żeby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy właśnie taką analizę.

Na początek wzięliśmy pod uwagę 3 procesory, które są montowane w poszczególnych wersjach laptopa Toshiba Portege Z30-E. Producent zdecydował się na układy Intel Kaby Lake Refresh – można śmiało stwierdzić, iż był to dobry wybór. Urządzenia te wyróżniają się bowiem sporą ilością rdzeni i wątków, dzięki czemu dobrze sprawdzają się podczas obsługi programów z różnych kategorii. Do tego dochodzi stosunkowo niski pobór energii – współczynnik TDP tych układów wynosi bowiem zaledwie 15 W.

Zobacz Toshiba Portege Z30-E

W konfiguracjach najdroższych znajdziemy procesor Intel Core i7-8650U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1900 MHz, natomiast w trybie turbo wartość ta może zostać podbita do poziomu aż 4200 MHz. Uwagę warto zwrócić także na wykorzystanie 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Całość przekłada się na więcej niż przyzwoitą specyfikację, która wskazuje, że mamy do czynienia z procesorem spełniającym wszystkie najważniejsze kryteria biznesowe.

Jego moc obliczeniowa okaże się więc wystarczająca nie tylko do obsługi pakietu biurowego i prostych programów multimedialnych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi projektowych czy też administracyjnych. Spore możliwości procesora potwierdzają testy wydajnościowe, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 169 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła ona pułap 605 punktów. Wszystko to sprawia, że procesor znajduje się w czołówce w swojej kategorii.

Bardzo zbliżonymi możliwościami wyróżnia się drugi z procesorów montowanych w laptopie Toshiba Portege Z30-E, czyli Intel Core i7-8550U (występuje między innymi w konfiguracji Toshiba Portege Z30-E-138). Najmocniejszemu układowi ustępuje wyłącznie pod względem częstotliwości taktowania, która wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Przekłada się to na spadek wydajności o kilka-kilkanaście procent, co zresztą pokazują wspomniane testy Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich kolejno 167 i 564 punkty.

Jeśli jednak chcecie wydać możliwie najmniej, powinniście celować w modele laptopa wyposażone w procesor Intel Core i5-8250U (jest montowany między innymi w modelu Toshiba Portégé Z30-E-12M). Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU wyróżnia się taktowanie wynoszącym 1600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Strata do procesorów i7 jest już więc bardziej znacząca. W testach Cinebench R15 uzyskał on 144 i 555 punktów. Nadal mamy więc do czynienia z układem, który bez większych problemów poradzi sobie z większością zadań biznesowych i multimedialnych.

Wsparciem dla procesora okaże się pamięć RAM typu DDR4. Jak wskazuje specyfikacja Toshiba Portege Z30-E, jej taktowanie wynosi 2400 MHz. Producent zdecydował się na umieszczenie dwóch slotów, w których zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności wynoszącej 32 GB. Jeśli chodzi natomiast o dysk twardy, wybór dotyczy wyłącznie jego pojemności (od 256 GB do 1 TB). W każdym przypadku liczyć możemy bowiem na dysk półprzewodnikowy (SSD), działający na interfejsie SATA III.

Do tego wszystkiego dochodzi zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620, która dobrze sprawdza się w ramach standardowych zastosowań, ale nic poza tym.

Toshiba Portege Z30-E – wygląd

Jak podkreśla producent, sporym atutem jego urządzenia ma być ultramobilny charakter, gwarantowany przez kompaktowe wymiary i niewielką wagę. Śmiało można stwierdzić, że oba kryteria zostały spełnione. Sprzęt waży zaledwie 1,2 kg, a jego smukła konstrukcja sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się w każdych warunkach. Nie tylko przy biurku, ale również w podróży, restauracji, w parku i w wielu innych miejscach.

Na pochwałę zasługuje także ogólna jakość wykonania obudowy. Wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo solidnie. Brak tu niepotrzebnych przerw czy też wygięć. Również zawiasy wyróżniają się wysoką jakości wykonania, dzięki czemu działają bardzo płynnie, zapewniając przy tym utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji.

Dzięki tworzywom wykorzystanym do przygotowania obudowy, konstrukcja wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Jednostka centralna i klapa ekranu nie wyginają się tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń wykonanych głównie z tworzyw sztucznych. Nie musimy martwić się także odkształceniami panelu przedniego podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Do tego wszystkiego dodać możemy także bardzo atrakcyjny, nowoczesny design urządzenia. Na rynku dostępne są przeważnie modele srebrno-czarne, które bardzo dobrze wpasowują się w styl biznesowy.

Na pochwałę zasługuje także zestaw zamontowanych portów, choć pewnie znajdą się tacy, którzy będą narzekać na brak portu USB typu C. Cieszy natomiast dostępność złącza VGA, z którego producenci coraz częściej rezygnują. Pozwoli nam ono na podłączenie laptopa do starszych urządzeń peryferyjnych, takich jak chociażby rzutniki.

