Toshiba Satellite Pro R50 - Dane techniczne, Wydajność. Czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria Pro R50 łączy w sobie urządzenia biznesowe w atrakcyjnej cenie. Wykorzystują one niskonapięciowe procesory oraz zintegrowane jednostki graficzne. Okażą się więc wystarczające do realizacji podstawowych zadań.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Jedną z najmocniejszych stron omawianego laptopa jest jego stosunkowo niska cena. Może ona zostać jeszcze zredukowana, ponieważ Toshiba Satellite Pro R50 występuje na rynku w wielu wersjach konfiguracyjnych.

Najmocniejsza z nich (Pro R50-C) wykorzystuje procesor Intel Core szóstej generacji. Mowa o modelu i7-6500U, który wyposażony jest w dwa fizyczne rdzenie obsługujące do czterech wątków jednocześnie. Mimo tego, iż jest to układ niskonapięciowy, gwarantuje on całkiem przyzwoite osiągi. Możliwości konfiguracyjne laptopa są jednak dużo szersze. Na rynku występuje on bowiem zarówno z procesorami i5-6200U oraz i3-6100U, jak i układami starszymi, pochodzącymi z piątej i czwartej generacji.

Dwa pierwsze tylko w niewielkim stopniu ustępuje najmocniejszemu modelowi, natomiast urządzenia starsze charakteryzują się znaczenie słabszymi osiągami, co jednak przekłada się na ich niską cenę. Ostateczny wybór będzie więc uzależniony od zakresu wykonywanych zadań w biurze.

W żadnej konfiguracji laptopa nie spotkamy natomiast dedykowanych kart graficznych. Ograniczyć musimy się więc wyłącznie do jednostek zintegrowanych. Pod tym względem warto zakupić wersje laptopa z procesorami szóstej generacji, gdyż posiadają one relatywnie najlepszą grafikę. Jest nią Intel HD Graphics 520, która zapewnia całkiem przyzwoitą wydajność.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Toshiba Satellite Pro R50 sprzedawana jest z dyskami talerzowymi oraz półprzewodnikowymi. Pierwsze z nich charakteryzują się bez wątpienia większą pojemnością (maksymalnie 1 TB przy jedynie 256 GB dysków SSD), ich działanie jest jednak wolniejsze. Skok jakościowy przy użyciu dysku SSD widoczny będzie przede wszystkim w szybkości działania systemu operacyjnego oraz kopiowania dużych plików.

Obudowa

Toshiba Satellite Pro R50 jest dość ciężki, bowiem waży około 2,3 kg, co można odczuć podczas trzymania go na kolanach. Jeżeli chodzi o obudowę, wykonana została ona z tworzyw sztucznych, co jest jednak zrozumiałe biorąc pod uwagę niski koszt urządzenia. Oczywiście przełożyło się to na przeciętną sztywność jednostki zasadniczej i wysoką podatność ekranu na wygięcia. Wspomnieć należy również o tym, iż na obudowie dość wyraźne są ślady pozostawione przez odciski palców. Trochę do życzenia pozostawia również praca zawiasów.

Producent wyposażył swoje urządzenie w dość podstawowy zestaw złączy, dlatego nie wyróżnia się ono pod tym względem ani na plus ani na minus.

Chłodzenie

Układ chłodzenia w laptopie spisuje się przyzwoicie, dzięki czemu maksymalna temperatura obudowy podczas pracy na maksymalnych obrotach oscylowała wokół 40 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi natomiast o procesor, rozgrzewa się on do temperatury równej 74 stopni, co również mieści się w granicach przyzwoitości.

Na pochwałę zasługuje natomiast niski poziom natężenia dźwięku generowanego przez urządzenie. Podczas pracy napędu DVD osiągnęło ono wartość zaledwie 36 dB.

Ekran

Niestety pewnego poziomu nie przekroczy matryca laptopa. Wykonana jest ona bowiem w technologii TN, co ogranicza jakość generowanego obrazu. Jej zastosowanie jest zapewne podyktowane chęcią utrzymania ceny urządzenia na stosunkowo niskim poziomie.

Ograniczony wybór panuje również w obsługiwanych rozdzielczościach. Laptop Toshiba Satellite Pro R50 zakupimy wyłącznie w wersji z ekranem HD (1366x768).

Wydajność

Z ostateczną oceną laptopa należy jednak zaczekać do przeanalizowania wyników, jakie uzyskał on w programach diagnostycznych. Sprawdzone zostały wyłącznie najmocniejsze podzespoły montowane w urządzeniu. W przypadku procesora Intel Core i7-6500U uruchomiony został program Cinebench R15. W ramach testu jednowątkowego, omawiany układ otrzymał 123 punkty, natomiast w teście wielowątkowym 303 punkty.

Warto w tym miejscu pokazać różnicę miedzy najlepszą konfiguracją a modelem wyposażonym w układy czwartej generacji. Najmocniejszy z nich, i5-4210U, w tych samych testach uzyskał kolejno 88 i 220 punktów. Przewaga procesora szóstej generacji jest więc spora.

Jak natomiast sprawdza się karta graficzna Intel HD Graphics 520, którą również znajdziemy w najmocniejszej konfiguracji? Całkiem przyzwoicie – uzyskała ona bowiem 40 430 punktów w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 1123 punktów w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Na koniec przedstawiamy jeszcze krótką rozpiskę gier, które na najmocniejszej konfiguracji omawianego laptopa będą działały w sposób zadowalający.

  • World of Warhips – low: 70 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps,
  • Battlefield 4 – low: 35 fps, medium: 25 fps, high: 16 fps,
  • Guild Wars 2 – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps,
  • Bioshock Infinite – low: 45 fps, medium: 25 fps, high: 20 fps,
  • Total War: Rome II – low: 45 fps, medium: 30 fps, high: 25 fps.

Cena

Możliwość korzystania z najmocniejszego procesora i 8 GB RAM wymaga wydania na laptopa około 3500 złotych. Zdecydowanie tańsze są natomiast konfiguracje z układami i5, i3 oraz z czwartej generacji. Urządzenia te kosztują od 1800 do 3000 złotych.

 

Czy warto?

Toshiba Satellite Pro R50 to typowy laptop biznesowy, który mieści się na średniej półce jakościowej, oferując całkiem przyzwoite podzespoły. Jego największą zaletą jest bez wątpienia fakt, iż na rynku występuje w wielu odmianach, dzięki czemu każdy zapłaci tyle, na ile go stać. Biorąc to pod uwagę, jest to laptop godny polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.