Toshiba Portege Z30-E – matryca

Choć na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, wszystkie korzystają z tej samej matrycy. Wybór padł na 13-calowy panel Full HD, wykonany w technologii IPS. Biorąc pod uwagę jego parametry techniczne, można śmiało stwierdzić, że spełnia on najważniejsze kryteria. Zarówno luminancja, jak i odwzorowanie kolorów stoją na przyzwoitym poziomie, dzięki czemu możemy liczyć na ostry obraz, który zapewni nam komfortową pracę biurową, a także obsługę programów graficznych czy też gier. Pod tym względem laptop powinien zadowolić większość potencjalnych nabywców.

Matryca została oczywiście wyposażona w matową powłokę, dzięki której promienie słoneczne padające na ekran nie powodują drastycznego pogorszenia widoczności wyświetlanych treści. Praca na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie nie powinna być utrudniona.

Toshiba Portege Z30-E – klawiatura i touchpad

Producent bardzo dobrze wykorzystał niezbyt dużą przestrzeń przedniego panelu, dzięki czemu otrzymaliśmy do dyspozycji klawiaturę o dużych, wygodnych klawiszach. Wykorzystane materiały i przełączniki sprawiają natomiast, że wyróżniają się one wygodnym skokiem, a także dobrą reakcją. To wszystko przekłada się także na stosunkowo niewielki hałas generowany podczas pisania na klawiaturze. Jest to bardzo dobra informacja dla potencjalnych nabywców laptopa. Mogą bowiem liczyć na komfortową pracę w każdych warunkach. Warto w tym miejscu zaznaczyć jeszcze, że klawiatura została wyposażona w podświetlenie.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej obsługa okaże się bardzo wygodna. Wynika to przede wszystkim z zadowalających właściwości ślizgowych. Co ważne, na touchpadzie zamontowany został czytnik linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. To samo tyczy się zaimplementowanego modułu szyfrującego TPM.

Toshiba Portege Z30-E – wydajność

Jak już zostało przedstawione wcześniej, największą mocą obliczeniową wyróżniają się konfiguracje wyposażone w procesory Intel Core i7, a zwłaszcza w układ i7-8650U. Zapewniają one komfortową pracę nie tylko podczas obsługi podstawowych programów biznesowych, ale również znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi, służących między innymi do tworzenia projektów, obróbki grafiki, montażu wideo czy administrowania siecią. Wpływ na to wszystko ma także pamięć RAM typu DDR4.

Jak natomiast wygląda sprawa z kartą graficzną? Jak wskazuje recenzja, Toshiba Portege Z30-E korzysta wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Ze względu na wykorzystanie pamięci współdzielonej, nie zapewnia ona dodatkowej mocy obliczeniowej, która przydałaby się podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji. Jej zastosowanie jest mocno podstawowe, co zresztą potwierdzają testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów. Warto nadmienić, że karta nie pozwoli na obsługę najnowszych i najbardziej wymagających pod względem sprzętowym gier. Możliwe stanie się uruchomienie wyłącznie klasyków, a także tytułów indie.

Toshiba Portege Z30-E – wady i zalety

Największym atutem omawianego laptopa jest bez wątpienia jego ultramobilny charakter. Do czynienia mamy z kompaktowym, lekkim sprzętem, który bardzo dobrze sprawdza się w ramach pracy stacjonarnej, a także w podróży. Wszystko to sprawia, że okaże się on łakomym kąskiem dla osób często pracujących poza biurem.

Po stronie zalet zapisać możemy również wydajne, niskonapięciowe podzespoły, które gwarantują sprawną obsługę wszystkich najważniejszych programów. Mowa tu zarówno o procesorze, jak i szybkiej pamięci RAM. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie dysków twardych SSD M.2 PCIe. Zamiast tego, skorzystać możemy z nieco wolniejszych urządzeń, pracujących na interfejsie SATA III.

Plusik postawić możemy także przy rozbudowanym zestawie portów (z zastrzeżeniem, że nie ma w nim portu USB typu C), przyzwoitej matrycy IPS, a także atrakcyjnym designie. Przyczepić można się natomiast do cen najlepszych konfiguracji sprzętowych.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Wysokiej jakości obudowa
  • Niskonapięciowe procesory Intel Kaby Lake Refresh
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Dobrej jakości matryca
  • Nowoczesny design
  • Mnogość konfiguracji do wyboru

WADY

  • Wysokie ceny
  • Brak dysków twardych SSD M.2 PCIe
  • Brak portu USB typu C

Toshiba Portege Z30-E – podsumowanie, czy warto?

Gwarancja komfortowej pracy mobilnej powinna podziałać zachęcająco na wszystkich zainteresowanych kupnem laptopa Portege Z30-E. Okaże się on dobrym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i dla freelancerów. Zwłaszcza że występuje na rynku w wielu zróżnicowanych wersjach.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.